Zavřít reklamu

Mafia 2 – Dojmy z hraní

Nejočekávanější hra ČR v našem preview

9. 8. 2010    

Mafia 2! Co vám budeme povídat, její odklady by umořily kdekoho, ale naštěstí jsme odolní víc než dost, a tak jsme se vypravili do Cenegy abychom si hru vyzkoušeli. Koho snad překvapí fakt, že jsme již mohli hru vyzkoušet, tak ať si rychle v kalendáři poznačí datum 27. srpna. Tento den se totiž zlaté české dítko dostane na pulty prodejen a způsoby zástavu u mnoha hráčů čekajících nespočet let, až se k ní konečně dostanou. Náš úkol byl jasný – Zjistit zda je hra tak skvělá jako její starší bráška, či ne?

Jdeme na to!

Verze, kterou jsme měli k dispozici na vyzkoušení je poměrně rozsáhlá. Šlo o 4 mise, kde jsme si mohli vyzkoušet snad veškeré důležité prvky, které hra nabízí. Jednotlivé kapitoly však nešly za sebou, a tak jsme mohli sledovat i časové rozestupy. Je velmi zajímavé pozorovat jak se věci a známé ulice kolem vás mění v průběhu hry. Také jsme se dočkali prezentace odlišných ročních období, přičemž hlavně naše jezdecké umění dostalo zabrat. Ale leč se snažím a fackuji se za předem prozrazené info, tak se zkrátka nemohu udržet. Pokusím se to vzít pěkně po pořádku.

Kdekoho dnes zajímá hlavně dabing. Můžeme vám dopředu prozradit jednu věc. Je opravdu skvělý, vtipný, dobře sedící, leč anglický. Bože, tohle bylo za trest! Přestože mají čeští novináři ze všech ostatních k Mafii 2 nejblíže, hoši z 2K Czech zapomněli na jednu důležitou věc a to implementovat do testovací verze český dabing. Pravda, chtěli jsme tasit své kolty 1911 a vyřídit si to s distribucí, ale nakonec jsme jim při odchodu pouze ponechali pod stolem C4, která žalostně selhala (Bastardi se štěstím!). Tak dobře, anglický dabing sedí skvěle a to právě díky tomu, že hra je postavená právě na něj, tudíž i postavám vychází ústa do anglicky mluveného slova, což dává šanci, českému dabingu to pěkně pos… více až po 22h.

Atmosféra opět filmová!

Tak hurá k příběhové linii. I když žádáte a nepřejete si nic jiného, neřekneme vám toho o něm příliš, jelikož ony čtyři mise, které jsme si mohli zahrát, nešly chronologicky za sebou. Nicméně v první vyzkoušené kapitole se Vito Scaletta, co by hlavní postava hry, vrací domů, a to přímo z války. Jelikož byl raněn, vrací se domů a ihned po příjezdu se setkává se svým dlouholetým přítelem Joem Barbarou. Začíná konverzace, během níž nás tyto dvě postavy vpravují do pekelně nabitého scénáře, který nás provede celou hrou. První krůčky v Empire Bay však nejsou zrovna růžové. Vito se od své sestry (kterou zachrání před jedním z vandalů) dozvídá, že matka má dluhy a není je z čeho splácet. Jediná možnost, jak se chopit odpovědnosti je poprosit Joea o práci. Váš kamarád Joe je kupodivu až velmi ochotný a jde se vydělávat. Vaší první zkouškou bude jízda autem a poté vyfasujete první zbraň a cvičíte střelbu do skleněných lahví.

Už z první mise jsou dojmy více, než pozitivní. Empire Bay, totiž není stejně „pusté“ jako původní City of Lost Heaven. Ano, na tu dobu to působilo skvěle, ale dnes už se hráči s pár druhy naskriptovaných postav zkrátka nespokojí. Město je velmi živé, doslova pulzující. Lidé chodí sem tam a přitom vždy za nějakým účelem. Vzhledem k tomu, že první mise (mimochodem s názvem – Home Sweet Home) byla zasypána sněhem, tak se i kolemjdoucí zahalují do teplých kožichů, konverzují spolu, nakupují a tak dále. Podobně jako ve čtvrtém díle Grand Theft Auta má každá postava svůj účel a důvod proč si to někam vlastně štráduje. Efekty kouřících kanálů, sypajících se vloček a vyježděných kolejí, ještě více umocňují atmosféru z celkového dění. Mafia 2 vás totiž dokáže vtáhnout velmi rychle a poměrně snadno se sžijete s postavami.

Brzda, plyn a sakra – smyk!

Ještě než začneme, rychle si povíme o zbylých třech misích. V misi „The Buzzsaw“ máte za úkol přivést do daného domu těžký kulomet MG42 a poté s ním popravit jednoho špekouna společně s jeho kumpány. Špekáček však uteče a vy se k němu musíte prostřílet skrze vinařství. Bohužel vašeho společníka Henryho poté postřelí a je nutné ho včas dostat k doktoru. V misi „Room Service“ se musíte společně s Joeyem vydat do hotelu Empire Arms a příslušné patro zaplněné mafiány vyhodit do vzduchu. Využijete moment překvapení, díky vašemu převlečení do údržbářských mundůrů. V poslední hratelné misi jsme museli s Vitem infiltrovat masokombinát, kde byli uvěznění naši kolegové, tato mise se lišila tím, že vše musíte zvládnout ve stealth módu.

