Zavřít reklamu

Čeští vývojáři z Bohemia Interactive, obvinění ze špionáže, nakonec vyvázli s podmínkou

Čeští vývojáři z Bohemia Interactive mohou konečně spát klidně. Jejich trest za údajnou špionáž je nakonec poměrně mírný.

28. 5. 2018    

Dlouhých šest let trvalo, než se dva čeští vývojáři ze studia Bohemia Interactive dočkali finálního verdiktu ohledně jejich údajné špionáže. Ivan Buchta a Martin Pezlar už mohou být nyní v klidu, rozsudek je nakonec velmi mírný.

Poté co Bohemia Interactive v roce 2012 ukončila práce na hře ArmA 3, tak se dva její vývojáři vydali na soukromou dovolenou, do destinace, kterou využili k tvorbě prostředí ve hře. Řecký ostrov Lemnos se jim stal osudným, neboť během dovolené si zde pořídili různé záběry a fotografie, které místní armáda a vláda označila za špionážní.

Kauza je po letech u konce

Ve vězení pak byli drženi i přes Vánoce a Nový rok, navíc se pak jejich pobyt ve vězení stále protahoval kvůli složité byrokracii a neochotě řecké strany o případu jednat. Kauza se rozvířila mezi hráči a dalšími tvůrci videoher v České republice a došlo tak na různé protesty a dokonce tehdejší vláda byla přinucena, aby se o případ zajímala aktivně.

Po čtyřech měsících, tedy v polovině ledna 2013 byli vývojáři propuštěni z věznice na ostrově Chios a vrátili se domů. I tak jim ale stále hrozilo až dvacetileté vězení. Jelikož se jednalo o evropský zatýkací rozkaz, tak by si oba aktéři museli trest odpykat v Řecku. Řecký soud však nyní rozhodl, že tvůrci zůstanou na svobodě a to s podmínkou (18 měsíců po dobu 3 let). Ivan Buchta k tomu dodává: „Dostali jsme trest 18 měsíců, podmíněně odložený na zkušební dobu tří roků. Jsem rád, že už to máme za sebou, že můžeme jít dál s čistou hlavou a řešit budoucnost.“

Zdroj: idnes.cz