Zavřít reklamu

Epic Mickey – Preview

Disneyovská hororovka v preview Epic Mickey!

25. 2. 2010    

Nespornou výhodou animovaných hrdinů je jejich „trvanlivost“. Kačer Donald Vám nezestárne, pokud tak nebudou chtít jeho tvůrci, stejně jako nikdy nebude Kratos nosit skotský kilt. Mickey Mouse je na tom stejně. Dřívější stálice kreslených seriálů a nejen dětských srdcí se v posledním desetiletí tak nějak vytratila z našich obrazovek, triček v našem šatníku, zkrátka celého komerčního světa. A teď najednou, když už jsme si vlastně i zvykli, že je Mickey Mouse pod svým animovaným drnem, přichází ikona světové vývojářské scény Warren Spector se zajímavým a překvapujícím odhalením. Mickey Mouse se představí na Nintendu Wii ve hře Epic Mickey a souhlasíme s vámi, pokud se vám to zdá jen jako pokus nastartovat starou ždímačku chechtáků. Napříč tomu ale vypadá Epic Mickey zatím jako skvělý vývojářský počin, o to víc do něj vkládáme naděje, když tento titul plně podporuje studio Disney. Myšák s nezapomenutelnýma černýma ušima letos slaví 82. narozeniny a má předpoklady stát se novou hvězdou na videoherním poli. Finanční motor studia Disney a zajímavý koncept z pera Warrena Spectora vytváří nadějný recept na pořádnou herní polívčičku!

I Mickey má svou temnou stranu

Na úplně první pohled by se mohlo zdát, že Epic Mickey bude jednoduchá skákačka s cílovou skupinou předpubertálních výrostků a malých dětí. Epic Mickey má ale daleko větší záběr. Proč? To možná pochopíte už díky nastínění příběhu, protože už jen to, většinu z Vás chytne. Zlý čaroděj Yen Sid vytvoří kreslený svět, do kterého teleportuje nejrůznější příšery a právě do tohoto světa se dostane skrz zrcadlo i Mickey Mouse. Jenže nešika Mickey rozlije barvu a tím si znemožní návrat zpět do svého, normálního světa. Cartoon Wasteland (ano celý svět je samozřejmě kreslený) je nepřátelský a dýchá temnou a zlou atmosférou. Mickey je ale hrdina a tak se nerozpakuje a rozhodne se tento svět zachránit od hmoty, která celý svět pohlcuje – Phantom Blot. V průběhu hraní potkáte staré známé, například i králíka Oswalda. Značně temnější pozadí (ale nebojte se, žádný horor to také není) tak přibližuje hru i staršímu publiku, kterému jednoznačně sedne i žánrové zaměření hry. Určit ho ale není zas tak jednoduché. Epic Mickey je samozřejmě v jádru skákačkou, kterou ale šikovně obohacují prvky adventury, trocha RPG prvků a otevřený svět (samozřejmě na poměry kreslené hopsačky, neplést s GTA!).

Na volnost a otevřenost světa je kladen velký důraz, především ve jménu výběru úkolů a postupu v jednotlivých úkolech. Příběh, tedy vlastní průchod celou hrou, bude sice striktně lineární, naproti tomu ale při plnění misí, bude jen na Vás, jak se s daným úkolem poperete. To vývojáři vysvětlují hned na první úrovni, kde máte za úkol zachránit známou animovanou postavičku. Můžete například cestou osvobodit několik přátel, které Vám pomohou dostat se přes skupinky nepřátel až k cíli, nebo se v rámci rambo stylu probít úrovní sám. Ze střípků i formaci se skládá mozaika tak zajímavého titulu jen těžko. Další indicií je inspirace u japonských stálic Mária a Zeldy. Sám Warren Spector ale podotýká, že nehodlá tyto hry kopírovat, ale vycházet z jejich silných prvků hratelnosti, které chce dále rozvíjet.

Že by nejlepší hra pro Wii?

Prozatím snad největší a pro nás nejúžasnější inovací je možnost malovat, přebarvovat a mazat prakticky cokoliv v kresleném světě Cartoon Wasteland. Pomocí štětce jde prý upravovat až 99% prostředí hry, čemuž ale zas tak úplně nevěříme. Tato zajímavá feature Vám tak umožní objevovat nové cesty, předměty a informace, což se nám velmi líbí! To souvisí i s otevřeností celého světa, který, budete-li chtít prozkoumat celý, bez štětce a pečlivého hledání jen tak neobjevíte. Potěší i možnost upravit si Mickeyho dle vašeho gusta. Zážitek z hrátek se štětcem by mělo ještě umocňovat pohybové ovládání konzole Wii.

Dalších informací je o této více než zajímavé hře poskrovnu a tak nezbývá než jen věřit že zkušený Warren Spector opět ukáže, že dokáže dělat nezapomenutelné hry. Z posledních střípků informací to dokonce vypadá, že by jsme se mohli Epic Mickey dočkat i na PS3 a Xboxu 360. Něco nám totiž říká, že by to nemusela být špatná hra pro Natal, nebo Playstation Arc. Prozatím ale Epic Mickey jen pro Nintendo Wii a to už tento podzim.