Zavřít reklamu

Rozhovor s Miss IT 2012

Zajímá vás, co hraje Miss IT Jana Vitoušková?

30. 1. 2013    

Do 31.12.2012 měla veřejnost možnost rozhodnout o finalistkách soutěže Miss IT 2012, která měla úkol jediný: najít tu nejhezčí „ajťačku“ v České a Slovenské republice. Jestli se povedlo, můžete posoudit sami podle fotografií níže (za mě hlasité ano!). A protože Jana také hraje (ještě aby ne, když už se všemožně kolem PC motá, že?), tak jsem se rozhodl jí vyzpovídat.
  • V první řadě bych ti chtěl ještě jednou pogratulovat k vítězství a poděkovat za poskytnutí rozhovoru pro náš web. Kdo tě vůbec do soutěže zaregistroval? Někdo známý, nebo si to chtěla zkusit a přihlásila jsi se sama?

Soutěže si všimla má nejlepší kamarádka, napsala mi o ní a po mém souhlasu mě tam i přihlásila.

  • Můžeš nám prozradit, v jaké oblasti IT se orientuješ a co tento zájem vzbudilo?

Tak hraním her tento můj koníček začal a stále si ráda zahraji své oblíbené hry, pokud mám čas. Momentálně se věnuji reklamní grafice, ale taky se podílím na tvorbě webových stránek v Joomle či WordPressu. Docela mě zajímá i montáž stolních PC a jako amatérka jsem tátovi sestavila počítač. Jsem ráda, když se mi podaří zabrousit do nové oblasti IT a můžu se dozvědět něco nového.

  • V kolika letech si se vůbec poprvé dostala ke svému prvnímu počítači nebo konzoli?

No moc dobře si to už nepamatuji 😀 Je to hodně dávno,ale myslím, že mi bylo tak deset… Vím,že jsem hrála Prehistorika, Vlak, Zimní a letní olympijské hry a hodně jsem ujížděla na Commander Keen.

  • Takže odpověď na to, která hra byla v tvém dětství TOP 1, je asi jasná, že?

Ještě jsme s bráchou dostali konzoli na kazetky, takže jsme to střídali, ale Commander Keen byla jednička. Nedávno jsem si ji na DOSboxu znovu pustila, krásná melancholie.

 

  • A co moderní hry z posledních let? Kterou sis zamilovala a kterou naopak nemusíš?

No, stále nehraji úplně ty nejnovější hry, naposledy jsem strávila hodně času u Fallout 2, Diabla 2 a Heroes of Might and Magic III. Na Xboxu to byl zase Tekken, kde jsem porazila pár kamarádů. Ale co se týče nových her, mám teď v plánu vyzkoušet Call of Duty a poslední GTA. Jelikož nejsem fanynka fotbalu ani hokeje, tak mě nelákají hry typu FIFA a NHL apod.

  • Kdyby sis měla, vybrat: Xbox 360 nebo PS3 a proč?

Abych se mohla rozhodnout, musela bych si vyzkoušet PS3 J Zatím mám zkušenosti jen s Xboxem 360, který mě nadchl. Ráda bych si ho do budoucna zakoupila, ale teď jsem investovala do nového notebooku.

  • Propojme to zase na chvíli s IT. Zkoušela si někdy nahlédnout i do samotného vývoje her a zkusit vytvořit byť jednoduchou hru?

Bohužel jsem nikdy neměla to štěstí nahlédnout do vývoje her, krom různých videí a článků. Ale doufám, že jednou se naskytne příležitost být při vývoji nějaké hry. Jak jsem zmínila již předtím, ráda se v tomhle oboru dozvím a naučím nové věci.

  • Doporučila bys soutěž Miss IT i ostatním dívkám, co se v oblasti IT pohybují? Pochytila si mezi soupeřkami, třeba 1. vícemiss tuším pracuje ve společnosti ESET, nějaké rady do budoucna a vyměnila sis s nimi poznatky z IT?

Tak soutěž bych doporučila. Sice mě trochu mrzí, kolik lidí se snaží útočit na finalistky a jaké řeči kolují po internetu v diskuzích, ale jinak to za to stojí. Myslím si totiž, že je dobré vyvrátit mýtus a poukázat na to, že i pěkné holky se vyskytují v tomhle odvětví J. Popovídala jsem dobře si s Lucií Matušovou, která měla číslo tři, například o tom, co přesně znamená pojem FPGA a jaké to je programovat HW. Pro mě to bylo velmi zajímavé.

  • Na závěr bych ti chtěl ještě jednou pogratulovat a poděkovat za rozhovor. Přeji mnoho úspěchu v oboru (hlavně programování, C jsem zkoušel jednou a už nikdy více) a samozřejmě i životě.

Děkuji, ráda jsem poskytla rozhovor. Vám také přeji hodně úspěchu do budoucna.