Zavřít reklamu

Uncharted 3: Drakes Deception – Recenze

Recenze druhého pokračování skvělé exkluzivity

2. 11. 2011    

Uncharted 2: Among Thieves se zapsalo do herní historie zlatým písmem, a tak ležel na bedrech tvůrčímu celku z Naughty Dog přetěžký úkol. Pokusit se ve třetím díle posunout laťku napětí a akce ještě výše než tomu bylo minule. Stejně jako spousta ostatních jsem se obával, že nastane kritická situace kdy Naughty Dog již nevyplodí nic lepšího, neboť dvojka překonávala své konkurenty ve všech směrech a ohrozila i pozici mocného Indyho Jonese. Dokázalo studio nemožné? Nebo šlo jen o to z nás vysát peníze? To vám povím během naší recenze.

Ze zimních krajin rovnou do pouště

Nevíme, jak dlouhá doba uplynula od druhého dílu, kdy naši přátelé Nathan a Sally hledali Cintamani Stone a samotnou Shambalu, nicméně je vidět, že došlo k minimálně drobnému časovému posunu. Příběh začíná ve chvíli, kdy se Nate a Sally pokouší prodat slavný Drakeův prsten, nicméně celý obchod se zvrhne v hromadnou pěstní bitku. Více bych však neprozrazoval a budu tedy z příběhu vytahovat jen zajímavosti. Drake pátrá po pouštní Atlantidě, kde má být ukryto něco, co Francis Drake světu nikdy neodhalil.

Nathan se tedy vydává společně se Sullym za novým dobrodružstvím a postupně, podle jednotlivých indícií sleduje cestu svého dávného předka. Bohužel není jediný, kdo pase po bohatství a moci. Objevuje se zde postava tajemné Katherine Marlowe, která se nezastaví před ničím a hlavně zná naše hlavní protagonisty již z dřívějška. Kromě toho že Drake procestuje téměř celý svět, se také podíváme do Nathanova dětství, které poodkrývá tajemství celého děje.

Je ale vidět, že infantilní blbůstky hlavnímu hrdinovi zůstaly až do kristových let. Tentokrát je scénář tak skvěle psaný, že dojde i na spoustu narážek a dokonce i starý dobrý Sally, v jehož věku už většina dědů sedí s dýmkou u krbu, si střihne plno narážek a dvojsmyslů. Dialogy jsou zde o poznání silnější a přirozenější než dříve. Celkově však došlo k výraznému posunu k realističtějšímu provedení, neboť Naughty Dog prý využívá nejnovějších technologií, ale o tom až později.

No a jaké tedy Uncharted 3 je? Velké, ohromné, monumentální, neuvěřitelné, napínavé, akční, emotivní, silné a prostě husté. Vezměte všechny akční filmy, spojte je v jeden celek a vynásobte několikrát. Velmi často se totiž stane, že máte hubu dokořán a jen civíte na to, co se vám odehrává na obrazovce. Pokud jste hráli druhý díl, víte, o čem je řeč. Zkrátka epických momentů je tu poměrně mnoho a je až neuvěřitelné jak daleko autoři zašli. Že jsou některé věci nereálné? No jasně! A komu to vadí? Drake je zkrátka borec, který nemá obdoby a smrt se mu vyhýbá obloukem.

Co je asi tak největší vadou na kráse, tak to je délka samotné kampaně, která není nijak valná. Na jednoduchou obtížnost se dostanete na konec za nějakých 8 hodin. Samozřejmě je zde i obtížnost Crushing, která hru o pár hodin prodlužuje, neboť některé bitvy se stávají extrémně šílenými. Hru se mi však podařilo pokořit i na tuto obtížnost, a tak se začnete poohlížet po dalších prvcích.

Žádná překážka není překážkou

Základními prky hry jsou už od prvního dílu, střelba, plnění rébusů a také nejrůznější akrobatické kousky. Tentokrát se ale poměrně často mezi ně vtírá boj zblízka, které byl již v předchozích dílech, ale nyní je zde více pohybů, je napínavější, dynamičtější a skvěle se při něm bavíte, navíc jste nuceni používat více tlačítek, jelikož i nepřítel na vás vyzkouší své fintičky. Pokud jde o hádanky, ty šly tentokrát trochu do ústraní a jejich trochu méně, za to akce je všude kolem vás a přestřelky si stále zachovávají svůj vynikající standard. Nakonec si zmíníme právě akrobatické kousky, těch si užijete do sytosti, nejednou totiž budete nuceni přeskakovat z jednoho jedoucího auta na druhé, trochu se proletíte i vzduchem, zaplavete si a budete dělat nejrůznější lotroviny, které Nathanovi nejsou cizí a dělají z Uncharted takový skvost jakým je.

