Zavřít reklamu

Call of Juarez: Gunslinger – Recenze

Ubisoft se poučil a servíruje nám parádní střílečku z Divokého západu, Call of Juarez: Gunslinger.

7. 6. 2013    

Recenzovaná verze: PC

Call of Juarez: Gunslinger je již čtvrtým přírůstkem do rodiny Call of Juarez a my měli velmi opodstatněné obavy z toho, jaká hra vlastně bude. První dva díly byly vynikajícími střílečkami z Divokého západu, jen Cartel šel svou cestou a nabídl nám moderní dobu s policejním komandem, jež bojuje proti drogovým kartelům. Byla to jedna z nejhorších stříleček roku 2011 a totální propadák ze strany hratelnosti. Dokázal se Ubisoft poučit?

Staňte se lovcem lidí

Ano, dokázal. Call of Juarez: Gunslinger totiž navrací to, čím série byla původně a nezavádí žádné úchylné novoty. Tento díl byl od začátku koncipován jako menší hra, tudíž ji na Steamu seženete za nějaké čtyři stovky a dostanete za to slušnou porci herní zábavy.

Gunslinger má zvláštní typ vyprávění příběhu. Tentokrát se vše odehrává v retrospektivě kdy pomocí rekogničních vzpomínek vykládá svou pouť starý střelec, Silas Greaves. Postupně se dovíte, že jde o lovce lidí, takže už asi začínáte tušit, co bude náplní kampaně. Sedí takhle s pár lidmi v jednom saloonu a vypovídá o tom, jak se mu podařilo postupně zlikvidovat největší hrozby a gaunery na Divokém západě. A to doslova. Na své pouti se setkáte s takovými velikány tamní doby, jako: Jesse James, Billy Kid, bratři Daltonové, Butch Cassidy nebo Sundance Kid. A to je v podstatě celý děj. Vy procházíte vzpomínky tohoto lovce lidí a prožíváte tyto mise. Docela je úsměvné, když se občas Silas snaží skutečnost přibarvit a vy tak chvíli bojujete s hordou nepřátel. Mezitím jej však někdo přeruší a předloží argument, že to tak podle zápisů a báchorek nebylo, a tak Silas začne vyprávět skutečnou verzi. Tudíž některou pasáž projdete vícekrát, ale úplně jinak.

Roztočte kolty, pardi!

Gunslinger na to jde fikaně. Ono totiž celkový koncept je až trapně primitivní, ale dokonale funguje a přiková vás k židli na celých 5 hodin. Ano, pět hodin není zrovna velká dávka, ale dokonale zabaví a navíc tato hra má neuvěřitelný dar, který mnoha jiným chybí a to znovuhratelnost. V podstatě ihned poté, co jsme hru dohráli, jsme měli chuť rozjet to znovu na vyšší obtížnost. Je to návykové a kulervoucí. Ve hře totiž neděláte nic jiného, než jdete stanoveným koridorem a kosíte nepřátele svými revolvery a dalšími zbraněmi. Za to dostáváte body a na konci se vám do cesty postaví některý z bossů ve vzájemném duelu. Kromě klasických bossů je tu i pár šmejdů, s nimiž je třeba bojovat v uzavřené aréně, třeba mezi hromadami dřeva na horské pile a dokonce se utkáte i s obrněnou drezínou, kterou je zatracený problém sundat, to nám věřte.

Tentokrát jsou vám nabídnuty i některá vylepšení. Poté co nasbíráte potřebný počet bodů a získáte dostatek XP na to, abyste postoupili na další level, tak se vám otevře nový dovednostní bod. Ten můžete investovat do některé z vlastností ve třech typech zbraní. Jednou z nich je puška, naše oblíbenkyně a pak je to dvojice koltů, z nichž jedny jsou jakýmisi menšími brokovnicemi. Kromě těchto zbraní disponuje Silas i dynamitem.

