Zavřít reklamu

Genesis Nitro 550 z pohledu uživatele: Herní křeslo nejen pro velké tankisty

Chcete novou herní židli? Mrkněte třeba na tyto.

25. 7. 2019    

Při hledání náhrady svého dosavadního křesílka, jsem narazil na zajímavý produkt prodávaný pod značkou Genesis. Firma se prezentuje na webu takto: „Značka GENESIS byla uvedena na trh v roce 2011 v Evropě jako značka herních zařízení, která zahrnuje myši, klávesnice, náhlavní soupravy a gamepady. GENESIS poskytuje herní příslušenství určené hráčům, kteří hledají vysoce kvalitní produkty za rozumné ceny.“ Konec citace. Protože jsem svému synovi pořídil na Vánoce 2017 herní židli od konkurence a tiše mu záviděl při srovnání s mým ne zrovna levným „manažerským křeslem“, tak abych se úplně „neopičil“, zvolil jsem ekonomicky výhodnější variantu, kterou Genesis nabízí. Mezi námi, ona mne k výměně donutila rozpadávající se umělá koženka na čalounění starého křesla…

Tak a teď k věci! Co jsem si vybral – Genesis Nitro 550, což není ta nejluxusnější varianta, ale vždyť já taky nejsem žádný „profesionální gejmr“ a na tanky a sezení u PC mi to, myslím, bude stačit. Nosnost 150 kg deklarovaná ve specifikaci je dostatečná… i když si posadím nějakou slečnu na klín. Genesis nabízí ještě vyšší varianty 770, 790, 880, 990, ale při zkoumání, čím se odlišují, jsem nakonec došel k závěru: „Zlatá střední cesta“. Nosnost je pořád 150 kg, vzduchový válec a rám s kolečky jsou stejné, područky stejné, tak v čem je rozdíl? Ve střihu, výšivce a potahovém materiálu – resp. poměru mezi textilem a PU-koženkou. No, kdyby bylo Nitro 990 v kůži, tak asi „trochu“ našetřím a jdu do kůže. Nicméně použitý materiál označovaný jako „Fabric“ mi nepřišel špatný. 

Co dostanete za svůj těžce vydělaný peníz? Cena Genesis Nitro 550 je aktuálně kolem 4 000 Kč. Je to cca 24kg balík a v něm ještě jeden potištěný „hezčí balík“… a uvnitř precizně zabalené části s návodem. Křeslo složí v pohodě každý, kdo má 2 ruce a ví, na kterou stranu se utahuje šroubek, na který ve správném pořadí navlékne podložky. Pozor! Opravdu záleží na pořadí podložek – zdůrazňuji pro technické analfabety. Spojovací materiál (šroubky a podložky s „multifunkčním utahovátkem“) najdete hned nahoře v balení. Všechny komponenty jsou pečlivě zabaleny. Celé poskládání křesla netrvalo déle než 30 min.

Pokud můžu soudit, tak co se týká kvality šití a provedení, nenašel jsem žádný problém. Připravené montážní otvory se závity seděly, vše do sebe zapadalo. Optické srovnání se synovou konkurenční židlí dopadlo na výbornou, i funkčně, co mělo jít polohovat, tak funguje dle očekávání. Kolečka se po plovoucí podlaze odvalují tiše a nezanechávají žádné „stopy“, zatím nic nevrže, ani neskřípe a do budoucna doufám, že to tak také zůstane. Co se týká srovnání s konkurenční židlí, kterou máme cca 2 roku doma – až na malé detaily tipuji, že se jedná o stejnou výrobní linku někde v Číně. Výrobce pak dodávky pouze přizpůsobuje požadavkům obchodních „značek“ – rozumějte tomu tak, že v jedné fabrice udělají např. 2 kontejnery za kvartál pro Genesis a další 4 pro XY atd… a ta konfigurace se různí opravdu jen v detailech. Konstrukční základ je v zásadě stejný. Více pak prodá ten, kdo má lepší marketing, přiměřenou cenu k síle trhu a dokáže „pohlídat“ kvalitu výroby. Značce Genesis se to zjevně povedlo.

Na závěr ještě jedno pozorování a doporučení. Na obrázku, kde stojí dvě židle vedle sebe, je vidět, že konkurenční křesílko má základnu s kolečky o cca 4 cm níž! Logicky to znamená, že sedák židle Genesis je v nejnižší poloze o těch pár centimetrů výš než konkurence. Pro někoho možná zbytečná informace, ale židle je ergonomicky přizpůsobená pro průměrného „dospělého“ člověka – myšleno rozměrově! Tedy pohodlně/zdravě na ní může sedět „člobrda“ odhadem od výšky 165 cm– a víc. To je vlastně dobrá zpráva pro velký chlapy, které by v reále za časů lidové armády kvůli velké tělesné výšce k tankistům nevzali. Teď si můžou u PC ty tanky aspoň pohodlně zahrát.

Pavel K.