Nechybí ani klasický sběr pokladů, které se válí všude možně a někdy je jejich nalezení poněkud obtížné. Kromě pokladů jsou zde ale i multiplayerová klání a také nově kooperační režim. V režimu kooperace máte možnost se spojit buďto s některým z přátel, online hráči a nebo také můžete zapojit druhý ovladač a vrhnout se s kolegou na jedné obrazovce, do nových výzev. Zde totiž autoři rozjeli jakýsi alternativní příběh, kde se Nathan, Sally a Chloe pokouší zastavit trio zloduchů, a to Lazareviče, Flynna a Eddieho. Projdete si celkově 5 misí, kde je převyprávěn tento minipříběh.

Multiplayerová část hry je skutečně velkou porcí zábavy. V lobby máte opět možnost za získané body nakupovat, vybavení do boje, nové charaktery, skiny anebo například jen oblečení pro vaši postavu. Počítá se zde i počet dosažených zkušeností, díky čemuž jste pak ohodnoceni příslušným levelem. Čeká tu na vás spousta režimů, z nichž nejlepší je zřejmě Rabování. Zde se obě strany pokouší ukořistit poklad a donést jej na své území. A věřte, že soupeři vám jej zadarmo jen tak nenechají. Dále je zde Team Deathmatch, který není třeba představovat, také je zde jeho upravená verze, kdy se utvoří tři týmy a snaží se mezi sebou dosáhnout lepšího skóre. Dále je zde také režim nazvaný Úkol pro družstvo. Hra vám zadá pokyny, které je třeba splnit k úspěšnému ukončení kola. Jako poslední je zde trochu šílený mód Hardcore, kde mají všichni hráči přidáno o něco více životů a řežou se mezi sebou hlava nehlava. Celkově jsou multiplayerová klání velmi dobrá a hodně mi připomínala vynikající multiplayer Gears of War 3.

Uncharted definuje slovo dokonalost

Co je třeba vyzdvihnout do nebes tak to je cit pro detail a vynikající leveldesign. Vše je velmi pečlivě navrženo a každý objekt je tvořen s absolutní precizností. Mnohdy vás nadchnou právě tyto detaily, jenž byste jinde, jen těžko hledali. Zpracování hry ani nelze řádně popsat. Jsou to zkrátka grafické orgie a jde o jednu z nejlépe zpracovaných her současné generace. Zejména nasvětlování scén, jakou je třeba Cartagéna, je naprosto neuvěřitelné a neskutečně věrné. Myšleno bylo i na takové drobnosti, že když si Drake otevře deník na silně osvětleném místě, tak není dobře vidět, co je vlastně v poznámkách napsáno. Dokonce hra podporuje mnohými opovrhovaný, leč zajímavý 3D efekt, bohužel k jeho zobrazení mi chybí patřičný televizor, takže o tento dojem se s vámi podělit nemohu.

Velkým posunem také prošla mimika postav. Tentokrát jsou velmi detailní samotné tváře, dokonce dokonale zvýrazňují pocity a emoce jednotlivých postav, skvěle ladí s dokonalým dabingem a pohyby postav. Velký posun je vidět právě i v kinetice charakterů, neboť jak sami autoři potvrdili, použili mnohem lepších technologií, než minule a vše bylo snímáno v reálném čase a hlavně najednou.

Ačkoliv se to zdálo jako absolutně nemožné, autoři z Naughty Dog zkrátka umí a ví, čeho je třeba. Uncharted 3: Drakes Deception je naprosto brilantní kousek, který vám nažene do žil tolik adrenalinu, že tři dny nepůjdete spát, ale budete jej rozehrávat znovu a znovu. Drake a jeho přátelé vás budou stále dokola rozesmívat svými skvělými vtípky a dokazovat všem, že tohle je přesně to, co hráči chtějí. Věřte, že herní historie nepamatuje lepší akční titul. Jen máloco vás pohltí tak že u toho vydržíte od začátku až do konce. Uncharted 3 je zkrátka povinností pro všechny, jenž vlastní konzoli Playstation 3. Drake si ode mě nakonec vysloužil absolutorium, neboť jde o nejbrilantnější kousek, jaký jsem měl tu čest hrát. Na závěr jen dodám, že už teď se těším na další pokračování a věřím opět v dokonalý titul.

Klady

- Dokonalý scénář
- Úchvatný audiovizuál
- Dechberoucí scény
- Uvěřitelné postavy

Zápory

- Nic

Hodnocení: 100%