Zavřít reklamu

Death Rally – Recenze

Volantem toč, co to dá! Death Rally je zpět!

7. 12. 2012    

Ať si kdo chce co chce říká, automobilismus se jako herní materiál dostává pomalu do úlohy šafránu. Každý z nás měl před dekádou alespoň tři závodní hry v poličce. Death Rally mezi ty nejlepší. Můj první zážitek byl spojen s krásným obalem, který se přitulil na stříbrný koláček. Kde jen to CD skončilo? Jenomže rok 1996 je fuč, na monitorech nám projíždí kolony aut z Forzy, Grand Turisma, F1, Need For Speed. Ale i auta mohou svléknout svou obvyklou slupku. Důkazem je toho třeba FlatOut nebo Burnout. Dnes tu máme remake. Ač se novější předělávky klasik často dostávají do slepé uličky, na téhle zapracovala společnost Remedy. Takže našponujte všechny chromozomy.

Prostě vpřed!

Než budeme startovat z roštu, povíme si něco o příběhu. No, tak asi ne. Nepovíme. Příběh je tady jako němý společník. Na začátku vás odchytí policejní sbor. Ten chce, abyste se infiltrovali mezi pouliční závodníky a dokázali je zastavit. Nebudete ale klouzat po asfaltu v příběhu jako spíše ve vybraných závodech, které vám dopomůžou k lepšímu vybavení a k autům. Přítomnost komiksového vyprávění říznuté stylem prvního a druhého Maxe Paynea story moc nepomůže.

Tak startujeme! Účel závodů je jednoduchý. Dojet co nejlépe, vydělat peníze a později vyladit auto. To se dá zvládnout vaším řidičským uměním, nebo můžete zničit soupeře díky zbraním na kapotě. Jednejte ale rychle, protože závody jsou velmi krátké. Jejich dokončení je možné do méně než tří minut. Tratě jsou velmi různorodé. Budete driftovat po ledu a sněhu, zaprášíte se na savaně, šlápnete na to v urbanistické zástavbě. Variabilní jsou i auta. Setkáte se tu se sporťáky, dodávkou, terénním vozidlem.

Ale nám půjde hlavně o ten bazmek, který udělá škvarek z každého auta. Takové pejorativní příslušenství by neakceptoval žádný policista. To už by byl menší přečin nezapnutí světel a jízda v opilosti. Základní zbraň je menší samopal. K lepšímu vybavení se dostanete přes sbírání součástek na trati. Součástky se objevují jen náhodně, takže to nějaký čas potrvá. Já si oblíbil obří kulomet. Sekundovat tomu bude i pár nášlapných min. Stačí je dát do úzké uličky a výsledek se dostaví.

Ovládání je velmi intuitivní. Vystačíte si se šipkami, tlačítky na bombu a zbraň + nějaké to nitro na mezerníku. Grafika se opravdu povedla. I když se na hru koukáte z vrchu, můžete spatřit povedené modely prostředí, aut i výbuchů. Pokud tedy budete mít v té rychlosti čas.

Příliš spálená pneumatika

Death Rally má jasné sdělení – pobavit za málo peněz. Což se mu i daří, protože pořizovací cena deset dolarů je výmluvná. Ale není všechen benzín, co hoří. Problém je ten, že DR se neodváží sám experimentovat, filtruje až moc výtažků ze stařičkého originálu. Počet tratí a aut není s vysokou cifrou. I auta jsou pojmenovaná v některých případech stejně. U závodů se rychle dostaví stereotyp, protože tratí opravdu není moc. Svou daň si vybere i přestřelka o přežití. Kamera je neposlušná, zaměřit pohybující se objekt je zkrátka těžké. Tvůrci to mohli vyřešit umístěním aut do arén. Tam už by to bylo jiné kafe. Tím, že na distanc jsou tratě příliš krátké, hra striktně zakázala najít odbočku nebo třeba překážky a bonusy ve formě obřích skokanských můstků nebo ohnivých kruhů. Škoda. Avšak velkou legraci naopak zažijete s kamarády po síti. Lze u multiplayeru strávit nejednu hodinku denně, protože adrenalin se vám i vašim přátelům bude pumpovat v podobném rytmu.

Death Rally vás do závodního řečiště vtáhne natotata. Bohužel to není ani tak příběh nebo dostatek obsahu, ale to, že chcete vystoupat na vrchol, ničit ostatní, zajíždět nejlepší časy. Je to velmi dobrý rozjezd před závoděním s přáteli. Po řemeslné stránce v Remedy odvedli velmi dobrou fušku. I přes značnou linearitu lze Death Rally doporučit jako spolehlivý životabudič například v deštivé dny plné skepse.

 

Klady

- Akčně pojaté závody mají drajv
- Ovládání
- Velmi pěkná stylizace
- Multiplayer

Zápory

- Hra se drží až moc při zdi
- Absence příběhu
- Opakující se tratě
- Málo obsahu

Hodnocení: 77%