Zavřít reklamu

Lenovo A5000 – Recenze

Recenzujeme levnější z modelů Lenovo, který oslní svou výdrž, nikoliv však výkonem. To je Lenovo A5000.

3. 6. 2015    

Dnes se podíváme na zástupce z levnějších tříd telefonů. Jedná se o mobilní telefon Lenovo A5000, který je možné pořídit již kolem 4000 Kč. Tento model láká zejména svou výraznou kapacitou baterie, duálním SIM slotem a poměrně slušným výkonem.

Papírově solidní stroj

Výkon samotného telefonu je v dostupné cenové relaci poměrně solidní. Najdeme tu čtyřjádrový procesor běžící na frekvenci 1.3GHz, 1GB RAM a úložiště 8GB. Pomocí slotu je možné rozšířit kartou až 32GB. Obdivuhodná je výdrž baterie. 4000 mAh se v této cenové relaci příliš nevidí. Ostatně i obří Xperia Z Ultra má kapacitu baterie „pouhých“ 3600 mAh. V tomto směru se s Lenovem může měřit pouze THL. Fotoaparát je zde 8Mpix. Telefon nenabízí LTE.

Pokud jde o displej, není to špatný výkon v kombinaci HD rozlišení na 5ti palcovém displeji. Barvy jsou velmi ostré a obraz jasný. Kupodivu si poradí i s odlesky na slunci. Nicméně pokud je člověk zvyklý na dražší modely, bude zobrazením poněkud zklamán. Trochu zklamáním je reproduktor, v případě že totiž dáte zvuk na plný výkon, ozývají se i nedostatky.

Spodní tlačítka nejsou podsvícená, a tak je občas problém například ve tmě. Možná je trochu škoda, že telefon má příliš volného prostoru kolem displeje. Dal by se lépe využít už kvůli samotnému displeji. Ostatně proti 5,2 palce nemáme vůbec nic.

Výkon není vše, někdy však ano!

Velké znepokojení nastalo ohledně výkonu. Lenovo sice deklaruje slušné parametry, ale v reálu se nejedná o příliš zářné hodnoty. Nejnáročnější hry jsou pro tento model opravdu zbytečné. Povětšinou nehratelné anebo příšerně zasekané. S běžnými hrami si však A5000 poradí na jedničku.

Menší potíže má telefon i v případě běžného pohybu v menu. Ve chvíli kdy je spuštěno více aplikací, tak se telefon začne zadrhávat. To je však už telefonu se čtyřjádrovým procesorem nedostačující. Vždyť Asus Zenfone běžel pouze na dvoujádru a byl mnohem svižnější. Bohužel zde je znát kvalita Intel procesorů oproti ostatním. Rozhraní Lenovo je však velmi přívětivé. Pokud to porovnáme například s odpudivým systémem od HTC, tak nástavba Lenova je zvládnuta dobře. Vše je pěkně přehledné a ikonky jsou dobře zapracované.

Designově se telefon příliš neliší od konkurence, vyjma příšerného zakulacení u Samsungů. Poněkud překvapivá je i gramáž. Ve chvíli kdy vezmete telefon prvně do ruky, tak vás možná i překvapí, že působí jako cihla a přitom má 160g. Tohle se bohužel příliš nepodařilo. Poněkud vám může chybět notifikační dioda (v dnešní době bereme jako základ).

Naprosto bezkonkurenční je už zmiňovaná baterie. Ta vydrží neuvěřitelně dlouho. V případě že telefon používáte zcela normálním způsobem, tak vám vydrží 2-3 dny provozu. Když jej nebudete příliš používat a necháte telefon v pohotovostním režimu, dá se dosáhnout i 5ti dní.

Slušné vybavení v samotném základu

U Lenova A5000 stejně jako u ostatních modelů této společnosti je telefon již v základu vybaven průsvitným pouzdrem, sluchátky, nabíječkou a manuály. Zejména pouzdro v základu bereme jako velké plus, mnohdy dojde k poškrábání zadní strany telefonu během prvních dní.

Lenovo A5000 od nás možná na první pohled schytal dost negativ. Je to však dáno tím že v dnešní době jsme zhýčkaní kdejakými vymoženostmi. S ohledem na cenovou relaci se však jedná o výborný kousek. Baterie je neuvěřitelným hnacím motorem tohoto přístroje a dokáže vás podržet v krizových situacích. Design neurazí a výkon je poměrně solidní. Pokud tedy chcete rozumný kompromis mezi telefonem na běžné účely a výkonným smartphonem, tak se jedná o kvalitní volbu. Náročnější uživatelé však spokojeni nebudou.

Klady

- obří výdrž baterie
- povedený design
- cena

Zápory

- mohl být větší displej
- výkon

Hodnocení: 75%