Zavřít reklamu

Recenze Banky.cz: Nebývale přehledný vhled do světa financí

Při řešení některých finančních záležitostí, člověk může narazit na relativně složité situace, ve kterých si nemusí být zcela jistý, oblast financí je relativně bohatá na množství specifických pojmů a s ohledem na to, že jde o naše peníze, je vždy rozumnější si každý krok dobře rozmyslet, než se do něčeho pouštět bezhlavě. I v případě […]

20. 12. 2023     Zdroj

Při řešení některých finančních záležitostí, člověk může narazit na relativně složité situace, ve kterých si nemusí být zcela jistý, oblast financí je relativně bohatá na množství specifických pojmů a s ohledem na to, že jde o naše peníze, je vždy rozumnější si každý krok dobře rozmyslet, než se do něčeho pouštět bezhlavě. I v případě celkem rutinních operací, jako je převod prostředků či založení běžného účtu, není od věci dobře se orientovat. Za těchto a mnoha dalších okolností je portál banky.cz skvělým odrazovým můstkem, který, jak říká web úvodem, „vás provede světem financí“. Důležité ovšem je, že to udělá srozumitelným a velmi přehledným způsobem.

Záběr je zde opravdu široký od hypotečních úvěrů přes půjčky a pojištění až ke kreditním kartám a spoření, to vše doplněno praktickými radami i slovníkem pojmů s více než 770 záznamy a články, za nimiž stojí zkušení redaktoři a specialisté z oboru. Velkým benefitem je nabídka online poradenství, včetně možnosti procházení již zodpovězených otázek. Kromě přístupu skrze celkově skvěle strukturované menu lze sáhnout také k vyhledávání, jehož výsledky se dají podle typu dotazu dále třídit výběrem příspěvků, jednotlivých srovnání, vybraných produktů nebo dotazů na poradnu, díky čemuž je nalezení požadovaného obsahu velmi jednoduché a přímočaré. Většina návštěvníků také jistě ocení propracované kalkulačky, s jejichž pomocí je možné si velmi rychle udělat obrázek a srovnat tak více než 560 produktů databáze, která je svým rozsahem v českém prostředí ojedinělá a zahrnuje prakticky všechny tuzemské finanční instituce.

Pojďme do portálu nahlédnout detailněji a odhalit tak, co vše zde můžeme najít a vyřešit.

Hypotéky

Hypoteční úvěr může výší poskytnutých prostředků i délkou splácení představovat dlouhodobý závazek, pročež rozhodně stojí za to věnovat otázkám s ním spojeným dostatek prostoru a času, a to bez ohledu na to, zda o pořízení nemovitosti uvažujeme jako o realizaci vysněného bydlení nebo lukrativní investici.

Stran hypoték se banky.cz zaměřují na jejich nejrůznější typy, což zahrnuje například hypotéku na pozemek, byt, chatu, stavbu domu, rekonstrukci nebo americkou hypotéku, ale také třeba úvěr ze stavebního spoření, přičemž k této problematice jsou k dispozici služby hypotečního poradce, kalkulačka a prohlédnout si lze též aktualizované podmínky pro získání hypotéky v roce 2023.

Ať se stane středem zájmu kterákoli z variant, nejprve nás uvítá krátký popis té vybrané, na nějž navazuje již zmíněná kalkulačka, kam stačí doplnit několik základních údajů, jako je výše úvěru, doba splácení a časový horizont, ve kterém míníme uskutečnit své plány. Stránka také upozorňuje na některé rizikové faktory typu věcného břemene, umístění v záplavové oblasti a podobně. Velmi užitečné je vzájemné propojení jednotlivých alternativ a jejich srovnání, čímž se zvětšuje šíře výběru. Například v případě úvěru na pozemek tak vedle sebe nalezneme tuto samostatnou hypotéku s tou kombinující ji s úvěrem na stavbu domu.

Banky.cz poskytují unikátní možnost skrze hypoteční bankovnictví za asistence specialisty uzavřít smlouvu z pohodlí domova, což eliminuje nutnost opakovaných návštěv pobočky a na to navázané časové nároky. Za příhodných podmínek a s ohledem na to, že systém sleduje vývoj na poli hypoték, je možné stejnou cestou přistoupit i k refinancování stávajícího úvěru.

