Zavřít reklamu

Free to Play: The Movie

V roce 2011 se změnil svět gamingu. Uskutečnil se turnaj o neskutečný 1 milion dolarů. Dokument od Valve sleduje cestu 3 velkých hráčů, pro které se může stát tento turnaj splněným snem.

20. 3. 2014    

Společnost Valve si na letošní rok připravila dokument o největším progamingovém turnaji historie. Jednalo se o finále turnaje The International ve druhé Dotě. Turnaj se uskutečnil v sprnu roku 2011 na německém GamesComu a hrálo se na něm o neskutečný 1 milion dolarů pro celý tým. A co víc, ze 16 týmů, které se turnaje účastnili, si posledních 8 neodneslo vůbec nic.

Free to Play si však bere za cíl přiblížit zákulisní věci tohoto turnaje, především pak cestů tří osobností tohoto sportu. A ukazuje lidskou stránku celého hraní, motivaci, ale i překážky, které byli a stále jsou před hráče počítačových her kladeny. Jednou z hlavních postav dokumentu je Clinton „Fear“ Loomis, který na turnaj přivedl svůj tým Online Kingdom.Nirvana int. (V současnosti je hráčem týmu Evil Geniuses) Clinton byl na turnaji jedním z nejstarších hráčů (v době turnaje mu bylo 23 let) a dokument ukazuje i to, jak těžké pro něj bylo vůbec sehnat prostor a stroj na to, aby mohl Dotu hrát. Svůj herní stůl vyhrabal ve věcech, které byli původně určené pro skládku a CRT monitor, který byl na stole podložen dvěma knihami, si půjčil od kamaráda. Na této opravdu parádní sestavě trénoval i na turnaj The International.

Dalším z aktérů je Benedict „HyHy“ Lim, hráč ze Singapuru, na turnaji kapitán týmu Scythe, v současnosti hrající League of legends za tým Singapore Sentinels. Jeho cesta na turnaj ukazuje, že ne všechny Asijské země jsou profesionálnímu hraní nakloněné. Benedictovi se jen těžko daří rodičům vysvětlit, že hraním se dá více než dobře živit, The International se tak pro něj, se svým astronomickým price poolem, stává nadějí, že si zajistí zázemí pro další profesionální hraní. V době konání The International probíhají na Benedictově škole závěrečné zkoušky – International je tak všechno nebo nic.

Posledním z hráčů, jejichž cestu Free to Play sleduje, je  Danil „Dendi“ Ishutin, kapitán ukrajinského týmu Na’Vi. I jemu byly především na začátku jeho herní kariéry kladeny do cesty překážky. Jeho rodina na tom nebyla finančně dobře, první počítač dostal Danilovo bratr od babičky. V dokumentu sám zmiňuje, že hrát začal po smrti otce, protože během hraní o této události nepřemýšlel.

Velkými soupeři pro týmy těchto tří hráčů jsou týmy z Číny, které se v dokumentu taktéž věnuje prostor. Manažer týmu EHOME odhaluje, že esport je v Číně a Koreji na úrovni těch opravdu velkých sportů (fotbal, šachy..) a z hráčů se stávají národní hvězdy.

Vy, co jste turnaj sledovali samozřejmě víte, kdo si nakonec pohádkovou výhru odnesl. Ale i tak, nebo spíše právě proto se na Free To Play podívejte. Dokument ukazuje hráče v jiném světle a dává tak turnaji úplně nový náboj. Navíc si Valve vyhrálo se zobrazením jednotlivých zápasů, kdy jsou důležité momenty doplněny o jejich zpracování v podobě CGI animací. (Video obsahuje české titulky, stačí je zapnout v panelu captions)