Zavřít reklamu

Grid: Autosport – Recenze

Codemasters vypustili do světa další závodní hru, tentokrát jde o Grid: Autosport.

10. 8. 2014    

Recenzovaná verze: Playstation 3

Codemasters v posledních letech, alespoň co se do počtu závodních her týče, tak nemá téměř konkurenci. Dočkali jsme se několika her ze série Dirt, Grid a také F1. Tradice pokračuje a s ní i série Grid. Letos přichází na řadu Grid: Autosport, který uzavře kapitolu na starší generaci konzolí a zřejmě se jej dočkáme pak na next-genu. Jaký vlastně Autosport je si povíme v naší recenzi.

Kariéra a nic víc?

Osobně považuji první Grid za jednu z nejlepších závodních her, co jsem kdy hrál. Extrémně jsem se tedy těšil na druhý díl, který u mě po pár hodinách definitivně skončil. Autosport mě až do vydání v podstatě nezajímal, nicméně po několika okruzích jsem se do něj celkem s chutí pustil. Autosport vám nenabízí takový záběr jako předchozí díly, ale zaměřuje se na klasičtější pojetí závodů. Tentokrát projíždíte divoké zatáčky na skutečných i smyšlených tratích a držíte se spíše v rámci slušných automobilových pravidel.

Ačkoliv se Autosport snaží o poněkud jiný směr automobilového pojetí, tak se i přesto drží svých základních principů. Kromě toho že jezdíte po předem daných okruzích, máte možnost jezdit v arkádovém módu, ale i v realističtějším. Hra vám dá vybrat s ohledem na to se vám přizpůsobí i ostatní jezdci. Jízdní model je velmi příjemný a díky jeho variabilitě se dokáže přizpůsobit všem. Nechybí ani velice detailní model poškození. Ten bohužel občas zapříčiní to, že každý ťukanec o mantinel může mít katastrofální následky. Stačí špatně vytočit zatáčku a už se vám láme kolo o mantinel. Katastrofa je na světě a vy buďto dále nejedete anebo využijete možnosti flashbacku.

Těžké jako čert

Velice dobře je zvládnuta inteligence samotných jezdců. Ti totiž reagují na jednotlivé situace podle daného problému. Jestliže se před nimi vytvoří překážka v podobě jiného jezdce, nemají nejmenší problém s tím jej objet a ještě přitom zkušeně předjíždět kolegu. Proti umělé inteligenci ostatních jezdců tedy nemám ani nejmenších výhrad.

Nicméně s obtížností je to poměrně čert. Dá se říct že jsem zvládal pouze ony dvě základní, na jakoukoliv vyšší je už problém jezdce porazit nebo jim alespoň zatopit. Ačkoliv se to nezdá, tak Grid dokáže být pěkně těžká hra. Záleží však pouze na vás jak si hru nastavíte. Variantu je tu poměrně hodně a zejména proto se hra dá hrát jako simulátor i jako arkáda.

Co trochu zklame je náplň hry. Závody jsou na výběr buďto jako klasická kampaň za některou ze stájí anebo jako vlastní turnaj, což je takový slepenec všeho možného. Kariéra nabízí celkově šest různých módů. Díky tomu se zapojíte do třídy Endurance, což jsou extrémně výkonná auta. Poté do Touring Cars – běžná auta, třída Street je charakterizována okruhy skrze město, poté je tu Grid, který vám namixuje vše ostatní a ještě Tuner eventy plné driftování.

Jako ve skutečném autě

Pokud jde o technické zpracování tak není hře co vytknout po stránce zvukové. Obrazově už to taková hitparáda není. Bohužel, ačkoliv je Grid: Autosport horkou novinkou, tak působí graficky hůře než úplně první díl. Těžko říct co za tím vězí, ale možná je to faktem, že autoři se vývojem příliš nezdržovali. Tratě nejsou až tak špatné, ale celkový obraz je dosti neuhlazený a zejména auta působí jakoby byla nakreslena zhruba před pěti lety.

Nechybí ani pohled z kokpitu, který u druhého dílu zcela nesmyslně absentoval. Codemasters pochytili ohlasy fanoušků a snažili se jim vyjít vstříc. Což se povedlo jen částečně. Pohled z kokpitu tu opravdu je, ale nutno říci že jeho zpracování je velmi tristní. Jakékoliv detaily totiž chybí, a tak máte před sebou jen jakousi černou změť čehosi nekonkrétního, co vám v podstatě zabírá místo na obrazovce tak, aby to vypadalo že tu nějaký kokpit skutečně je.

Kromě kampaně vám Autosport nabídne také multiplayer, který je možné hrát lokálně na jedné konzoli, ale také online multiplayer až v 16 závodnících, což už je slušná řež. Pochopitelně brázdění okruhů online je mnohem větší zábava. Kampaň je totiž místy až neskutečně repetitivní.

Grid: Autosport ve výsledku není špatná hra, ale už jí chybí to kouzlo které měl první Grid a tak nějak postrádá onu schopnost, která by vás u hry přikovala na delší dobu. Pocit z jízdy budete mít skvělý, ale pořád je tu jakási pachuť toho, že hra působí značně nedodělaným dojmem a byla spíchnutá horkou jehlou. Jestliže vám ale nevadí, že se hra pohybuje pouze v rámci okruhů a místy je trochu repetitivní, tak vás určitě Autosport osloví. Ostatní však zřejmě ne.

Klady

- AI závodníků
- dobrý pocit z jízdy
- spousta okruhů a aut

Zápory

- slabší grafika
- stereotyp

Hodnocení: 72%