Na závěr zaznívají nejčastější dotazy a nacházíme zde odkazy na související články, což je velmi praktický model, který návštěvníka provází v podstatě u všech produktů.

Pojištění

Oblast pojištění, pomineme-li například povinné ručení, bývá často opomíjenou. Při správném nastavení, může pojistníkovi poskytnout východisko či přinést prospěch, pakliže nastanou okolnosti, kterých bychom se často rádi vyvarovali, ovšem ne vždy se to podaří. Takových scénářů není málo. Přes veškerou opatrnost dochází k nejrůznějším nehodám, které ohrožují nás nebo náš majetek. Web pokrývá široké spektrum rizik od havarijního pojištění a zmíněného povinného ručení přes cestovní a životní pojištění až k pojištění, nemovitosti, domácnosti, odpovědnosti nebo zvířat, přičemž v úvodu narážíme na základní fakta, tedy k čemu pojištění slouží a na co se vztahuje, k nimž se připojují kalkulačky a kontaktní formuláře. Díky nim lze rychle získat zdarma a nezávazně přehled o nejvýhodnějších nabídkách.

Jako příklad může posloužit životní pojištění, kdy nás od detailního srovnání dělí jednoduchý formulář, kam stačí zadat základní kontaktní údaje a dostane se nám analýzy. Mezi tím se můžeme zaměřit na další informace, jež jmenují typy životního pojištění a dále radí jak produkt správně nastavit a co všechno obsahuje. Pokud bychom chtěli sjednat pojištění on-line, není portál ani o tuto eventualitu ochuzen.

Půjčky

Nejen chceme-li vybavit domov novým nábytkem nebo jej přizpůsobit ideální představě a provést patřičné úpravy, ale i pro méně plánované situace, kdy náhle doslouží některý z důležitých pomocníků v domácnosti, jako je pračka nebo lednička, může být půjčka východiskem. Pro tyto a jim podobné případy se stačí nechat portálem navést k její optimální podobě, která bude reflektovat naše nároky. Připraveny jsou modely úvěru na 100, 150, 200 i 500 tisíc současně s neúčelovou i účelovou půjčkou.

Pokud se pro představu zaměříme na první v pořadí, tedy půjčku na 150 000 Kč, opět nás nejprve uvítá základní charakteristika. Pro rámcovou představu, které pak můžeme přizpůsobit nákup zboží či rozsah plánovaného projektu, je k dispozici rychlý kalkulátor, v němž volbou částky a doby splácení ihned zjistíme jaká bude měsíční splátka, při jaké úrokové sazbě i kolik přeplatíme.

Dále nás průvodce vede k variantám půjčky na 150 000 a rovnou upozorňuje, kde je vhodné zpozornět a čemu se raději vyhýbat. Užitečný je též návod, jak vybrat nejvýhodnější půjčku na 150 000 Kč doplněný klíčovými parametry, na základě kterých je nejvhodnější jednotlivé nabídky posuzovat. Upozaděny nejsou ani aspekty jako poplatky za předčasné splacení, možnost odkladu splátek nebo sankce z prodlení. K tomu portál připojuje kupříkladu jaké doklady budeme k vyřízení potřebovat i od čeho se odvíjí šance na získání úvěru. Opět nic nestojí v cestě online řešení, přičemž zbývá už jen za pomoci pravidelně aktualizované kalkulačky, jež srovnává více než 30 produktů, vybrat tu nejvíce vyhovující alternativu. Umožněno je řazení vzestupně i sestupně podle RPSN, splátky nebo maximální výše úvěru.

Karty

Kreditním kartám se někteří lidé vyhýbají, zatímco pro jiné je součástí každodenního života. Přestože jejich používání má svá úskalí, výhody většinou převažují, zejména pokud majitel karty často cestuje.

