Zavřít reklamu

Football Manager 2016 – Recenze

Football Manager je tak slavný, že má již vlastní dokument. Je to zkrátka dobrý společník.

21. 11. 2015    

Podzim patří mezi nejnabitější období v herním kalendáři. Football Manager 2016 chce vykročit do nové sezóny vykročit dobrou nohou.  Jedna z nejhranějších her na Steamu má zase co nabídnout, nebo snad ne?

Dobré věci se nemění

První novinkou je vytvoření vlastního managerského panáčka. Vložka á la The Sims ale není až tak podstatná. Tiskové konference se nezměnily. Avšak názory na vás jsou ještě uvěřitelnější.Dva konkrétní příklady. Reprezentant národního týmu se rozhodne, že už v nebude za svou zem nastupovat, protože jste mu řekl, že máte za něj lepší alternativu. Předsedu v klubu může dělat bývalý hráč klubu. Je to sice maličkost, ale zase se myšlení jednotlivých figurek v tom velkém systému posouvá blíže k realitě.

Základní menu má stejnou podobu jako v minulém roce. Výraznou změnou je nastavení fází při hře. Máte na výběr širokou paletu toho, jak budete tvořit hru. Avšak používat můžete jen pár z nich, ostatní se automaticky zablokují. K tomu přidáme faktory jako tempo nebo napadání a máme hned několik variant pro bodové zisky. Můžete nastavovat také větší možnosti v oblasti tréninku a nových pozic. Řešení rohových kopů a přímých kopů je také pouze ve vaši režii. Nezapomeňte ani na kondici. Rozehranost často rozhoduje zápasy.


Football Manager 2016 nabízí možnost propojit kariéru přes několik herních zařízení. Ti z vás, kteří mají rádi online hraní, zatouží po fantasy draftu (výborný nápad) a vytvoření vlastního týmu nebo ligy. Takové věci se daly vytvořit přes editor (který je velmi dobrý a lehce ovladatelný), ale tvůrci se snaží ještě o větší komfort pro hráče, aby nemuseli složitě hledat.

Promarněná šance

Zápasový engine má zbrusu nové animace, brankáři toho umí o dost víc, hra se ovládá výborně. Novinek ale mohlo být více. Jistě, hra má bezesporu silné jádro, které nemůže věrné hráče nudit, Velmi se mi líbí nové ligové přehledy, ve kterých se dá lehce orientovat a vypadají hezky. Nahrávací časy se také o něco zkrátily. Hra je z technického hlediska již vypilovaná. Výrazné chyby nenajdete, ale samotná hra trochu stagnuje. Největší konkurentem na trhu je nový díl Eastside Hockey Manager od stejného vydavatele. Virtuální hokej není tak komplexní, ale je to svěží kousek, který je opět zpět na trhu. A právě taková svěžest Football Manageru 2016 chybí.

Nejvíce chválím nastavování fází a zlepšený engine. Hokejový manager vyloženě nadchl  komunitu už v předběžné verzi a mohl by fotbalového spoluhráč nepřímo ovlivnit v té míře, že by zase zkusil revolučnější pojetí, které, přiznejme si, bývalo mnohem častější.  Multiplayerová část je obohacena o zajímavé nápady, které bude potřeba ještě rozvíjet a zlepšovat. Ta pro jednoho hráče je stará dobrá milenka pro (nejen) podzimní dny.

Football Manager 2016 nabízí českou lokalizaci v podobě titulků

Klady

- Stále velmi komplexní hratelnost
- Ovládání
- Vylepšený multiplayer

Zápory

- Žádná revoluční novinka
- Stejné tiskové konference, scoutování atd.
- Menší chyby

Hodnocení: 75%