Zavřít reklamu

Grafické karty od AMD jsou stále drahé, cena GTX 1080 klesá

Grafické karty od AMD jsou vlivem těžby kryptoměn stále drahé, ale například Nvidia GTX 1080 a další karty z této série začínají mít přijatelnou cenu.

3. 5. 2018    

I když se jedná primárně o článek ke grafickým kartám od AMD, začnu Nvidií. Nvidia GTX 1080 je momentálně jedna z nejlepších grafických karet na trhu. Posledních pár dnů její cena klesla na britském trhu na něco okolo 15.000 Kč, což začíná být opět trochu přijatelné. Pořád to ale není ono a hlavně, toto cenové snížení se ne tak úplně týká České a Slovenské republiky.

V České republice se cena Nvidia GTX 1080 pohybuje okolo 18.000 Kč. Pokud byste se potom smířili s menším a levnějším provedením karet, dostanete se na nějakých 16.000 Kč.

Minulý týden došlo k výraznému snížení cen grafických karet (hlavně kvůli nárůstu poptávky po ASIC kartách kvůli těžbě kryptoměny s názvem Ethereum). Zdá se tedy, že prodejci začínají pociťovat pokles poptávky, a tudíž začali snižovat ceny.

Ceny grafických karet AMD Radeon začínají klesat, RX 570 už „těžaři“ kryptoměn neskupují ve velkých počtech, ale pořád je cena cca 9.000 Kč poněkud vysoká. Aby to stálo za nákup, musela by se cena dostat alespoň na 7.500 Kč. V tomto případě se momentálně více vyplatí koupit GTX 1060, která je na tom s výkonem, dá se říct, skoro stejně a vyjde na 8.000 Kč.

Možná se doopravdy jedná o konec „éry“ předražených grafických karet. Každopádně, na to, abychom to mohli 100% určit, je ještě příliš brzy. Pro stavitele počítačů ale nejspíše nadešla ta správná chvíle, aby začali pomaloučku polehoučku nakupovat grafické karty. Sice můžou jít ceny ještě níže, ale pořád je zde šance, že se opět roztrhne pytel s kryptoměnami. V tomto případě by zase ceny grafických karet (hlavně od AMD) sahaly až do Vesmíru.