Zavřít reklamu

Omerta – City of Gangsters – Recenze

Amerika. Naše nová vlast. Chceme být vážení. Chceme být slavní. Chceme zbohatnout! A každý, kdo se nám postaví do cesty… Omerta – City of Gangsters pomůže k dosáhnutí ambic.

17. 2. 2013    

Na úvod budeme hádat. Je to strategická hra s mafiány. Chicago 1930? Ne. Gangsters 2? Taky ne. Odehrává se to v Atlantic City, ale nepotkáte Michaela Pitta ani Stevea Buscemiho. Že by Omerta – City of Gangsters? Bingo! Na hře se podílí tvůrci oblíbené diktátorské strategie Tropico. A podobnost tady rozhodně najdete. Slupka ale není z banánů a palem, nýbrž z Thompsonů a lahví od Whisky.

Chytnout příležitost za pačesy

Do příběhu vás uvádí zašpiněné fotky a pronikavý hlas hlavního kriminálníka. A to jste vy. Přijeli jste ze Sicílie (jaké to překvapení ve hře s mafiánským tématem), v kapse ani Dolar a o legální fušce nemůže být vůbec řeč. Na začátku si zvolíte hlavní perky a svou osobnost, která vám přidělí několik vlastností. Svůj byznys rozjíždíte s pomocí jednoho úkrytu na jedné z ulic podnikatelského ráje – Atlantic City. Každá z ulic má ohraničenou rozlohu, která zahrnuje určité množství budov. Tyto budovy jsou buď civilní, k pronájmu, administrativní nebo od konkurence. Cíl je jasný předem. Ovládnout čtvrť a nahrabat si nechutné množství peněz.

Peníze se dají rozdělit na tzv. „špinavé“ a „čisté“. Špinavé prostředky použijete na nekalou soutěž vůči jiným obchodům, na vlastní zařízení, na úplatky a na obchody v rámci nelegálních činností s likéry, zbraněmi a tak podobně. Důležitým faktory jsou oblíbenost a strach. Oblíbenost využijete hlavně u informátorů. Strach udrží konkurenci patřičně na uzdě.

Ale co by měl být váš vývozní artikl? No, co chcete. Můžete si např. postavit palírnu, pizzerii, sklad, obchod se zbraněmi, pivnici, účetního, prostory na nelegální sázky, arénu pro box. Až se dostanete k legální gáži (která se dá získat převodem nebo nakoupit na trhu), můžete skoupit staveniště, na kterém vykvete legální podnik, např. hotel či kasino. Jenže tento rozmach je velmi zdlouhavý. Proto jsou začátky spojené hlavně s přepadáváním jiných obchodů, které mají na skladech alkohol a zbraně.

Pokud máte dostatek zboží, hra vám nabídne, abyste oslovili odběratele. Tento obchod funguje i obráceně, kdy vy za peníze chcete danou položku. Každou operaci provádí jeden z šestice nohsledů.

Rodina je základ státu, tak na ni dávej bacha

Jakmile ovládnete pár čtvrtí, můžete si k sobě přibrat pár opravdových gaunerů. Mají pestré životopisy, a každý z nich umí něco jiného. Proto je dobré mít v týmu někoho na pistole, samopal, pušku, pěsti atd. Variabilita se projeví hlavně u perků. Někdo umí lépe vyjednat podmínky, někdo se hodí na přepadení banky.

Všechen pozemský čas nestrávíte na taktické mapě vašeho impéria. O svou čest (ale spíše jde o zisky) musíte tvrdě bojovat, jinak jste odepsaná nula s kulkou v čele. Boj se provádí v tahovém režimu. Členové týmu mají body na pohyb a střelbu. Pak jsou tu i specializace dotyčné postavy. Avšak ve většině přestřelek si vystačíte se základními funkcemi.  Největší potíž dělají toporné pohyby a krytí. Pokud jste hráli XCOM: Enemy Unknown, budete si u Omerty nejednou ťukat na čelo při pocitu „Co ten blb zase provádí?“  K tomuto nešváru ještě doporučím při střelbě vždy kolečkem najet na postavičku soupeře. Mnohokrát se mi stalo, že i když jsem mířil přesně, netrefil jsem se. Bodíky zdraví ubývají podle toho, kam se trefíte, což považuji za dobrý nápad. Boje jsou rychlé a s destrukční fyzikou to má šťávu. Pakliže někdo z mafiánů zemře, bude mít chvíli různé neduhy u svého zdraví do dalšího střetu. Ale natrvalo o něj nepřijdete, což harcovníci ze série Commandos asi neradi slyší. A já vlastně taky.

