Zavřít reklamu

Forza: Horizon – Preview

Forza: Horizon přiveze zcela nový koncept a jak zjistíte z našeho preview, nebude k zahození.

5. 9. 2012    

Forza je dnes už jednou ze stěžejních značek a sérií konzole Xbox 360. Dá se tedy očekávat, že nás na další konzoli od Microsoftu čeká její pokračování. Možná i to je důvod proč si autoři z Turn 10 nechali jubilejní Forzu 5 na později. Letos se totiž budeme muset spokojit pouze s Forzou Horizon, která bude tak trochu mimo hlavní sérii, ale zatím vypadá více než působivě. Pojďme se na ní mrknout společně.

Nový koncept, nová Forza

Už z dostupných materiálů je vidět, že Forza se v tomto díle bude ubírat zcela jiným směrem, než tomu doposud bylo. Místo abychom jezdili na skutečných okruzích, budeme tentokrát jezdit po nejrůznějších silnicích všeho typu. Forza: Horizon se spíše přiklání ke stylu Need for Speed. Nejblíže asi Hot Pursuit z roku 2010. Záleží na tom, zda je to dobře. Na druhou stranu, je možná třeba udělat změnu. Například Gran Turismo 5 nabídlo snad vše, co se v závodní hře dá vidět, ale nestačilo to. Proto Forza jde pro tentokrát jiným směrem. Forza 5 se tedy zřejmě vrátí už na novém stroji a se starou dobrou hratelností. Navíc údajně studio Turn 10 přizvalo k práci další vývojáře ze studií jako Rockstar North, Criterion, Codemasters a také Slightly Mad.

Jak to tedy bude vše ve Forza: Horizon probíhat? Zkrátka vezmete svůj vůz a vyjedete kamkoliv budete chtít. Hra má nabízet zcela otevřený svět s přístupnými silnicemi a vy se na nich budete moci do sytosti vyblbnout. Podle všeho nás čekají převážně colorádské silnice a jejich okolí (savany, pouště, skály, hory, kaňony a mnoho dalšího). Díky tomu se podíváte i na nejrůznější památky a hlavní milníky této oblasti. Ale hlavním lákadlem na tom všem je fakt, že si užijete nezapomenutelné jízdy v panoramatických místech a takový rychlý sešup kaňonem se soupeřem po boku a úzkými zatáčkami plnými protijedoucích aut, tomu se říká adrenalin. Podle autorů inspirace pochází zejména z Test Drive Unlimited a dokonce Assassins Creed a Red Dead Redemption. Ne vážně, neděláme si srandu.

Hurá na Festival

Kariéra zde probíhá díky Festivalu, podobně jako třeba v Dirtu. Ten má údajně cestovat s vámi a díky tomu máte na určitých místech možnost prohlédnout statistiky, vyměnit auto a tak dále. Zde se také shromažďují veškeré údaje a porovnávají se s vašimi přáteli a všemi jezdci, podobně jako v Autologu. Inspirace z AC a Red Dead Redemption je taková, že Festival má být jakýmsi městečkem pro skutečné závodníky, které by měl skutečně žít. Vaším hlavním úkolem hry je sbírat Fame body. Díky nim se posunujete v žebříčku oblíbenosti a stoupá vaše reputace. Cílem je samozřejmě stát se nejlepším, nejslavnějším a nejuznávanějším závodníkem všech dob. Festival vám také umožní vybírat dostupné závody a turnaje.

Festival však bude místem, na kterém se nepůjde pohybovat pěšky, rozhodně to nebude ve stylu Test Drive Unlimited 2, kde bylo možné vystoupit z vozu a například i lehce konverzovat s některými NPC. Na Festivalu si můžete projít veškeré údaje, omrknout káry soupeřů a vyzvat je na duel a také si poslechnout nějaké ty dobré songy. Jednotlivé závody a duely však nebudou tak snadné, protože se budete muset vyhýbat i běžnému provozu, za něhož závody v nové Forze probíhají.

Užijí si jak amatéři, tak zkušení jezdci

Nová Forza nabídne i několik stupňů obtížnosti. Ty budou určovat, jak obtížné bude udržet vůz na silnici. Na jednoduchou obtížnost se hodně přiblíží k arkádě, kdy i v plné rychlosti některé zatáčky zvládnete, na ty nejtěžší pak budete potřebovat hodně zdatné řidičské schopnosti a dobrý volant. Na to se hodně těšíme, jelikož reálný jízdní model na písečných cestách by mohl být hodně zajímavý.

Co se týče aut, těch bude dostatek a tvůrci slibují možnosti jemného vyladění výkonu, řešení dilema zda pojedete na těchto nebo jiných pneumatikách a také zde bude možnost lehkých kosmetických úprav. Možná škoda, že se autoři trochu více neodvázali a nabídli tuningu trochu více. Vždyť vzpomeňme na Need for Speed: Underground 2 do dnes tak oblíbený a přesto se jej už nikdo nesnažil napodobit. Pravda trochu by to Forze ubíralo na realismu, ale ten také není ve videoherám světě vším.

Forza: Horizon stejně jako její starší kolegyně vsadí hodně na grafickou stránku. Vždyť v tomto oboru patří Forza k absolutní špičce a dokonce i Gran Turismo 5 může některé detaily závidět. Ve Forza: Horizon můžeme tedy očekávat realistické střídání dne a noci, nádherné odlesky, naleštěné kapoty a parádně vykreslené vozy, včetně pohledu z kokpitu. Grafika bude rozhodně jednou z nejsilnějších stránek nové Forzy.

Nová Forza: Horizon vypadá více než slibně a už se nemůžeme dočkat, až proženeme všechny ty koně pod kapotou. Koncept je více než slibný, ale jeho provedení je dosti náročné. Uvidíme tedy, jak si s ním hoši z Turn 10 poradí. Podobných pokusů už tu pár bylo, ale zrovna Forze bychom úspěch přáli. Vývoj se blíží pomalu do finiše, takže bychom se hry měli dočkat 23. října, a to exkluzivně pro Xbox 360. Dá se očekávat i podpora pohybového senzoru Kinect. Hra bude vydána i s českými titulky.