Zavřít reklamu

Je možné vyčerpat neomezený tarif?

Komerční sdělení

4. 6. 2019    

Mobilní tarify s kouzelným slůvkem „neomezeně” nacházíme v nabídkách místních operátorů od roku 2013, kdy trhem otřáslo O2 se svojí nabídkou FREE. Stačilo tehdy pár dní a podobné tarify nabídli i ostatní operátoři. Jak neomezený ale takový tarif skutečně je? A jde jít ještě dál v boření hranic mezi klienty a přístupem k telekomunikačním službám?

Žádné nekonečno 

Neomezené volání a SMS dnes mnoho z nás považuje spíš za samozřejmost než za nadstandardní službu. Jednou z velkých výhod představuje odpadnutí stresu z toho, jestli už vám náhodou nedošly volné minuty či SMS. Měsíční platba pak nebývá nemilým překvapením. Víte ale, jak neomezeně nastavený tarif ve skutečnosti funguje?

Vždy má svůj strop, jehož výška je stejná pro SMS i volání. Jedná se o číslo 10 000. Pro volání máte tedy neomezený tarif, dokud nedosáhnete 10 000 minut hovorů. U SMS se musíte propsat 10 000 zprávami, než narazíte na limit neomezeného tarifu. 

Pro představu, abychom narazili na dno zdánlivě bezedné studny neomezených tarifů, museli bychom denně provolat více než 330 minut a poslat více než 330 SMS zpráv. Většina lidí by zřejmě již po prvním dnu ztratila hlas i cit v prstech, natož pak, aby stejné tempo udrželi celý měsíc. Najít mobilní tarif zcela bez limitu tak dává smysl především těm, kteří využívají mobil v rámci nějakého technického řešení, například SMS brány. Běžné uživatele limity neomezují. I ti nejvytrvalejší telefonisté a SMS psavci ale dnes často dávají přednost komunikaci přes sociální sítě. A tady narazíme na hranici, kterou operátoři zatím překonávají jen ztěžka – neomezená mobilní data.  

Je libo nic, nebo šnečí rychlost? 

Neomezený datový tarif je zatím spíše v říši sci-fi než realitou. Přitom, podobně jako u všech telekomunikačních služeb, mají ostatní občané Evropské unie přístup k výhodným datovým balíčkům nad 100 GB běžně a bez nutnosti platit více než 30 eur měsíčně. Místní operátoři se brání s tím, že u nás neexistuje kvalitní síť pevného internetu a neomezený datový tarif by proto byl zneužíván jako jeho náhrada. O pravdivosti této teorie můžeme pochybovat, ale těžko si ji ověříme v praxi.  Mít v tarifu desítky GB dat umožňuje například T-Mobile, ale připlatíte si.

Datově limitované tarify znamení nutnost omezení velkého množství činností, pro které mobilní data využíváme. Internetové surfování se pak mění v lehké kolébání na vlnách, použitelné pouze pro velmi nenáročné klienty (kteří tak jako tak nestojí o neomezený datový tarif).   Uvidíme, jestli se podaří změnit přístup operátorů k datovým tarifům například díky příchodu konkurence na trh. Mezitím se musíme spokojit s možností ošoupat si otisky prstů psaním SMS zpráv a běžným voláním.