Zavřít reklamu

E3 již za pár dní aneb co nás čeká a nemine

E3 (Electronic Entertainment Expo) je elektronická výstava věnovaná hrám a elektronice, která se koná v Los Angeles.

29. 5. 2012    

Není pochyb, že letošní E3 (Electronic Entertainmant Expo), která se kvapem blíží, bude ještě výbušnější, ještě nabitější a ještě lepší než ta, která se v Los Angeles odehrávala minulý rok. Co je to ale E3? Pojďme se na to podívat.

E3, neboli Electronic Entertainment Expo, je elektronický veletrh, který se zaměřuje, jak jinak než na elektroniku! Ti z vás, kteří si totiž mysleli, že E3 je čistě jen o hrách, jsou tedy na omylu. Na E3 jsou k vidění i novinky z oblasti handheldů, mobilních telefonů, nových technologií a internetu. Historie E3 se již nějaký ten čas píše, první veletrh byl totiž pořádán v roce 1995. Ale dost, dost a ještě jednou dost! Teď není moc času na hrabání se v historii, spíš se pojďme prohrabat vším tím, co už víme o té letošní E3 a trochu to rozebrat.

 

Kdo vše bude na letošní E3?

Zajímavá toť otázka, nemyslíte? Ale buďme upřímní, kdybych měl vyjmenovávat všechny společnosti, které na letošní E3 vystoupí, tak bychom tu byli ještě týden a tuto skvělou akci bychom propásli. Věnujme se tedy těm nejhlavnějším, kterými jsou bezpochyby Ubisoft, Microsoft, Nintendo a Sony. Samozřejmě toto nejsou jediná studia, máme tu třeba 2K Games, Bohemia Interactive, kteří by měli tento rok oficiálně představit novou Armu, Capcom a samozřejmě Valve, které očekává nemálo příznivců hry Counter-Strike. Pojďme ale popořadě a podívejme se na každou ze společností zvlášť. Začněme Ubisoftem.

 

Co nabídne Ubisoft

Ubisoft tento rok nabízí vskutku pestré menu, plné všelijakých delikates a mořských potvor. Začněme od kraje, a sice novince od francouzských Ubisoft Montpellier. Tipnete si? Ano, Rayman se k nám vrací v nové hře: Rayman Legends. Ještě větší, ještě zábavnější a ještě výbušnější. Přesně to alespoň autoři slibují a už podle prvního traileru je vidět, že neroztrubují nadarmo. Rayman Legends totiž vypadá úžasně, snad se na E3 dočkáme živého gameplaye.

Jako další na zlatém podnosu přichází Rocksmith, který vychází na podzim 2012. Zahoďte Guitar Hero, právě přichází král. Ano, je tomu vskutku tak. Rocksmith je inovací v hudebních hrách. Proč? Hlavně proto, že končí bezhlavé mačkání čtyř nebo pěti tlačítek různé barvy na vaší imitaci kytary, kterou připojíte ke konzoli. Rocksmith má za cíl učit a to nejlepší metodou: metodou hraní. Hrajete totiž na opravdovou kytaru, hra vás postupem času učí stále nové věci, dostáváte se od lehčích skladeb k těžším a nejen že zvyšujete svůj skill ve hře, nýbrž i ve skutečnosti.

Čiré šílenství. Nebojte, už nemusíte hádat, už mě to nebaví. Řeč je o Far Cry 3. Hráli jste předchozí Far Cry? Zapomeňte, alespoň v několika ohledech. Zatím co předchozí díly Far Cry pojednávali o globálních konfliktech mezi frakcemi, nový díl se zaměří spíš na konflikty lidské, na to, kam až dokáže lidská mysl na pokraji šílenství zajít. Na druhou stranu se opět ocitáme v krásné zeleňoučké jungli, plné různých nástrah a autoři na to šli opravdu dobře, v žádném jiném prostředí si totiž nedokážu představit běsnícího Vaase, hlavního záporáka hry, kterému jaksi…humor ani velká míra šílenství neschází.

Završení konference bude jako minulý rok jedna z nejlepších, nejdůležitějších a nejvýdělečnějších značek Ubisoftu. Samozřejmě mluvím o třetím plnohodnotném pokračování Desmonda Milese, mladého asasína a pokračovatele slavné linie zabijáků. Tentokrát se bude Desmond ponořovat do vzpomínek na svého předka Connora, vlastním jménem Ratohnhaké:ton, napůl Brita, napůl Mohawka, žijícího v době Amerického boje o nezávislost. Co by mělo být hlavní náplní třetího dílu? Během Assassin’s Creed Revelations Ubisoft trochu nechal stranou Desmonda a snažil se dokončit příběh velkého Altaira Ibn La-Ahada a Ezia Auditore da Firenze. Povedlo se dokonale a Ubisoft tak mohl zakončit jednu obrovskou kapitolu. Nyní začíná poslední Desmondova kapitola, alespoň to tak vypadá, i když stát se může leccos. Náš hrdina se vydává po stopách první civilizace, v čemž mu dopomáhá Animus, který je mimochodem opět vylepšen do další verze, a Connor. Rozhodnut zabránit prosincové apokalypse, kterou předpověděli starověcí Májové, se vydávají asasíni až do samého hlubin Země, do laboratoří předků. No, alespoň nějakou polehčující věc v tématu veliké katastrofy víme na 100%. Assassin’s Creed 3 vychází na konci října (pokud opět nebude odklad pro PC hráče, jak to má Ubi zvykem), a tak budeme moct ještě téměř 2 měsíce žhavit PC a prohánět se po amerických koloniích. Jedinou nevýhodou však je, že to k nám nestihne Ježíšek…