Mravenčí svět

Grafika je příjemná, nikterak však oslnivá. Svou pozornost si vynutí především krásně zpracované uličky a bulváry Atlantic City. Auta jezdí, lidé chodí po betonu nebo dřevovém nábřeží, z komínů se kouří, houkačky houkají a mafiáni čile obchodují. Mále modely okolí a interiérů jsou s pečlivostí přesné jako ty ze seriálu Pat a Mat. Hudba se poslouchá dobře, jenže motiv se neustále opakuje. Stejně jsou na tom i hlášky vaší party. Oproti tomu dabing je vyveden velmi dobře  a předěly mezi misemi mají zajímavý fotografický šmrnc.

Umlácení mýdlovou kostkou v punčoše a stereotypem

Řeknu to rovnou. Chcete funkční a festovní budovatelskou strategii? Vyčkejte na SimCity. Chcete zábavný tahový model boje? Sáhněte po XCOMu. Chcete se namáhat při questech? Reinstalujte Commandos. Omerta – City of Gangsters totiž vše dělá jen na půl plynu. Úkoly se opakují, mise jsou mnotématické v takovém rozsahu, že se vám žádná nevybaví. Za zmínku stojí přepadení Ku Klux Klanu a přestřelka před kostelem. Grafika není nejhezčí, zato nároky jsou neúměrné. Avšak italskou vášeň vám dozajista poškrábe dementní mapa, která je nepřehledná, a značky jsou rovněž k ničemu. Na bitky si časem zvyknete. Hra je dostupná i pro Xbox, nevím ale, jak se s tím vypořádává ovladač. Krycí systém není dobře vyřešen. Omílání výstavby podniků je zábavné kvůli upgradům, ale po desáté misi toho budete mít plné zuby. Motivace tu není ani v multiplayeru, protože jsou servery prázdné a sandboxové mapy vás k dalšímu hraní nejspíše nenalákají. Herní doba se může přehoupnout přes dvacet hodin. Příběh není mistrovským dílem, alespoň tady se mohli vývojáři předvést. I ve strategiích to jde, když se chce. K dispozici jsou tři obtížnosti. Inteligence spolubojovníků je naštěstí slušná.

Omerta – City of Gangsters je lehce nadprůměrnou exkurzí do dvacátých let minulého století. Prohibiční chlast nezakryje velké šmouhy na hratelnosti. Jsem velký fanoušek tohoto období, mým snem je mít pořádný bourák značky Cadillac, černý oblek s proužky a pompézní samopal v rukách. Čekal jsem proto víc. Čekal jsem triumfální návrat mafiána, který se s úšklebkem směje s doutníkem v hubě všem oponentům, jak jim vytřel zrak. Avšak Omerta je spíše nucený úsměv, kdy vám mafián dá do ruky tuto hru se vzkazem „Ohodnoť to dobře nebo…!“ Ale já prostě nemůžu. Promiňte, Done. Jen doufám, že tuhle recenzi Italové číst nebudou. Nerad bych plaval zády vzhůru v kanalizaci…

Klady

- Prostředí organizovaného zločinu, kterému nejde říct ne
- Spousta aktivit a perků
- Kvalitní dabing

Zápory

- Mechanismy se neustále opakují
- Mapa není pomocník, ale trest
- Nedokonalý tahový režim
- Audiovizuální stránka hry po pár hodinách rychle chřadne
- Nevyužitý multiplayer

Hodnocení: 66%