Tato sekce webu porovnává 26 produktů tohoto typu s možností vzestupného i sestupného řazení podle nákladů na vedení karty, úroku, minimální útraty i bezúročného období, na niž navazují bližší specifikace přehledu a porovnání kreditních karet. Portál produkt charakterizuje jako „bezúročnou půjčku, kterou máte stále u sebe“. Pokud kartu člověk správně používá, čemuž stránka kromě principu samotného jejího fungování i konkrétních výhod věnuje samostatný odstavec, je takové označení příhodné. Banky.cz se nevyhýbají ani nástrahám kreditních karet a pro pořádek shrnuje všechna pro a proti samostatná stránka nazvaná Výhody a nástrahy kreditní karty přístupná z menu.

Účty

Přinejmenším bez běžného účtu je dnes poměrně obtížné fungovat, jeho prostřednictvím platíme za energie, služby a nákupy v obchodech i na internetu, zatímco druhým směrem na něj obvykle přitékají příjmy od zaměstnavatelů nebo institucí například v podobě nemocenské.

Co se týče různých typů účtů nacházíme na portálu kromě běžných také ty studentské, dětské nebo určené pro seniory společně s podnikatelskými, prémiovými, devizovými, jistotními a chráněnými.

Pokud se podíváme na nabídku běžných účtů, srovnání aktuálně čítá 35 produktů obousměrně seřaditelných podle nákladů na vedení, možnosti okamžité platby, výběru z cizího bankomatu nebo poplatku za odchozí platbu do cizí banky přes internetové bankovnictví. Následuje přehledně strukturované pojednání o porovnání běžných korunových účtů, včetně jejich charakteristiky i několika tipů pro výběr toho nejlepšího. Hodit se mohou také cenné rady, jak postupovat, když potřebujete běžný účet zřídit on-line, zrušit nebo převést do jiné banky. Na závěr se lze začíst do výčtu konkrétních výhod a nevýhod běžných účtů, přičemž kupříkladu u zmínky ve většině případů nulového úročení najdeme hned odkaz k nabídce těch spořících, s nimiž je možné volné prostředky zhodnotit.

Spoření

Vytvářet finanční rezervy, které se zároveň mohou zhodnocovat, je jistě prozíravý krok. Stran spoření se portál věnuje tomu penzijnímu i stavebnímu, termínovaným vkladům a zmíněným spořícím účtům, včetně jejich přehledu a porovnání.

V poslední době je téma budoucnosti důchodového systému často diskutovaným, pojmeme-li tedy za vzorový příklad penzijní spoření, na úvod jsme seznámeni se základními informacemi, v nichž se hovoří o účelu a přínosu penzijního spoření. Člověk se tak nejen výhledově finančně zajišťuje, ale spořením získává také státní příspěvky nebo možnost každoročních slev na dani. Kalkulačka zde srovnává více než 40 produktů s výběrem dynamických, vyvážených, konzervativních či transformovaných fondů, přičemž mezi kritéria sestupného i vzestupného řazení patří výnosy za rok 2020, 2021 i 2022 a rizikovost.

Stejně jako v ostatních sekcích i zde se čtenáři nabízí několik prospěšných rad. Třeba jak k penzijnímu spoření přistoupit i jakou strategii zvolit s ohledem na věk. Web dále osvětluje rozdíly mezi penzijním připojištěním a doplňkovým penzijním spořením, jmenuje konkrétní plusy i minusy a poskytuje klíčové informace pro zorientování se v penzijních fondech na českém trhu.

Přehledy bank, pojišťoven a další užitečné informace

Za velmi praktické lze považovat nabízené přehledy bank působících u nás i u našich nejbližších sousedů na Slovensku, družstevních záložen i subjektů, jež nabízejí nebankovní půjčky, přičemž se po kliknutí na kteroukoli z položek zobrazí její stručný popis. K dispozici je také obdobně zpracovaný seznam pojišťoven. Velmi efektivně funguje vyhledávání poboček, bankomatů a vkladomatů, kde jej můžeme definovat výběrem kraje, města a instituce nebo si pomoci povolením přístupu k polohovým službám.

Resumé

Na portálu banky.cz se snoubí množství přehledně strukturovaných a praktických informací s porovnávačem finančních produktů a atraktivní nabídkou služeb, včetně on-line poradny. Poskytovaná sdělení jsou výstižná a srozumitelná, čímž mohou kteréhokoli návštěvníka webu navést ve vybrané oblasti jeho zájmu ke zjištění všeho potřebného a pomoci mu k nalezení i realizaci optimálního řešení.