Toto vše jsou důvody, proč se na Ubisoft konferenci těšit, připravit si popcorn, hrnek s kafem a vydržet do půlnoci. Přesně v tolik totiž tato konference začne.

 

 

S čím „přijde“ Microsoft

Buďme upřímní. Od Microsoftu se toho jaksi…ehm…moc nečeká. Dobrá, přestanu chodit kolem horké kaše. Od samotného Microsoftu se tento rok čeká velké nic. Nová konzole, která by Microsoft na E3 mohla zachránit, je podobně jako PlayStation 4 v nedohlednu a tak celá konference Microsoftu leží na bedrech ostatních vývojářů, zvlášť Square Enix. Ti totiž páchají nového Tomb Raidera, který by měl být reinkarnací této slavné série.

Tentokrát se s Larou podíváme na krásné ostrovy, kde se to ptáčky a písečnými plážemi jenom hemží. Sem tam skočí ze stromu na strom nějaká ta opička, lesem se prohánějí zvířátka a celý ostrov i pobřeží lemují vraky letadel a lodí. Nesedí vám tady něco? V podstatě je to ale pravda. Lara se po havárii lodě v Bermudském trojúhelníku dostává na neznámý ostrov, který je navíc osídlen zvláštními obyvateli. Hned na začátku je chycena do pasti a po zběsilém útěku, při kterém si však probodne bok nějakou tyčí, kterou si však poté bez starostí vyrve z těla a zvesela pokračuje dále (no, jak jinak). Poté se dostává z děsivé jeskyně ven a zjišťuje, co vše dokázal Bermudský trojúhelník stáhnout do hlubin. Námořní křižníky, lodě Britského královského loďstva z 18. století a všelijaké vraky letadel, které neměly to štěstí, a zřítili se.

Co se vám vybaví, když se řekne čárový kód. Nic? A když k tomu přidám oholenou hlavu? Stále nic? Co gumové rukavice, struna a fešný oblek? Začínáte větřit. Opět se ocitám na poli hádanek, mluvím samozřejmě o novém Hitmanovi Absolution, který bude následován hrou Sleeping Dogs. A vše to samozřejmě nebude, snad. Co myslíte, dočkáme se také nového Zaklínače? To je ve hvězdách, avšak doufat můžeme, ne?

 

 

S Ubi v čele EA

Nemusím být ani přílišný optimista, když tvrdím, že spolu s Ubisoftem bude hlavní konferencí právě ta, kterou předvede Electronic Arts. A opravdu, EA si pro letošní rok připravilo takové pecky, že se leckomu zastaví dech. Nový FPS král v podobě MoH: Warfighter, vylepšení a doplnění třetího Battlefieldu, NHL, NCAA, Madden a Fifa, reinkarnace Simcity, to vše s podporou z prvních řad, s podporou od třetího Crysis. Ve vzduchu však visí mnoho zásadních otázek. Před časem totiž EA naznačili, že je ve vývoji další díl RPG Dragon Age, pojďme si však upřesnit to, co víme.

Nechme teď sport odpočívat, ponořme se do boje a podívejme se blíže na nový Medal of Honor. V tom se vžijeme do role jednoho z vojáků elitní jednotky Tier 1, která operuje na celém světě a budeme na vlastní kůži zažívat ty nejdrsnější a nejnáročnější operace, které měli být uchu a oku obyvatelstva skryty. Žádná plně vymyšlená kampaň nás ale nečeká, nýbrž realita. Příběh se odvíjí právě od vyprávění členů této jednotky. Zajímavostí však je, že nový Medal of Honor je stejně jako třetí Battlefield postaven na druhé generaci enginu Frostbite a potěšující zprávou budiž to, že DICE, na rozdíl od Medal of Honoru, který vyšel v roce 2010, již nemají žádný podíl na této hře, což je rozhodně potěšující.

