Zavřít reklamu

Samsung představuje nové SSD disky s označením 970 Evo a Pro

Společnost Samsung se i nadále zajímá o vývoj hardwarových komponent a nyní představuje nové SSD disky.

11. 5. 2018    

Společnost Samsung kromě toho, že se velmi soustředí na vývoj svých nových mobilních telefonů, tak své síly soustředí rovněž na vývoj nových hardwarových komponent. Jedním z odvětví jsou také SSD disky, které nyní dostávají nové typy. Populární Samsung SSD 960 Evo a Pro budou nahrazeny novými modely.

A jaké to budou? Samsung zůstává ohledně označení na stejné řadě a nabídne tak 970 Evo a Pro. Tyto modely nahradí současné. Ty jsou na trhu již od roku 2016 a je čas na změnu. Nová řada Evo opět bude nabízet kapacity 250 GB, 500 GB, 1 TB a 2 TB. Nicméně v případě Pro jsou k zakoupení pouze 512 GB nebo 1 TB.

Řady Evo a Pro zůstávají zachovány

Základní rozdíl mezi modely Evo a Pro zůstává stále stejný. Řada Evo používá levnější za to méně odolnější NAND flash čipy TLC (tři bity na buňku) a řada Pro pak MLC (dva bity na buňku) s vysokou výdrží. V obou případech už se jedná o 64vrstvé čipy. Modely Pro jsou určeny pro náročné uživatele, kteří zapisují nadstandardní množství dat.

Sekvenční čtení zaznamenalo menší posun. Maximum při čtení je až 3,5 GB/s, zatímco při zápisu jde pak až o 2,5 GB/s. Náhodný čtení je 500 tisíc IOPS a zápis je 480 tisíc IOPS, což platí pro EVO. Pro varianta má v obou směrech 500 tisíc IOPS. Spotřeba se při maximálním vytížení pohybuje do 6 W a v klidovém stavu až pod 30 mW.

Tato SSD jsou vhodná i pro notebooky, avšak doporučuje se z hlediska úspory některá z variant od Western Digital. Nová řada Evo navíc nabízí záruku 5 let, a to i navzdory tomu, že z hlediska výdrže je na tom oproti modelům Pro dvakrát hůře. Výrobce uvádí, že v rámci záruky je na 500 GB model možné zapsat celkově až 300 TB.

Zdroj: betanews.com