Zavřít reklamu

PlayStation Vita – Preview

Náš pohled na chystaný handheld od Sony

15. 7. 2011    

Sony již několikrát po sobě dokázalo, že trh s handheldy není jen slepá ulička, kterou zanedlouho zaberou smarthony, ale stále se má kam vyvíjet. A právě budoucnost nám společnost představila i na letošní E3 konferenci, kde mimo her pro něj určených detailně předvedla Playstation Vita. Přenosnou konzoli nové generace, jejíž jedinou vadou se však zdá být právě jméno, jenž je po překladu z latiny znamená život. Oproti tomu však jasně určuje směr, jakým se handheld vydá. Můžeme tedy očekávat daleko větší provázanost se sociálními sítěmi a všemi majiteli PSN účtů.

PS Vita, NGP nebo PSP 2?

Nejnovější přírůstek do dnes již vcelku početné rodiny handheldů od Sony oproti svým předchůdcům přináší daleko více softwarových i hardwarových změn, díky čemuž je mnohými právem titulován jako PSP 2. Konzole se však díky svým rozměrům i váze nebude příliš hodit na velké a rychlé přenášení. Posuďte sami, šířka (182 mm) i výška (83,5 mm) konzole se zvětšila takřka o centimetr, zatímco alespoň parametr tloušťky zůstal zachován na příznivých 18, 5 milimetrů. Zvětšení se však dočkal i nový OLED dotykový display, jež bude disponovat úhlopříčkou 5 palců.

Hry budeme tedy moci kromě dotykového displeje ovládat klasickým D-padem vlevo nahoře, který bude doprovázet čtveřice akčních tlačítek umístěných ve stejné výšce napravo. Novinkou ale se ale stanou fanoušky velmi vyžadované dva analogové joysticky. Každý z nich je umístěn v dolní půli konzole a jak je zvykem, jedním budeme moci ovládat pohyb postavy, zatímco druhý slouží pro správné nasměrování kamery. Velmi výrazná novinka se ale nachází na zádech přístroje. Tam je umístěna multifunkční dotyková plocha, po které lze přejíždět všemi prsty vyjma obou palců a taktéž ovlivňovat herní prostředí. A čtvrtou možností, jak ovládat hry se stane pohybové ovládání díky zabudované detekci náklonu SixAxis a akcelerometru. Pokud se navíc ztratíte, nezoufejte. PS Vita disponuje i elektronickým kompasem a zabudovanou GPS. Ve městě také dozajista využijete kvalitní wi-fi b/g/n, či 3G modul u dražší verze.

Když nový handheld, tak se vším všudy

Vnitřek handheldu oproti vnějším vychytávkám nic neztrácí, ba naopak. Celý přístroj bude pohánět jak čtyřjádrový procesor, tak i čtyřjádrový čip schopný vykreslit až 133 milionů polygonů za sekundu. To s sebou samozřejmě přinese i podporu DirectX 10.1 a Shader model 4.1. Díky tomu se v brzké době po vydání můžeme těšit na spoustu předělaných a downscalových titulů jak z PS2, tak i z PS3. Bohužel takto excelentní hardware s kombinací několika způsobů ovládání může mít na výdrž, potažmo životnost baterie neblahý dopad. Podle Scotta Rohdeho ze Sony Worldwide Studios by se měli obě hodnoty udržet na zhruba stejné úrovni jako u minulé generace Playstation Portable, ale u náročných 3D her jako značně propagované Uncharted: Golden Abbys se dle neoficiálních zvěstí právě výdrž dramaticky zmenší. Vizuální zpracování všech titulů také značně podpoří i údajně skvělý OLED display, jež by měl disponovat kromě schopnosti zobrazit 16 milionů barev i vynikajícím kontrastem, díky němuž snad zůstaneme ušetřeni problémům s hraním na slunečných prostorech.

Prává krása PS Vita se ale ukáže až po spuštění některé z her, jež vyjdou záhy s handheldem. Tou největší a zároveň na E3 nejpropagovanější je „nečekaně“ Uncharted: Golden Abbys. Právě v té by hráč měl využít prakticky všechny způsoby ovládání od akcelerometru, až po dotyky. Nathan Drake díky tomu pouhým rozhoupáním konzole bude přeskakovat z liány na liánu, či šplhat přesně tou cestou, jakou jste mu prstem naznačili. Většina těchto akcí ale bude předem naskriptovaná, což je zde ale spíše k užitku.

Hraní napříč platformami

Daleko nadějněji se ale jeví sociální služby, jež se přímo týkají i samotných her. Využijete je zejména v případě, máte-li doma i Playstation 3. Dle Sony mají hráči očekávat daleko větší vzájemné propojení, jenž se projeví například na hře Wipeout 2048, kterou budou moci hrát vlastníci obou platforem proti sobě v reálném čase. Další propagovanou funkcí je i možnost navázat na své uložené pozice z PS Vita i na velké konzoli, což samozřejmě půjde i naopak. Savy tedy budou uloženy i mimo handheld a to na serverech Sony. Změní se ale také paměťová média, na nichž budou hry vycházet. Staršímu typu UMD jak se zdá odzvonilo a přejít bychom měli na nové flash paměťové karty prozatím pojmenované „New Game Medium“. Bohužel podle neoficiálních zpráv se právě díky tomu prodejní ceny všech PS Vita titulů značně navýší. Ihned po vydání vyjde na konzoli řada upravených, či úplně nových titulů, které naplno využijí potenciál, jaký se v ní skrývá. Účast na vývoji titulů přislíbilo více jak 80 nejrůznějších herních studií a dočkáme se například skvěle vypadající a nápaditě upravené Little Big Planet, již zmiňovaného Uncharted a neoficiálně je potvrzen i Bioshock. Přislíbeny jsou i porty Virtua Tennis 4, Call of Duty, Silent Hill nebo Ridge Racer.

Pokud jste sledovali konferenci Sony na letošní E3, určitě vás zaujala velice nízká ceny, kterou neučekávali ani největší optimisté. Ta se u levnější verze handheldu bude pohybovat okolo 249 dolarů, zatímco dražší verzi s 3G přijímačem v USA dostanete za 299 dolarů. Otázkou však zůstává, jakou cenu ale nasadí lokální distributoři. I tak ale společnost udělala velkou čáru přes rozpočet Nintendu a jeho modelu 3DS, který se u nás prodává za přibližně osm tisíc. Datum vydání PS Vita je prozatím stanoveno na jaro příštího roku a nic až na zfanatizované Japonce mu v tom nezabrání.