To DICE mají jiné a lepší věci na práci, než je MoH. Hráči Battlefieldu totiž potřebují rozmazlovat a tak DICE tasí nová DLC: Armored Kill a Close Quarters, která by měla do hry přinést nové mapy a hlavně hromadu vojenské techniky. A taky samozřejmě…moment, to je vlastně tak trochu vše…

Jak správně tušíte, to nejlepší si nechávám na konec. Schválně, kdo má rád proroctví? Nebudu dělat záhadného, samozřejmě mluvím o třetím Crysis. V tom se opět vžijeme do role Proroka, který se přesunuje na druhou stranu barikády. Lovec se stává štvancem, štvanec se stává lovcem. Konečně pocítíme pravou jungli velkoměsta. New York je v troskách a náš Prorok se vydává do boje. Čeká nás však mnoho změn. Kupříkladu to, Crysis 3 sice bude příběhově navazovat na druhý díl, herně však půjde spíš o pokračování prvního dílu, což se především týká nelineárnosti a otevřeného světa. Velmi pozitivní informací je to, že Crytek si velmi dává záležet na PC verzi hry. Vracíme se ke kořenům, jak to tvrdí ředitel Cryteku Cevat Yerli?

 

 

Nintendo vsází na sílu novinky

Někdo z vás možná plně nepochopí tento nadpis. Pravdou však je, že Nintendo toho z hlediska her tento rok moc nechystá. Samozřejmě nebudeme o nějaké ty hry ochuzeni, jako novinku by mělo Nintendo představit Pikmin 3 a klasicky Super Mario, vše pro novou konzoli Wii U.

Právě ta bude hlavním tahákem konference. Oznámena byla již na E3 2011, nyní však přichází její chvíle. Co nového však přináší? V první řadě nový ovladač s dotykovým displejem. Hráč již tedy není při hraní kooperace omezován pouze na jeden split-screen, otvírají se mu zcela nové možnosti. Wii U bude taktéž obsahovat akcelerometr, vnitřní kameru, mikrofon, reproduktory a gyroskop (pomocí gyroskopu reaguje konzole na různé natáčení a otáčení). Co velmi potěší je komptabilita systému Wii U se systémem Nintendo Wii. Hráči si tedy budou moct vychutnat své oblíbené Wii hry i s ovladači, které k nim patří, maximálně však budou k dispozici 4 ovladače.

 

 

Sony Computer Entertainment

Sony má stejnou situaci jako Microsoft a sice žádnou konzoli. Třetí generace konzolí PS by totiž měla ještě minimálně rok vydržet. Na rozdíl od Microsoftu však nemá Sony žádné pecky, kterými by mohlo konferenci zaplnit. I přes to se ale něco najde. Druhé pokračování PlanetSide, onlinovka Free Realms a Vanguard: Saga of Heroes. Těšit se můžeme také na nový EverQuest.

Fanoušky blasterů, světelných meču a síly jistě nadchne hra Star Wars: Clone Wars Adventures, free-to-play kreativní online hra, která je však již nějaký ten pátek známá.

Sečteno, podtrženo, Sony si tento rok moc slávy na E3 neužije, ale co my víme. Rozhodně však nemusíme přestat doufat, vždy se může objevit náznak dalšího pokračování Little Big Planet nebo Uncharted.

 

Překvapení v podobě Hideo Kojimi

Veeeeliká záhada. Ikdyž, tak veliká by být nemusela. Hideo Kojima, známý herní tvůrce, který stojí např. za Zone of the Enders nebo Metal Gear Solid se nechal slyšet, že letos bude jeho část na E3 absolutní pecka, bomba, vyberte si. Otázkou však zůstává, co nám nabídne. V jednom z rozhovorů totiž uvedl, že páté pokračování MGS (Metal Gear Solid) je nevyhnutelné, ale byly tu i jisté náznaky nového Zone of the Enders. Nebo přijde Kojima s úplně novou značkou?

 

 

THQ, Valve a Capcom

Valve, THQ a Capcom nepatří na E3 mezi firmy jako Ubisoft, EA nebo Microsoft, zkrátka nemají monstrózní konference a reklamu. To však neznamená, že nemohou překvapit. A že letos překvapují.  Co třeba nový Half-Life? Proč ne. Již v minulosti se objevili jisté náznaky pokračování HL série.

 

THQ tasí zbraně

THQ tasí zbraně a to doslova. Darksiders 2, pokračování post-apokaliptické akce Metro s podtitulem Last Light, které už jen podle prvního teaseru vypadá skvěle nebo nové Company of Heroes, kde se tentokrát bojová fronta posune na východ, do srdce matičky Rus. Vylepšené mechanismy jako slíbené reakce vojáků a techniky na prostředí, kdy se pěšáci budou prodírat sněhem s mnohem většími obtížemi než přes posečenou louku, nové krytí a manévry a to nejdůležitější: ruskou mašinérii. Ta přinese nové doktríny, techniku a nové možnosti.

 

 

Co chystá Valve a Capcom

To Valve na to jde opatrněji a letos netasí moc her. Čeká nás však nový díl proslulé multiplayerové střílečky Counter-Strike s názve Global Offensive (mimochodem, na Steamu právě běží beta). Mezi fanoušky se však šušká cosi o novém Half-Lifu, ale nedejme na báchorky a počkejme si na 6. června.Capcom taktéž vsází na boj, ale v trochu hovorovějším podání. Velkými taháky Capcomu jsou totiž nový Resident Evil 6 a Lost Planet 3.