Po dokončení hraní jsme si nadávali do pitomců a idiotů, no možná i něčeho horšího, protože jsme zapomněli na jednu důležitou věc. Mafia 2 má totiž dva druhy řízení. Simulační a arkádové. Naše blbost nás však ponechala řídit v simulačním módu a to je teprve paráda, když vám kola podkluzují na zledovatělé vozovce a vy děláte vše proto, abyste se na silnici vůbec udrželi. Arkádový model jsme tedy nevyzkoušeli, ale mělo by se jednat o obdobný model, jako u GTA či Godfathera. Nakonec jsme byli rádi a cítili jsme trochu té pýchy, že jsme dokázali auto uřídit. Co se pak týče dalších misí, tak model řízení je opravdu skvělý, dokonce vám hra dovolí s rychlejším vozem i prudší a zběsilejší smyky a na suché silnici je ovládání opravdu snazší. Co by se však dalo u automobilů vytknout, to je model poškození, který se občas zdál až příliš stejný. Není to však nic, co by pro hratelnost bylo až tak důležité.

Detailnost a grafika jde ruku v ruce

Teď přijde to, co se těžko hodnotí, jelikož v každém titulu je použit jiný engine, jinak upravený, jiná fyzika, jiné možnosti grafických vychytávek. Spousta redaktorů si stěžuje na grafickou stránku. Na co si ale stěžují, to jsme marně hledali, protože engine hry je možná zastaralý, ale určitě ne špatný. A věřte nebo ne, zejména výbuchy jsou na tak vysoké úrovni, že i ti nejlepší grafici mají momentálně zrudlé tváře. Modely postav jsou vykresleny do detailů, pravda mimika nebyla až tak výrazná, ale pohyby byly skutečně věrohodné. K tomu všemu si přičtěte dobová auta, vykreslená do nejmenších detailů, sníh padající z jedoucích automobilů, voda rozježděná na okrajích tunelu a spousta dalších neuvěřitelných detailů. To je prostě paráda!

Na Mafii je však úžasná právě celková atmosféra. Dobová auta, dobové oblečení a dobové zbraně. Plakáty vyzívající k přidání se do armády a další odkazy na předešlou dobu, tedy 50. léta. Navíc byla zakoupena práva i na tehdejší hudbu, což dodává ještě hlubší dojem, stejně jako tomu bylo například ve hře The Saboteur. Mafia 2 vás díky příběhu, emocím, dějovým zvratům a atmosféře dokáže vtáhnout natolik, že si nebude chtít ani odskočit na záchod. V tomto případě opět tleskáme zlatým českým ručičkám a Danu Vávrovi za excelentní scénář.

Policie je stále na správné straně, i když…

Co je však v Mafii 2 téměř neporazitelné, tak to jsou policisté. Ti jsou opravdu šílení a stráží Empire Bay velmi ostražitě. Nejenže vás snadno nachytají u nějakého zločinu, ale i zatknout vás není zrovna velký problém. Pojďme si uvést pár důvodů, proč by po vás místní policie vlastně mohla pátrat. Základní pravidlo – nejezdit na červenou, nebourat, nestřílet, nekrást. Pokud máte rádi ostrý bojový styl a pohotovost s raketometem či plamenometem na rameni, tak na to honem rychle zapomeňte. Nejenže policii vadí střelba, ale vadí ji i samotné držení zbraně. Pokud jste spatřeni se zbraní v ruce, je spuštěno pátrání. Pokud jde o nehody, za ty jste trestáni formou přestupku, tedy splátkou pokuty. Stejně jako v původní Mafii je tedy nutno zastavit vůz a zaplatit. Doporučujeme zejména při plnění důležitého úkolu zapnout omezovač rychlosti. Jízda na červenou se samozřejmě také netoleruje. Poslední váš závažný přestupek je krádež cizího vozu. Zde máte dvě možnosti, jak vůz ukrást. Buďto zvolíte rychlý styl, což znamená chytit rukáv a loktem prásk do okénka. Pokud však nepospícháte a není po strážcích zákona, ani vidu ani slechu, můžete vyzkoušet jakousi minihru. V té musíte správným posouváním páček v zámku auto odemknout. Co se však jeví jako zajímavá volba, tak to je možnost policisty uplatit. Pokud jste provedli nějaký zločin a chlupatí vás drží v šachu s pistolí u hlavy, co takhle jim nabídnout dolárky. Pokaždé byli velmi potěšení a zelené papírky s ochotou přijali, tudíž najednou bylo po pátrání.

V Mafii 2 budete moci koupit i nějaké to oblečení a vylepšit si své auto. Pokud jde o oblečení, příliš mnoho možností nemáte, ale občas potěší změna vašeho zevnějšku, čímž není každá vaše cesta stejná. Co se pak týče úpravy vozu, tak můžete vyměnit kola, nechat vůz přestříkat a co je hlavně důležité můžete změnit i SPZ, díky čemuž se vyhnete případnému sledování. Policisté jsou totiž schopni si zapamatovat vaši značku a díky tomu vás vyhledat, nemluvě o vašem obličeji. Poslední možnost je vybrat vylepšení motoru, čímž by se měl zlepšit výkon.

Těšte se, tohle bude pecka!

O čem jsme ještě nehovořili, tak to je střelba. Na té není nic až tak zvláštního. Prostě jdete a střílíte, přičemž máte možnost i lépe zamířit, abyste cíl spíše zasáhli. V čem se však autoři hodně přiučili, tak to je možnost krýt se za předměty. Je to už klišé, ale opět jej přirovnáme ke Gears of War. Přesto veškeré krytí působí více věrohodně, než v právě zmíněném titulu. Nicméně jde o prvek, který se zde hodí velmi dobře a přestřelky tak získávají na intenzivitě.

Mafia 2 je opravdu adeptem na hru letošního roku. Dočkáme se jí 27. srpna s kompletní českou lokalizací, a to na platformách PC, PS3 a Xboxu 360. S neúspěchem zkrátka nepočítáme a věříme, že Mafie 2 splní co má a všem dokáže, že je stále nejlepší českou hrou. My jsme o tom přesvědčeni.