Zavřít reklamu

Cenově dostupný výkonný herní notebook Lenovo Gaming L340

Komerční sdělení

3. 10. 2019    

Při prvním pohledu na zavřený Lenovo Gaming L340 by vás rozhodně nenapadlo, že máte tu čest s herním strojem. Výrobce totiž zvolil hodně konzervativní design bez jakýchkoliv extra prvků. Tmavé kovové víko notebooku zdobí pouze menší logo výrobce a ani na zbytku těla nenajdete nic, co by prozrazovalo herní určení.

Po otevření a zapnutí si všimnete modře podsvícené klávesnice, která by mohla napovídat, ale opět z celkového pojetí nic nekřičí o herním určení. Lenovo Gaming L340 se tak po stránce designu skvěle hodí pro hráče, kteří hledají co možná největší jednoduchost.

Jednoduchý design se k notebooku hodí a působí elegantním dojmem. Za sebe bych klidně uvítal bílé podsvícení klávesnice místo modrého. Nyní se pojďme podívat na to hlavní, proč nad modelem Gaming L340 přemýšlet.

Jedná se totiž o herní notebook pro hráče, pro které je příznivá cenovka jedním z hlavních kritérií. Právě v tomto kontextu je fajn, že Lenovo nevyužilo „rozpočet” na extra designové vychytávky a radši se soustředilo na výbavu.

Použitý procesor Intel Core i5-9300H nabízí čtyři jádra a v Boost režimu zvládne pracovat až na frekvenci 4,1 GHz, takže to brzda vašemu hraní rozhodně nebude. Doplněn je rovnou 16 GB operační paměti typu DDR4, což vzhledem k ceně rozhodně potěší. Pokud prahnete po vyšším výkonu, můžete z portfolia Lenovo Gaming L340 zvolit také model s procesorem Intel Core i7.

Lenovo sáhlo po grafické kartě NVIDIA GeForce GTX 1650 se 4 GB paměti a hlavní část výbavy uzavírá rychlé 512GB SSD typu M.2 PCIe NVMe. Displej velikosti 15,6 palců nabízí standardní Full HD rozlišení a matný IPS panel, takže se na něj velmi příjemně kouká a spokojený jsem byl rovněž s barevným podáním.

Portová výbava obsahuje vše podstatné, co byste u levnější herního notebooku čekali a v tomto kontextu si extra pochvalu zaslouží zahrnutý USB-C port (konkrétně 3.1/3.2 Gen 1).

Hardware máme po teoretické části probraný, tak se pojďme podívat na tu praktickou. Pro herní test jsem zvolil Battlefield V, protože se stále jedná o dost populární a náročnou hru, která navíc běží na engine Frostbite, jenž používá většina her od Electronic Arts.

Battlefield V byl testován na nastavení „Medium”, které hra vybrala sama podle možností notebooku. Při hraní se průměrný počet snímků za vteřinu pohyboval okolo 45 bez výrazných poklesů s výjimkou hodně náročných scén. Hra i na střední nastavení grafické kvality vypadala velmi pěkně a necítil jsem potřebu snižovat detaily pro větší plynulost. Pokud ale považujete 60 FPS za standard, neměl by problém se na ně s troškou snahy dostat.

Pro otestování rychlostí disku posloužil CrystalDiskMark, takže klasika, co se benchmarku týče. Rychlosti jsou opět vzhledem k ceně stroje velmi dobré. Myslím, že každý dá přednost takto rychlému 512GB disku než třeba rychlejšímu 256GB modelu nebo kombinaci super-rychlého 128GB SSD a 1TB klasického HDD. I přesto však musím doplnit, že je k dostání i verze s 1TB SSD pro opravdové fajnšmekry.

Lenovo Gaming L340 ukazuje, že i levný herní stroj může dobře vypadat, nabídnout dobrý disk (rychlostí i kapacitou) a především si na něm kvalitně zahrajete. Dostupný je rovněž s poloviční operační pamětí, takže v případě kompromisu můžete ušetřit pár tisíc. Lenovo rovněž nabízí 17,3palcové varianty tohoto stroje.