Zavřít reklamu

Deadpool – Recenze

Blaznivý komiksák přišel fušovat do videoherního průmyslu, příjmou ho hráči?

28. 9. 2013    

Recenzovaná verze: Playstation 3

Přestože všichni hráči po celém světě upínají svůj zrak k nedávno vyšlému GTA V, měli bychom vyžehlit naše resty. Tak vás vítám u recenze na komiksového blázna a černou ovci Marvelu Deadpoola, doslovný překlad nedoporučujeme. Tato hra vyšla před několika týdny a odnášela si celkem slušná hodcení, když uvážíme že se nejedná o high-light tohoto roku. Věřím, že Deadpool není pro české publikum známa komiksová postava jako třeba Spiderman, přestože se jedná o jednu z nejzájímavějších postav. Proto se v následujicím odstavci pokusím shrnout nějak v kostce kdo to ten Deadpool vlastně je.

Vlastním jménem Wade Winston Wilson. V utlém věku se stal sirotkem a později narukoval k armádě, ale záhy mu byla zjištěna rakovina. Bylo mu nabídnut, experimentální léčení a umělou formou měl nabýt regeneračních schopností, které má Wolverine. Tento pokus se však nezdařil, naopak podpořil růst rakoviny v jeho těle, ale látky, které byli použity při „operaci“ ho chrání před rakovinou a proto je Deadpool nesmrtelný. Deadpool se vydal vlastní cestou a dělá si co chce a nedá se říct, zda je hodný nebo zlý, ale je spjat s X-meny. Deadpoolovou charakteristikou je prořízlá huba, což by se dalo považovat za jeho zbraň.

Kdo by nechtěl vlastní hru

To by k seznamování bylo vše, teď je už čas na to podívat se co nám to vlastně vývojářské studio High Moon vlastně naservírovalo.  Příběh není žadná hitovka naopak je spíše podprůměrný. Na začátku se válíte ve svém bytě, kde se na pořádek moc nedbá a jen odvalení se z gauče vám sebere zbytek síly na celý týden. Ovšem v tom se vám dostane nabídka na záchranou misi, která je spíše taková tutoriálová. Poté se samozřejmě vše zvrtne a příběh začně směřovat jiným směrem, ale žádné spoilery ode mě nečekejte.  Na své castě potkáte i jiné postavy z tohoto komiksového světa jako například Wolverine. Co se mi líbilo bylo, že když jste narazili na postavu, jejiž totožnost znají v drtivé většině pouze ortodoxní fanoušci a v příběhu je celkem důležitá, hra vám prozradí o koho se vlastně jedná. 

Zajímavé je, že Deadpool si uvědomuje, že je ve videohře a chová se jako by ji tvořil pro vás, komunikuje s vámi, vlastně pořvává: „ hey player, do …“  a zajímavé momenty komentuje tím, že to se hráčům bude určitě líbit. Postava Deadpoola je ve hře tedy stvárněna perfektně. Dočkáte se velice humorných scén, u kterých se i zasmějete a Deadpool komentuje vlastně uplně vše co ho napadne. Například to, že se mu po čase HP doplní vysvětluje svým protivníkům tím, že má ve skutečnosti výborné léčivé schopnosti, takže se nejedná o herní mechanismus moderní doby, který má ulehčovat průchod hrou. 

Boj bez servítek

Od příběhu jsem ale tolik nečekal, jako například u loňského Amazing Spiderma. U těchto her by se měl hráč, jak se říká, vyblnout a odreágovat. Deadpool sice od prvního pohledu vypadá velmi zábavně, již od začátku je nám představen upgreadovací systém a možnost nákupu lepších zbrání. Používat tedy můžete od katan po samopaly, přes granáty a flashbangy. Bojový systém je obohacen i o komba, avšak těch je velice pomálu a průchod hry mi po čase přišel velmi stereotipní.  Vlastně by se Deadpool dal přirovnat k takovému Call of Duty, kdy jdete dopředu, v tomto případě spíše rozsekáte velkou skupinu nepřátel, jdete po schodech nahorů a ejhle zase ti otravní padouši. Nikdy se tedy nedostane do míst, že nevíte kam máte jít nebo co dělat dál. Co mě ale potěšilo byla obtížnost, kdy hra na nejtěžší obtížnost je opravdu těžká a pokud hledáte výzvu, Deadpool je pro vás jasná volba.Zpříjemnění nastane když se hra například přemění do vzhledu staré 8bitové hry, kde moc času sice nestrávíte, ale tato změna mě překvapila a samotnému Deadpoolovi se tato „inovace“ zamlouvala a to je přece hlavní.

Grafické zpracování spíše spadá do průměru dokonce i níže, co se tedy týče grafického kabátku na Playstationu 3. Tímto vzhledem by hra sepíše zaujala hráče před několika lety, ale animace vypadají technicky vyspěle a jsou prokládány humorem takže v tomto momentě horší grafiku odpouštíme. Co ale zamrzí je časté klesání frameratu, což zábavu trochu kazí. Za zmínku by stálo nadabování Deadpoola, které hlavní postavě padne jako ulité.

Pokud jste komiksoví fanoušci není snad třeba ani váhat, zdali si hru pořídit nebo ne.  Kdybych vše měl shrnout tak tu máme průměrný příběh, průměrný gameplay a průměrnou grafiku. Jenže hra je prostě zábavná, naložená v ironickém humoru a to je správný recept, když se pouštíte do hry tohoto typu.  Deadpool asi nevyhraje jednu z desítek anket o nejlepší hru roku, které nás čekají na začátku příštího, ale budou skvělým společníkem v boji proti nudě.

Klady

- Zajímavá hlavní postava
- Humor

Zápory

- Bez hloubky

Hodnocení: 66%