Zavřít reklamu

Recenze JBL Quantum 300 – první herní sluchátka od JBL

Sháníte parádní herní sluchátka? Tato by se vám mohla líbit.

2. 6. 2020    

Sluchátek od JBL jsme tu měli během posledních let nespočet. Dnes se však podíváme do segmentu, do kterého se společnost pustila vůbec poprvé. V redakci nám totiž přistála žhavá novinka, model Quantum 300, který se zaměřuje na herní publikum. Jak si první herní sluchátka od JBL povedou v praxi?

Specifikace

JBL Quantum 300 disponují dvojící 50mm měničů s frekvenčním rozsahem 20 Hz – 20 kHz. Integrovaný mikrofon pak pracuje s frekvenčním rozsahem 100 Hz – 10 kHz. Přibalené kabely mají dostatečnou délku (1,2 pro audio kabel a 1,5 metrů pro samotné USB rozhraní) Sluchátka váží příjemných 245 gramů. Sluchátka také disponují kompatibilitou s celou řadou herních systémů, od běžného PC, přes Mac, Xbox, PlayStation, Nintendo Switch či mobilní telefony. Z hlediska specifikací jde o zcela běžná sluchátka. O level výš by je měl posouvat dodávaný software JBL Quantum ENGINE, který si rozebereme níže.

Provedení

Sluchátka jsou na první dobrou velmi lehká. Může za to plastová konstrukce, díky které sluchátka působí tak trochu laciným dojmem. Použité plasty příliš důvěry nevzbuzují, lesklé části na náušníkách jsou pak magnetem na nečistoty, otisky prstů a časem také potenciální škrábance. Polstrování náušníků a hlavového mostu je dostatečné. Mikrofon je přidělaný na pogumovaném rameni, které se dá poměrně slušně polohovat. Tlačítko pro úpravu hlasitosti je také z plastu, navíc má velmi lehký chod, takže příliš bytelně také nepůsobí. Kabel je tenký, ale pletený. Jeho tření o další materiály se však může občas ozvat ve sluchátkách. Celkově jsou sluchátka jako taková funkční, díky použitým materiálům bych se však obával dlouhodobé výdrže. V tomto ohledu je konkurence trochu dál.

Ergonomie

Sluchátka jsou pohodlná, a to i při dlouhých sezeních. Díky dostatečnému polstrování a hloubce náušníků z nich nebolí uši, svírací síla je také tak akorát, takže sluchátka dobře drží, ale hlava z nich nebolí. Mikrofon se dá polohovat, tudíž si svou ideální pozici najde snad každý. Funkci vypnutí mikrofonu překvapivě nenajdeme na kabelu, nýbrž k jeho odpojení dochází při jeho vyklopení směrem vzhůru. Odpojení mikrofonu provází lehce nepříjemné plechové cvaknutí vycházející z vnitřku aretačního mechanismu. To je však jen drobnost, jinak není po ergonomické stránce sluchátkům příliš co vytknout. Velkým pozitivem je dostatečně dlouhý kabel v případě, že jej máte prodloužený o USB zvukovou kartu.

Zvuk

Hodnotit herní sluchátka po zvukové stránce je vždycky poněkud obtížné, neboť při hraní vyhledáváte zcela jiné parametry a funkce, než při poslechu hudby. Co se her týče, sluchátka fungují dobře. Basy jsou dostatečně silné a díky pasivnímu odhlučnění vás ozvučení vtáhne do děje. Prostorové podání zvuku je použitelné a ve střílečkách tak funguje tak, jak má. Při používání sluchátek mimo hraní už to taková sláva není, neboť se i zde ukazuje, že „herní sluchátka“ obecně nejsou nikterak zvukově kvalitním produktem (čest výjimkám). Při poslechu hudby je zvuk příliš přebasovaný a moc „světlý“ vlivem výrazně vytažených výšek. Nějaké to video na YouTube nebo stream na Twitchi není problém sledovat, pokud však kromě hraní i rádi posloucháte hudbu, tento model vás příliš nenadchne.

Hlavním prvkem sluchátek Quantum je doplňkový program JBL QuantumENGINE, který slouží jako jakýsi softwarový ovládací panel pro sluchátka v prostředí (kompatibilního) operačního systému. Právě díky tomuto programu by měly sluchátka imitovat surround zvuk, který je využitelný zejména pro hráče FPS. V rámci tohoto softwaru je možné nastavovat úroveň surroundu, stejně tak si hrát s ekvalizérem. Bohužel, v době testování sluchátek ještě nebyl software JBL QuantumENGINE k dispozici, tudíž nemohlo dojít k jeho otestování.

Závěr

JBL Quantum 300 jsou vstupem výrobce JBL na herní trh, kde panuje opravdu vražedná konkurence. V ní bude mít model Quantum 300 pravděpodobně trochu problém obstát, pokud nebude vyloženě bodovat cenou. Jedná se totiž o průměrná sluchátka, která při hraní neurazí, v ničem jiném však nenadchnou. V rámci produktové řady jde o spíše levnější model s tím, že se k nám do redakce v nadcházejících měsících podívají i další a to jak z té nižší strany, tak z vyšší strany produktové nabídky. Doufejme, že v jejich případě budou finální verdikty o poznání pozitivnější.