Zavřít reklamu

Staňte se Pány Hradu!

Staň se králem v české online hře Pán Hradu S webovými hrami se doslova roztrhl pytel, desítky různých „onlajnovek“ bojují všemožným způsobem o přízeň hráčů. Internet je zamořen reklamou na ně, snad každý z nás se setkal s reklamním bannerem, který se ho snažil přesvědčit ke kliknutí na tutově nejlepší hru. Žel není v silách […]

13. 5. 2011    

Staň se králem v české online hře Pán Hradu

S webovými hrami se doslova roztrhl pytel, desítky různých „onlajnovek“ bojují všemožným způsobem o přízeň hráčů. Internet je zamořen reklamou na ně, snad každý z nás se setkal s reklamním bannerem, který se ho snažil přesvědčit ke kliknutí na tutově nejlepší hru. Žel není v silách hráče si je všechny vyzkoušet, tak kterou začít hrát?

Jak jsem k hradu přišel …

Po smrti krále se hráč, jakožto prvorozený syn, ujímá vlády nad hradem. Hradem bych to asi nazývat neměl, protože je to spíš maličká, zpustlá tvrz. Tak to ale s dědictvím někdy bývá. Cílem hry je postavit zlatý hrad, k němuž ale vede hodně trnitá cesta. Hráč dostane do začátku trochu peněz, hrdinu a dva věrné zbrojnoše. A děj se vůle Boží… , no lépe řečeno, děj se vůle Rádcova.

Rádce, který bydlí v nejvyšší věži hradu (aby tě mohl lišák dobře sledovat), ti radí a dává úkoly. Za jejich splnění dostáváš odměnu, takže se určitě vyplatí rádce poslouchat. Úkoly jsou rozmanité, od postavení domků pro obyvatele, donesení důležitého svitku, až po vyvraždění skřetí tlupy. Obtížnost úkolů roste úměrně velikosti hradu. Ke konci hry, kdy už je zastavěná pomalu celá mapa, jsou i úkoly tak obtížné, že je občas potřeba pomoc od klanu. Ale to bych předbíhal.

Princip hry? Suroviny a energie

Pravidelně každou minutu přibývá hráči do pokladnice zlato a suroviny, a za ty si hráč staví nové stavby nebo verbuje vojáky. A tak to jde stále dokola. Množství záleží na produkci všech budov v království a také se započítávají příjmy z kolonizovaných vesnic.

A jak je vyřešen pohyb a boj jednotek? Pro pohyb po mapě potřebují vojáci energii, ta jim po troškách přibývá každých deset minut. A za každý krok se jim energie odečítá. Když začnou vojáci bojovat, automaticky se vzájemně sekají meči tak dlouho, až jednomu z nich klesne hodnota zdraví na nulu a tak zemře. Například vyrovnaný boj stejně silných hrdinů může trvat i několik hodin.

Skřeti útočí na můj hrad!

Hra je rozdělena do tří pomyslných rovin. První je stavění hradu, druhá je boj se skřety, kteří velice často napadají hrad a třetí je plnění úkolů rádce.

Hrad je neustále napadán houfy skřetů, kteří vylézají z doupat na východní hranici království. Hned ze začátku hry jsou hrdina a zbrojnoši přepadeni skřety, a jak jde čas, skřetí útoky stále sílí. Naštěstí je zde hrdina, který si umí se skřety poradit. Občas ze zabitého skřeta vypadne nějaký zajímavý artefakt či lektvar, který hrdinovi zvedne útok, obranu či uzdraví zranění. Dobré je, že artefakty je možné vyzbrojovat veškeré jednotky hráče. Jednotek je celá řada, od střelce, beranidla, až po mega-bombu, která smete vše živé okolo sebe (docela mazec).

Sám nejsem nic, mé srdce bije pro klan

Postupem času se začnou hráči spojovat do klanů. Velitel klanu vyhlašuje různé úkoly a schopné hráče vyznamenává. Z nováčka se tak postupem času může stát i velitel klanu, který má rozsáhlé pravomoce. Přál bych vám vidět klanovou válku, kdy se na mapě řežou stovky vojáků a pod nimi se válí ještě více mrtvolek. To se nedá popsat, to se musí zažít!

Jak hra vypadá? Cože, ono to mluví?!

Konečně se dostáváme k technickému zpracování hry. To je revoluční a překonává i nejnovější zahraniční webovky.

Všechny jednotky jsou krásně česky nadabované a mají spoustu různých hlášek. Když kliknu na hrdinu, zahlásí se hláškou „Ano Pane?“, „Tvé rozkazy?“ nebo „Kde jsou skřeti?!“. Když kliknu na nepřátelského vojáka, tak mi odpoví naštvaným hlasem „Nevotravuj!“, „Chceš píchnout!“.

A skřeti, to je kapitola sama pro sebe. Šišlají skřetím jazykem, a když se ti povede některého uplatit, tak si s tebou roztomile povídá. O trpaslících, co mají rádi pivo, ani nemluvě. Znáte jinou webovku, která by měla česky namluvené vojáky? Já tedy ne.

Grafiku nebudu popisovat, její vysokou kvalitu vidíte na obrázcích okolo. Vojáčci jsou animovaní, rozhlížejí se okolo sebe a při boji do sebe krásně sekají. Na to, že jde o hru v prohlížeči, je i pohyb jednotek pěkně vyřešený, stačí kliknout kterým směrem se má jednotka pohybovat a ona plynule popojde.

Hra je celkem náročná na čas, tedy ani ne tak dlouhou dobou hraní, ale spíš jde o to se párkrát za den na minutku podívat, jestli se něco neděje. Případně utratit suroviny za nějakou stavbu a hotovo.

Pár rad na závěr

Snažte se plnit úkoly rádce, urychlíte si tak postup do vyššího levelu hradu. Snažte se vždy zastavět celou oblast ke stavění a nechte si pouze jednu přístupovou cestu k hradu (na nošení surovin). Pokud vám nějaká surovina v pokladně „přetéká“, snažte se ji utratit za vhodnou stavbu. Pokud máte nějaké suroviny málo, stavte danou produkční stavbu, například pro dřevo truhlárnu.

Přeji vám hodně štěstí v této výjimečné české online hře. Bezplatná registrace je na webových stránkách www.panhradu.cz a nezapomeňte si pustit zvuk.