Zavřít reklamu

Co můžeme očekávat od konzole Xbox Scarlett?

Čím nás hodlá Microsoft překvapit se svou novou konzolí, která nese pracovní název Xbox Scarlett?

23. 11. 2018     Zdroj

Není asi třeba příliš rozebírat fakt, že Microsoftu se tato generace a zejména konkurenční boj nepodařil. Firma zaostává se svým Xbox One za PlayStationem 4 o více než polovinu prodaných kusů samotné konzole. Mohl za to zejména fakt, že společnost zpočátku vůbec nezvládla svou kampaň a nedokázala řádně komunikovat s fanoušky.

Invalid post ID.

Nezvládnutá současná generace

Dalším faktem pak byly exkluzivní tituly. Zatímco Sony se dařilo přinášet nadstandardně dobré hry, tak Microsoft se často vytasil pouze s průměrným titulem a komunita začala smutnit. Je jasné, že tuto generaci už Microsoft příliš neřeší a svědčí o tom i fakt, že v přípravě je pouze Crackdown 3, druhý díl Oriho a Gears of War 5.

Nepochybujeme o tom, že právě Gears of War 5 by měla být poslední velká exkluzivita pro Xbox One. Rovněž by se mohla dočkat úpravy pro Xbox Scarlett. Navíc vše nasvědčuje tomu, že Halo Infinite je vyvíjeno rovněž pro další generaci. Firmě také uškodilo, že některé velké exkluzivity byly ukončeny během vývoje. Dobrým příkladem je Scalebound a hlavně Fable Legends.

Aktuálně o nové konzoli od Microsoftu nevíme mnoho. Ví se pouze to, že interně se jí říká Xbox Scarlett. Pochopitelně půjde o mnohonásobně výkonnější stroj, než je aktuální Xbox One X. Podle posledních zpráv o konzoli PlayStation 5 bude cílem další generace dosáhnout stabilního 4K rozlišení při 60 fps.

Nejspíše jako první na trhu

Dá se hodně předpokládat, že Microsoft se pokusí být na trhu jako první. Rovněž se mu nepovedl launch v případě Xbox One, kdy některé země (včetně ČR), čekaly rok, než se konzole dostala oficiální na trh. Tuto chybu určitě nebude chtít americký gigant opakovat a předpoklad je, že nová konzole by měla vyjít koncem roku 2019. Poslední informace o konkurentovi jsou takové, že vyjde v březnu 2020 či listopadu 2020 (dle aktuální situace na trhu).

Tím že Sony se rozhodla vynechat veletrh E3 2019, tak je to velká příležitost pro Microsoft, aby mohl ukázat, že on je tím lepším adeptem pro další generaci. Jak toho ale hodlá dosáhnout?

Nákup mnoha studií

Pokud sledujete aktuální vývoj okolo divize Xbox, tak jistě víte, že Microsoft nakoupila velkou spoustu studií, které se nyní stávají interními celky divize Xbox a budou tak na míru připravovat exkluzivity pro tuto konzoli. Ostatně tímto problémem Microsoft trpěl dlouhé roky. Neměl dostatek sil na to, aby dokázal konkurenta přitlačit na zeď. Exkluzivit bylo vyvíjeno málo a některé byly dokonce rušeny během vývoje, což vrhalo velmi negativní světlo.

Nepochybujeme o tom, že konzole bude velmi výkonná a určitě se bude Microsoft snažit za rozumnou cenu nabídnout maximum. Tentokrát už se nebudou konat nesmyslné pokusy, jak každému vnutit za každou cenu Kinect, ale konzole půjde na trh jen se základním příslušenstvím. Nic nenasvědčuje tomu, že by se Microsoft hodlal ponořit do vod VR.

Zpětná kompatibilita

Co je zatím obrovskou výhodou Microsoftu oproti Sony, tak je fakt, že na Xbox One konzolích lze spustit i hry z dřívějších generací. Můžete si tak zahrát hry z konzole Xbox 360 či dokonce původního Xboxu. Většina těchto her je pak upravena, aby vypadala lépe a nabízí pochopitelně i achievementy. Microsoft hry přidává postupně, ale daří se mu tím lákat fanoušky. Příkladem budiž první Red Dead Redemption, kdy hra stará 8 let běží dokonce ve 4K rozlišení. Je téměř jisté, že zpětná kompatibilita bude i u další konzole, kdy půjde spustit hry z Xbox One. Hodně se šušká o tom, že Sony nasadí u PlayStation 5 také zpětnou kompatibilitu. Minimálně hry z PlayStation 4 půjde hrát, otázkou je zda i starší.

A jak to vidíte vy? Poučí se Microsoft ze svých chyb nebo už je pozdě? Nám něco říká, že příští generace bude přece jen o mnoho více vyrovnaná. Xbox Scarlett by mohl být představen na E3 2019, ale je možné, že Microsoft na něj začne lákat již začátkem příštího roku.