Zavřít reklamu

The Night of the Rabbit – Recenze

Dokáže se tato nová Point&Click adventura vyrovnat Botanicule, Machináriu nebo dokonce i gigantovi The Walking Dead?

30. 6. 2013    

Recenzovaná verze: PC

Každý z nás si už určitě alespoň jednou přál vrátit se do dětských let. Do dob bez starostí a povinností. Jako malí jsme se ve snech vydávali do tajemných světů existujících pouze v naší představivosti. Navštěvovali jsem létající zámky v oblacích, cizí galaxie nebo tajemná lesních království. Night of the Rabbit je vlastně taková příležitost jak si právě takové věci připomenout.

Jeremy v říši divů?

Náš příběh se odehrává den před koncem prázdnin. V ten samý den začíná také dobrodružství dvanáctiletého Jeremyho Hazelnuta. Ten žije v rodiném domku, který od města odděluje malý lesík. Jeremyho otec jednoho dne znenadání zmizel a už ho nikdy nikdo neviděl, proto Jeremyho vychová jen jeho matka. Jeremy je velmi aktivní dítě a proto stále někde běhá. Jako každé dítě se na školu vůbec netěší a místo toho tajně sní o tom, že se jednoho dne stane kouzelníkem. Klasický dětský sen z kterého časem vyrosteme. Co ale dělat, když se před ním z čista jasna zjeví mluvící králík a nabídne mu možnost stát se opravdovým kouzelníkem?

Kouzelné? Ano!

The Night of the Rabbit už v prvních minutách zcela okouzlí svým nádherným grafickým zpracováním a hudbou. Hudba je převážně veselá, ale zároveň dokáže mít velmi tajemný podtón. Zkrátka jako kdybych v tom cizím kouzelném světě doopravdy byl. Grafika má velmi detailní ručně kreslené zpracování a tak ve vás budí pocit jako kdyby jste hráli pohádku. Jediná malá vada na kráse je to, že se postavám někdy při rozhovorech nesouvisle hýbají rty.

Nudné? Sem tam

Jedná se o velmi zajímavý příběh, ale né o bezchybný. Zatímco příběhové momenty vás okamžitě zaujmou, jiné se táhnou jako sopel. V některých částech hry jsem někdy vůbec nechápal proč vlastně plním určitý úkol, když se vlastně jedná o naprostou banalitu. Zpočátku jsem dokonce zapomínal na to, že mám být kouzelník, protože jako ten jsem si vůbec nepřipadal. Hra mi přišla velmi zdlouhavá a v některých částech příběhově slabá.

Sběratel harampádí

Hratelnost je bohužel nejslabším článkem hry. Jedná se totiž o Point&Click adventuru. Moc k tomu navíc nenapomáhá to, že jsem naprosto identické ovládání viděl v téměř každé další adventuře. Některá řešení hádanek jsou navíc naprosto nelogická. Žaludy jsou považovány za ovoce, trnitého keře se zbavíme použitím klacku a i když nám hra vyloženě řekne ať rozdrtíme křídu na prach, tak nám to sama nedovolí dokud prvně nesplníme jiný úkol. Na vlastní kůži jsem navíc žažil bug kdy jsem nedostal danou věc od NPC postavy dokud jsem nezačal zcela novou hru a zeptal se jí znovu. Naštěstí k tomu došlo na samém začátku hry. Tento žánr zkrátka není pro každého, ale jeho fanoušky by až na už zmíněné neduhu mohl velmi bavit.

Přehnané ambice

Tato hra skutečně zapadá pod Indie hry. Zejména Indie hry se totiž vracejí ke starším, někdy až retro žánrům. Moderní hry mají dechberoucí cutscény, quick-time eventy a velmi detailně propracované mechaniky. The Night of the Rabbit naopak spoléhá na velmi základní až zastaralé herní mechaniky a několika ucházejících statických cutscén. To z toho však nedělá špatnou hru. Jen mi příjde, že si toho hra naložila až příliš. V některých scénách je až příliš možných interakcí a předmětů a splnění někteých úkolů vyžaduje kombinaci mnoha ingrediencí. Oceňuji to práci, která byla do vložena, ale někdy méně je více. Když srovnám The Night of the Rabbit s Botaniculou, Machinárie nebo dokonce i s Walking Dead, the Game příjde mi, že se jedná o trochu preplácanou hru.

The Night of the Rabbit je velmi dobrá hra. Nádherná grafika, zajímavý příběh a postavy, které si rychle oblíbíte. Dokonce i postavy jsou namluveny kvalitními dabéry. Právě to se u Indie her tak často nevidí. Bohužel se, ale nedokázala zbavit problémů s hratelností. Jako každá Point&Click adventura totiž spoléhá na to, že máte rentgenové vidění a naleznete i ty nejlépe schované předměty. Často se budete chtít posunout k další část příběhu, ale hra vás zkrátka nepustí dál. 

Klady

- Grafické zpracování
- Okouzlující postavy
- Pohádkový příběh
- Hudba

Zápory

- Zastaralé mechaniky
- Pomalý začátek
- Nelogické hádanky
- Bugy

Hodnocení: 70%