Zavřít reklamu

Jak výkonný bude 32 jádrový procesor AMD Threadripper 2990X?

Pomocí simulovaných testů výkonu procesoru AMD EPYC 7601 to můžeme jednoduše zjistit.

17. 7. 2018     Zdroj

Na internetu, tedy respektive na YouTube kanále uživatele der8auer, se objevilo video, ve kterém můžeme jednoduše zjistit, co bychom mohli očekávat od nového, nejvýkonnějšího procesoru z rodiny AMD Threadripper druhé generace. Der8auer je známý overclocker, kterého napadlo, že by mohl zkusit přetaktovat procesor AMD EPYC 7601 na 3.4 GHz (což je předpokládaný základní takt Threadripperu 2990X).

Začneme klasickým benchmarkem. Der8auer tedy použil klasický EPYC server s modifikacemi. Například zdroj byl od Seasonicu s platinovou certifikací a co se týče chlazení, tak byla použita voda (respektive „vodní výměník“, který by měl být schopný uchladit snad cokoliv). Největší kámen úrazu byla základní deska, která není na větší napětí k přetaktování uzpůsobena. Připojeny byly taktéž pouze 4 moduly RAM, jelikož Threadripper umí oproti EPYCu „pouze“ 4 moduly, kdežto EPYC podporuje až 8 modulů. Jak vypadaly výsledky v Cinebenchi se můžete podívat v galerii níže:

V galerii naleznete tři obrázky, kdy první pojednává o dá se říct takřka reálném výkonu Threadripperu 2990X – takt na 3.4 GHz a čtyři moduly RAM. Druhý obrázek je poté s osmi paměťmi RAM a na posledním je procesor přetaktován na úctyhodných 3.8 GHz na jedno jádro, společně s osmi paměťmi RAM.

Další test probíhal v 3DMarku, konkrétně v benchmarku s názvem Time Spy. Zde jsme se dočkali skóre 7237 bodů. Bohužel ale zde procesor běžel pouze na 32 vláken, jelikož 3DMark prozatím není aktualizovaný a neexistuje benchmark, který by využil všech 64 vláken. Výkon a skóre tedy bude ještě větší.

Samozřejmě se nejedná o 100% totožný setup a čísla, které dosáhnete s Threadripperem 2990X. Konečný výsledek by se však ale neměl nějakým drastickým způsobem lišit. Na kompletní benchmarky Threadripperu 2990X si ale budeme ještě muset počkat. Pokud byste se chtěli podívat na celé video od der8auer-a, níže jej naleznete.