Zavřít reklamu

Recenze WD Black D10: Téměř nekonečné úložiště her pro váš Xbox One

Otestovali jsme brutální 12 TB úložiště k Xboxu One, jaké je?

29. 2. 2020    

V dnešní recenzi se podíváme na perfektní doplněk pro Xbox One. Do redakce nám na otestování dorazil konkrétně externí disk WD_Black D10, který vám díky své monstrozní kapacitě dokáže rozvázat ruce při nákupu her. Už se totiž nebudete muset ohlížet na to, zda na ně vůbec ještě máte na konzoli prostor. Pokud totiž WD_Black 10 máte, o nedostatku prostoru přemýšlet nemusíte. 

Technické specifikace

WD_Black D10 je 3,5” HDD externí disk primárně určený pro rozšíření úložiště herní konzole Xbox One. Rychlost otáček HDD je standardních 7200 ot/min, přenosové rychlosti se pak pohybují dle výrobce kolem 250 MB/s. Hraní her přímo z tohoto disku je tak naprosto bezproblémové. Kdyby vás pak zajímaly porty, disk disponuje USB Micro-B zdířkou, která slouží pro přenos herního obsahu z něj do konzole. Na zádech  disku pak naleznete i dvojici 7,5W USB-A portů, které lze využít k nabíjení například ovladačů k Xboxu, smartphonů či jiné elektroniky.

Námi testovaná varianta má konkrétně kapacitu 12 TB, avšak k dostání je i menší 8 TB kapacita. Cena první zmíněné varianty je 9499 korun, druhé pak 6999 korun. Co se týče rozměrů, v obou případech se můžete těšit na “krabici” o rozměrech 12,5 cm x 4,4 cm x 19,5 cm vážící necelý kilogram (konkrétně 980 gramů). O drobečka se tedy v žádném případě nejedná. 

Design a zpracování

Pokud máte rádi design produktů z Black Edice výrobce Western Digital, ze vzhledu externího disku D10 budete nadšení. S trochou nadsázky bych jej přirovnal k přepravnímu konteineru, který se využívá k transportu nákladu na lodích. Jen je místo jeho typické rezavě červené barvy zbarven do černé. A nutno podotknout, že ta mu sluší opravdu náramně. Jeho černé tělo rozbíjí bílé rozhraní pro porty na jeho zadní straně a nápis na jeho boku informující o tom, že právě tento produkt pochází z edice WD_Black. Kromě toho pak naleznete na stejném boku i šedý nápis Xbox, který odkazuje na kompatibilitu právě s herní konzolí Microsoftu, pro kterou je přímo určen. Posledním portem je pak zdířka na zdroj, který je nutný k napájení produktu. 

Co se týče zpracování, v tom není disku prakticky co vytknout. Jedná se totiž zkrátka o poctivé HDD zabalené do robustního kabátku, jehož “síla” vám dojde ihned poté, co jej poprvé uchopíte do rukou a pocítíte jeho váhu. Western Digital si navíc na svých produktech dává zpravidla velmi záležet, což se projevuje na jejich vynikajícím zpracování, kterého se dočkal i tento disk. Žádné mezírky mezi spárami, žádné nedotaženosti či žádné nepřesnosti. Zkrátka vše, jak má být. Pokud tedy chcete disk používat třeba ve vašem obývacím pokoji vedle televize, ke které máte připojený Xbox One, vězte, že se za něj před návštěvami stydět rozhodně nebudete. Možná je jen trochu škoda, že je D10 vyhotoven z plastu (byť na dotek velmi odolného) a nikoliv třeba z hliníku. Jedná se přeci jen o pořádně drahou záležitost, které by trošku prémiovější tělo neuškodilo.

Testování

Externí disk jsem testoval konkrétně s konzolí Xbox One S, ve které běžela nejnovější verze jejích operačního systému. Po připojení HDD se na Xboxu zobrazí nabídka formátování, které je pro funkčnost disku nezbytné. Jelikož jsme disk testovali se hrami, naformátovali jsme disk na hry. Jakmile jsme tak učinili, úložiště v Xboxu se okamžitě zvětšilo o 12 TB a mě tak už nic nebránilo v jeho otestování. To spočívalo jak zejména v kopírování her z interního HDD Xboxu na D10, potažmo stahování her z internetových storů přímo na HDD. Ani v jednom případě jsem se nesetkal s žádnými problémy. Kopírování her z interního HDD na externí je díky vysoké přenosové rychlosti (která se však zpravidla po celou dobu neudrží na maximu a tudíž je nutné počítat s určitým propadem) skutečně velmi rychlé a i hry o velikosti vyšších desítek gigabajtů jste na externí úložiště schopni dostat poměrně rychle. V případě Battlefieldu V, který zabírá zhruba 77 GB, jsem se dostal na nějakých 10 minut přenosu, což není rozhodně špatné číslo. V případě zápisu hry při stahování z internetu pak nebudete limitováni snad nikdy, protože rychlostí 250 MB/s určitě nikdo z vás stahovat nebude.

Co se týče spouštění her z disku na Xboxu, to probíhá naprosto bezproblémově. Vámi vybraný titul se spustí z D10 stejně rychle jako kdybyste jej spouštěni z interního HDD v Xboxu. To samé v bledě modrém pak platí i o hraní, které není tím, že hra běží z externího disku, jakkoliv ovlivněno. Nemusíte se tedy obávat toho, že by se váš herní zážitek po pořízení tohoto monstra jakkoliv zhoršil. Ba naopak. Díky této hračce si totiž můžete dovolit svou herní knihovnu rozšířit na desítky až stovky kvalitních titulů. Pokud by vás pak zajímala hlučnost disku, buďte bez obav. Jakmile je disk zapojen a využíván, není téměř slyšet. Jeho “hučení” je srovnatelné s hučením Xboxu jako takového, které je na velmi nízké úrovni. 

Resumé

WD_Black D10 se mi ve finále hodnotí velmi jednoduše. Jedná se totiž zkrátka o skvěle fungující a neméně skvěle vypadající produkt, který plní přesně to, co od něj očekáváte a to velmi dobře. Pokud tedy potřebujete úložný prostor na vašem Xboxu One rapidně zvýšit a nebaví vás vše řešit menšími externími disky, je toto monstrum pro vás jako stvořené. K jeho nákupu navíc dostanete tříměsíční Xbox Game Pass Ultimate, což jeho atraktivitu ještě zvyšuje. Pokud tedy chcete svou herní knihovnu rapidně rozšířit, tato “knihovnička” je pro to naprosto ideální.