Dalším zajímavým prvkem ve hře je možnost zastavit čas. Po určitém počtu navršených mrtvol totiž můžete zapnout funkci, kdy se vše zpomalí a ne jako v předchozích dílech, že máte čas na označení nepřátel, ale vy je rovnou v tomto módu střílíte a někdy je to velmi efektivní podívaná, zejména když se vám jich podaří sundat i několik najednou. Sem tam se vám také stane, že přijdete na určité místo a najednou se hra zpomalí a z úkrytu vyběhnou nepřátelé, kteří po vás začnou pálit. V ten moment vás hra upozorní jedním z tlačítek, které musíte rychle zmáčknout a poté musíte trefovat správné klávesy. Pokud chybíte nebo nestihnete klávesu stisknout, tak dojde k tomu, že sekvence se přeruší a je na vás vypálena speciální kulka, které musíte včas uhnout na jednu ze stran. Asi není třeba se příliš rozepisovat o tom, co se stane, pokud tuto kulku schytáte.

Tas nebo budeš zabit

Dobře jsou zpracovány pistolnické duely. V nich proti vám stojí váš protivník a vy máte za úkol tasit ve stejnou chvíli jako on a poslat ho na zem dříve než to udělá on s vámi. Někdy je to opravdu o nervy. Musíte totiž myší neustále zaměřovat vašeho soupeře, abyste při vytasení koltu měli co nejmenší rozptyl, a také musíte klávesami A a D držet ruku blízko pouzdra, abyste rychle stihli váš vražednický nástroj vyndat. Většinou čekáte, až váš soupeř tasí a vy vzápětí také, za to je více bodů, ale pokud zaslechnete tlukot svého srdce, můžete tasit první, připravíte se tím ale o bonusové body. Dokonce zažijete i souboje, kdy stojíte proti dvěma protivníkům najednou, musíte se tedy rychle postarat o prvního a poté se přesunout k druhému a kvapně zamířit a stisknout spoušť.

Call of Juarez: Gunslinger poměrně překvapuje svým prostředím, to se vcelku obměňuje. Jednou střílíte po banditech v lese, podruhé na hřbitově, dále v městečku anebo dokonce i na jedoucím vlaku. Zkrátka hra vás protáhne téměř všude a stojí to za to. Občas vás hra pustí i do nějaké oblasti, kde vás nežene příběh, to znamená, že například v městečku vás pustí i do ulice v níž nejsou nepřátelé, ale většinou je úplně zbytečné tam chodit. Sem tam najdete maximálně nějaký sběratelský bonus, ale jinak nic.

Pokud jde o grafickou stránku, tak není co vytýkat. Autoři se rozhodli udělat to co nejjednodušší cestou, a tak použili komiksovou variaci grafického stylu. Občas to působí trochu úsměvně, neboť hra se nemůže chlubit nějakými úchvatnými detaily a podobně, ale i přesto tu narazíte na parádní textury. Vlastně i animace, které zde slouží jako předěly a jsou povětšinou jen statické, tak jsou ztvárněny velmi obyčejně, ale pro účely hry to bohatě stačí. Co je ale třeba řádně vychválit, tak to je jednoznačně zpracování zvuků, kdy výstřely ze zbraní jsou velmi ohlušující a naprosto brilantní je zde hudební doprovod.

Znovuhratelnost jak má být

Poté co projdete kampaň tak máte možnost si ji samozřejmě projít znovu, což doporučujeme na oddychová dopoledne, je to prostě paráda. Navíc je zde také režim arkády, v němž musíte vystřílet danou oblast, a vaše výsledky se zaznamenávají a porovnávají s ostatními. Porovnává se zejména bodový rozdíl a také čas, za který se vám podaří misi splnit. Poslední třešničkou na dortu jsou pistolnické duely, které tu hrajete jeden po druhém, jen možná škoda že hra nenabízí žádný multiplayer a to třeba i v případě těchto soubojů.

Takže jak tedy závěrem? To je naprosto zřejmé. Za tu cenu je to naprosto parádní herní kousek, který musí mít každý fanoušek Divokého západu a mnozí další se u hry doslova vyřádí. Je to skvělé, svižné, zábavné, návykové a divoké. Ta hra má vše co bychom od ní požadovali, takže směle do toho.

Klady

- pocit ze střelby
- zpracování
- hudební doprovod
- pistolnické duely

Zápory

- chybí multiplayer
- dost koridorové

Hodnocení: 86%