Zavřít reklamu

HTC Vive poslední dobou vystrkuje růžky, neboť už pomalu začíná obsazovat některé domácnosti. Podle různých názorů jde o nejlepší virtuální realitu, která je na trhu dostupná. Raději jsme se o tom chtěli sami přesvědčit, a tak jsme se vydali samotné HTC Vive otestovat.

vive2

Virtuální realita v jiném rozměru

Před pár měsíci už jsme měli v redakci tu čest vyzkoušet Playstation VR. Moje dojmy byly tehdy velmi pozitivní. Ostatně šlo o první setkání s virtuální realitou. A ačkoliv se jedná o velmi zajímavé zařízení, HTC Vive je o něco dále.

U PS VR je základní problém, že nemáte příliš velkou plochu pro hraní. V podstatě se u hry nehýbete, ale spíše jen otáčíte hlavou. Vive má výhodu v tom, že vám nabízí větší prostor o rozloze několika málo metrů čtverečních, v nichž se vyloženě pohybujete. Tím pádem máte pocit, že se opravdu hýbete v daném prostoru.

vive1

Prostor si můžete vymezit dle svého uvážení. Pakliže doma nemáte příliš místa, je lepší si Vive kalibrovat na daný prostor. Můžete totiž využít menší plochu. Asi se pak ptáte, jak to v praxi vypadá, když hrajete a nevidíte kolem sebe. V brýlích se dá vyvolat speciální režim, díky kterému vidíte okolí podobně jako v noktovizoru. Anebo a to je praktičtější přímo při hře, na vás vyskočí modrá mřížka, která indikuje hranici prostoru. Jednou se mi stalo, že jsem se dostal ven, v tu chvíli se obraz přeruší.

vive7

Spolehlivost, přesnost, elegance

Musím uznat, že grafické podání samotných her je na překvapivě vysoké úrovni. Dá se říci, že nepatrně kvalitnější, než je tomu v případě Playstation VR. Co je však nadmíru jasné, tak to fakt, že Vive je mnohem přesnější. Využívá lepší výpočetní technologie a kvalitnějších senzorů, díky čemuž je zařízení při správné kalibraci nadmíru přesné.

Her ještě není zase tak nepřeberné množství, ale z toho co jsem měl možnost vyzkoušet tyto kousky. The Blue, Tilt Brush, Job Simulator, Arizona Sunshine, The Lab a Out of Ammo. The Blue je ukázka pod mořem, kdy se procházíte po vraku lodi a vidíte kolem sebe místní faunu. Zejména pohled na velkou velrybu je naprosto fascinující, téměř se jí můžete dotknout, ale bacha abyste nedostali ploutví.

vive6

První vlaštovky zaujaly

Tilt Brush je malování v němž můžete kolem sebe v různých prostředích kreslit dle svého uvážení a používat k tomu nejrůznější efekty. Job Simulator vám umožní stát se například mechanikem nebo si v kanceláři pohrát s různými věcmi kolem sebe. Arizona Sunshine, byla asi největší bombou. Zde odoláváte vlnám zombií, které na vás útočí. Máte omezený počet střel a také musíte v rychlém sledu reagovat. Tady bylo občas dosti nepříjemné, když se otočíte na poslední chvíli a potvora stojí přímo před vámi.

job simulator
arizonasunshine

The Lab je rozsáhlé lobby od Valve, kde můžete vyzkoušet různé prvky zařízení Vive a navíc si zahrát ještě minihry. Z těch stojí za to určitě vypíchnout lukostřelbu. Jako poslední hrou k vyzkoušení bylo Out of Ammo. Strategická hra, v níž si hrajete na generála a sem tam se můžete převtělit přímo do dané jednotky a ovládat ji napřímo. Moc pěkně zpracované a zároveň dobré na odreagování.

outofammo

Co je třeba?

K HTC Vive není třeba nic složitého. Prvotně je třeba mít slušně vybavený počítač. Jak jsem byl ujištěn, tak počítače začínající kolem 20 000 Kč by měly být v tomto případě dostačující. Velký důraz je kladen na grafickou kartu. Co se týče zbytku, postačí 8GB RAM a procesor srovnatelný s průměrnou i5 či samotnou i5. Doporučuje se ještě SSD disk z hlediska rychlosti načítání.

vive3

Co vás čeká v balení? Jsou to samozřejmě samotné brýle Vive s propojovacími kabely, dvěma ovladači a také dvěma senzory. Kabeláž není nic složitého, jedná se o krabičku, do níž jsou zapojeny brýle a následně je zde propojení do počítače, skrze USB a samozřejmě nechybí také obrazový kabel. Je možné použít jak HDMI, tak DisplayPort. Kromě toho jsou přibalena také sluchátka pro prostorový vjem zvuku.

vive4

Jen ta cena je zatím překážkou

A kolik bude stát samotný Vive? Inu oficiální cena ještě pro ČR nepadla. Odhadem se však dostaneme na nějakých 25 000 Kč. Vive navíc bude dostupný pouze u vybraných dodavatelů. Z hlediska ceny se jedná o poměrně náročnou investici a HTC se musí snažit přinést opravdu zajímavé herní kousky.

Přestože je pořizovací cena vyšší, tak i tak jde zřejmě o nejdůmyslnější virtuální realitu dostupnou v současné chvíli na trhu. HTC hodně překvapilo a ukazuje, že má dostatečně silné technologie v této oblasti. Zatímco Playstation VR cílí zejména na to, aby se dostal do většiny domácností, HTC Vive se zaměřuje na to, nabídnout opravdu velmi intenzivní zážitek.

Dnes nejčtenější

.