Zavřít reklamu

Elex – zakousnou se do nás piraně i tentokrát?

I když je podzim obdobím všeobecně pochmurným a piraně jsou rybkami nepříliš oblíbenými, pro jedno říjnové datum je toto spojení pro pařany zcela jistě atraktivní.

11. 10. 2017    

Němečtí vývojáři Piranha Bytes jsou, nejen pro milovníky RPGček, známí. Sérii Gothic netřeba nikterak představovat, stejně tak trilogii Risen. Jejich rukopis je jednoduše znatelný.

Nyní nastal čas na nový počin. 17. října 2017 – to je datum, které má leckdo tučným písmem v kalendáři poznačené. Vyjde totiž Elex. RPGčko, na nějž se názory a očekávání různí, jako snad u žádného dřívějšího titulu šikulů z Essenu. Ale nebudeme přece vynášet unáhlené soudy, radši se pojďme seznámit s tím, co nás za pár dní čeká.

Co nás čeká?

To si tak jednou obyvatelé světa Malagan všimnou, že do něj narazí kometa. A ono nejen, že to poněkud změní ráz povrchu. Díky ní se na Malaganu objeví zvláštní prvek jménem ELEX. A jak to tak u vzácných věcí bývá (zvlášť, když umožňuje neobyčejné věci jako kouzlení, napájení vozidel atd.), je po něm sháňka a boj.

Svět, ve kterém se budeme pohybovat, nám bude připadat povědomý. Vzhled krajiny je obdobný, jako v předchozích titulech. Nyní však tvůrci sáhli k některým změnám, takže nezůstane pouze u lesů, luk a hájů s pár městečky a vesničkami. Elex bude říznutý sci-fi i fantasy. Mišmaš je to vskutku nevídaný, což je právě původce obav mnohých hráčů, na druhou stranu kdo nic nedělá, nic nezkazí. Díky tomu se octneme i na futuristických místech plných železa a jiných kovů, jinde zase post-apo ráz. Tím pádem i nepřátelé budou různorodí. Od obdobných stvůr jako dřív (např. jakýsi druh chňapavců, budu-li v souladu s přeloženou verzí Gothic série), objeví se však i mechové.

V návaznosti na směs prostředí bude zřejmě nezajímavější, jak se vývojáři dovedli poprat s volbou classy. Pustíte se do boje magií? Mečem? Nebo si zastřílíte? Volby jsou vždy zajímavé, ale jak se toto povedlo vybalancovat? Nechme se překvapit.

Jednou z nejzásadnějších změn má být možnost vertikálního průzkumu pomocí jet-packu. I když bude omezený, jistě se stane oblíbeným nástrojem pro objevování všech zákoutí, které v otevřeném světě najdeme. Dále je vypichován morální systém, který však je v současnosti standardem.

Stále kolem poletuje několik otazníků, třeba jak se to nakonec bude mít s grafickou stránkou nebo zda se vše povede vybalancovat a nebo jestli dohromady půjdou všechny aspekty světa, který je tak odlišný. Odpověď se už za pár dní dovíme.

Elex dorazí na PC, PlayStation 4 a Xbox One.