Zavřít reklamu

Total War: Shogun 2 – Recenze

Recenze strategie Total War: Shogun 2

22. 4. 2011    

Co si budeme nalhávat, udělat dnes díru do světa nějakou strategií není vůbec snadné. Jestli ale je nějaké lepší studio v tomto oboru než Creative Assembly, tak ať okamžitě zastavím psaní této recenze..…….. HA! To jsem vás dostal. Samozřejmě Creative Assembly má za sebou úspěšnou sérii Total War. Začalo to všechno legendárním Shogunem, který většina dnešních hráčů již ani neměla možnost si zahrát. Tento fakt si uvědomili i ve studiu a na místo, aby se posunuli do nových období, vrátili se opět k feudálnímu Japonsku. Přichází tedy Total War: Shogun 2.

Vítejte v Japonsku, Shoguni!

Tak tedy vítejte v Japonsku. Co bude vaším cílem, je asi předem jasné. Musíte se stát novým Shogunem a to nebude nijak snadné. Jako Shogun byl označován vrchní velitel vojsk v dobách feudálního Japonska. Opět jako je již zvykem v sérii Total War si vyberete příslušné vojsko, zde jsou v podobě klanů a vyrazíte do boje. Ne každý klan je ale vhodný pro váš postup. Některé například umí výborně stavět hrady, ale zase naopak jejich kraj vám nemusí sednout. Každý z klanů je logicky umístěn jinde, a tak je vhodné rozvážně vybírat. Před vámi se vždy otevře mapa, na níž rozmístíte jednotky a zadáte povely. Mezi ty patří obléhání, bitvy, války a další činnosti, které jsou pro chod hry nezbytné. Také vás čeká spousta diplomatického myšlení a bude třeba ekonomického ducha.

Předně je nutno říci, že na principech hry se zhola nic nezměnilo. Kdo by snad čekal, že přijdou autoři s nějakou zásadní revolucí, tak se velmi zmýlil. Vše funguje pěkně při starém, ale nutno se jich zastat, že veškeré principy fungují správně již od prvního dílu, takže nebylo nutné cokoliv měnit. Přesto se však jednotlivé prvky dočkaly velkých změn, a tak je nám servírováno nejlepší strategické podání vůbec.

Bez válek by to v Total War nešlo

To co je předností celé ságy Total War jsou samozřejmě epické bitvy, během nichž si opravdu připadáte jako pán celé armády. Je pouze na vás jak armádu poskládáte a které jednotky zahrnete pro svůj postup. Nechybí ani generálové, kteří se postupně zlepšují, tedy sbírají zkušenosti a stávají se z nich zatraceně dobří vojevůdci. Hra však není pro každého, jelikož se musí dosti přemýšlet o postupu vaší armády. Upřímně Shogun 2 je jednou z těch náročnějších strategií, a tak musíte volit velmi dobrou taktiku vůči vašemu soupeři.

Během bitev samozřejmě také rozhoduje fakt, za jakého počasí se konají. Veškeré prvky v krajině mají své pro a proti. Díky tomu občas můžete něco využít, jindy zase naopak tu možnost nemáte. Velmi zajímavým prvkem se stává, dobývaní místních hradů. Ty totiž nejsou klasicky stavěné, jako ty evropské. Ty totiž mají různé vrstvy, přes které je nutné se postupně dostat a ne vždy se to podaří. Někdy jde o skutečně tuhé bitvy, při nichž si budete nejednou rvát vlasy.

Počítač přemýšlí, jako nikdy dříve

Chvilku se pozastavíme nad tím, proč je vlastně Shogun 2 tak náročným. Ano, je to strategie a měla by být uzpůsobena tak, aby vám dala zabrat, ale vážně, tohle je jiné kafe. Autoři zatraceně mákli na umělé inteligence a podívejme, ono to přemýšlí. Skutečně, i oproti minulému Napoleonovi je to velký skok kupředu. Vy začnete taktizovat a vymýšlet různé manévry, ale na druhé straně už počítač rozjíždí svou strategickou pohromu. Takže i pokud si myslíte, že to máte v kapse, může se znenadání objevit protivník na pozici, kde jste ho opravdu nečekali. Největším překvapením ale je, že co do hratelnosti se Shogun 2 vlastně od toho prvního vůbec neliší, a to je už 10 let.

V Total War: Shogun 2 nechybí ani námořní bitvy, které daly sérii nový rozměr. Opět dostanete k dispozici několik různých jednotek lodí a hurá na nepřítele. Zvláštní na tom je to, že lodě většinou vypadají jako jakési plovoucí domy. Ostatně japonská architektura a kultura je trochu jinde než ta evropská, ale tato změna je osvěžující. Bohužel oproti předchozím dílům se námořní bitvy značně urychlily a už to není až taková zábava.

Ve hře samozřejmě nechybí složité diplomatické a ekonomické prvky. Co je však velkým problémem, tak to jsou zabraná města. Občas se totiž stane, že i přesto, že potřebujete různé suroviny, tak počítač je předtím neřešil. Tím pádem vy dostanete pod ruku nové město, které je nesoběstačné a začínají problémy. Obyvatelstvo se bouří a začínají vzpoury. Ne vždy se je podaří potlačit.

V nejlepší kondici

Pokud jde o zpracování, tak jak všichni víme, Creative Assembly jsou mistři v oboru a ani tentokrát nezklamali. Ostatně všemožné grafické vychytávky nejsou ve strategiích až tak hojné, ale Total War se jimi pyšní již od Empire. I po přiblížení jednotlivých vojáků má hra neskutečné detaily a dokonale prokreslené zbroje. Samozřejmě našince určitě potěší už samotné zpracování například japonských lodí, které těžko mohly vidět jinde, vyjma pár historických filmů. Co však kazí velký zážitek, tak to je samozřejmě náročnost na váš hardware. Ti co si budou chtít hru užít v maximálním nastavení, budou potřebovat poměrně slušně nabušenou sestavu.

Ve hře samozřejmě nechybí ani klasické rychlé bitvy a také podpora online, díky čemuž můžete poměřit své síly s živým protihráčem. To vše zajišťuje služba Steam, která také stahuje automatické updaty a můžu potvrdit, že jich nebylo třeba. Ale díky skvělé AI nepřátel, není až tak nutné vyhledávat živé hráče.

Total War: Shogun 2 je starý dobrý Shogun jen v novém kabátku a s dokonalou inteligencí jednotek. Zkrátka a dobře, opět se potvrzuje, že hoši z Creative Assembly umí. Bohužel, podle všeho by právě tento díl měl uzavřít ságu Total War, a tak se již stejně dobré strategie možná nedočkáme. Inu uvidíme, jakým směrem studio vykročí. Nicméně druhý Shogun je naprosto parádní strategií, která jen těžko bude shánět konkurenci. Pak tedy honem k počítačům a staňte se Shoguny!

Klady

- geniální AI
- nejlepší historická strategie
- vynikající bitvy

Zápory

- problémy v ekonomice

Hodnocení: 94%