Někteří jej oslavují jako propojení toho nejlepšího z Call of Duty a Battlefield, jiní tvrdí, že se jedná o oživení klasiky ve zcela novém kabátě. Faktem zůstává, že plánované oživení Medal of Honor série stejnojmenným titulem jen málokdo kritizuje. Jaký potenciál v sobě skrývá doopravdy? Pějeme nyní oslavné písně a pak zahodíme Medal of Honor do koše, nebo budou naše tužby vyslyšeny? To všechno se společně pokusíme zjistit v tomto preview.
Americká armáda opět zasahuje!
Od dob, kdy se téměř každá vojenská hra točila pouze kolem 2. světové války, již uplynul nějaký ten čas a my se přesouváme stále více a více do přítomnosti, až budoucnosti. Nové Medal of Honor se také bude nést v duchu moderních konfliktů, konkrétně v období Afghanistánské války od roku 2001. Zde se naučíte jak provádět diverzní a jiné speciální operace v roli Tier One operátorů pod velením americké National Command Authority, ale také poznáte na vlastní kůži rozsáhlost vojenské mašinérie jako jeden z armádních rangerů, který je pouze malým kolečkem ve velkém stroji. Pokud vás zajímá vyváženost těchto dvou herních stránek, pak vězte že si mnohem více dopřejete „komornější“ operace typu Tier One než rozsáhlé armádní přestřelky. To nás zanechává ve velkém očekávání, protože bitevních vřav, kde všechno vybuchuje a kde za sebou šinoucí se armáda nechává stopu smrti, jsme viděli již mnoho, ale s čistou prací nejelitnějších vojáků z elitních, kterou vykonávají Tier One operátoři, jsme zase tolik čest neměli. Celkově se dostanete do role čtyř postav – rangera Spc. Danta Adamse, pilota vrtulníku Apache Cpt. Brada „Hawka“ Hawkinga, a dvou Tier One operátorů, „Rabbit“ AFO Neptune a „Deuce“ AFO Wolfpack. Právě v jejich kůži poznáte realistické boje Afghánistánu, ke kterým se právě dostáváme.
Realita, realita, proč se nás tak mocně týká?
Realističnost samotného herního prostředí a herních mechanismů je kapitola sama o sobě. EA neváhalo přivolat si na pomoc členy americké armády, kteří nejenže vývojářům přiblížili obecné věci kolem vedení války, ale ještě přidali několik reálií ohledně samotného Afghánistánského konfliktu. A to se samozřejmě projeví i ve hře. Mise v sobě mají obsahovat takovou škálu cílů a úkolů, které by obsahovaly při opravdové válce, jako například útok na doupě teroristů, záchrana rukojmích nebo skryté operace. Jediná škoda v tom všem je, že samotná herní příběhová linka je čistě fiktivní. Přitom s dodatkem „Vytvořeno na základě skutečných událostí,“ by měl Medal of Honor bezpochyby ještě větší úspěch. Ale zpátky k tomu, co ve hře je. Při svých operacích se nevyhnete použití různých typů vozidel. Jako příklad nám EA uvedli helikoptéry (Apache), jeepy, nebo dokonce terénní čtyřkolky. Zatím ještě musíme čekat na představení zbraňového arzenálu, přesto ale již známe 3 unikátní zbraně, které se ve hře objeví. Jedná se o německý samopal MP7, ruskou pumpovací brokovnici TOZ-194 a další brokovnici 870MC2. Upřímně nevím, proč se tvůrci rozhodli do amerického zbrojního arzenálu nasadit i ruské a jiné zbraně, ale dokud s nimi bude zábava, proč ne.
Jdou po nás zezadu, zespodu, prostě odevšad!
Pojďme se ještě na chvilku vrátit ke způsobům, jakým budou probíhat samotné souboje. Vy, jakožto na straně technologicky vyspělého protivníka, budete mít k dispozici všelijaké vymoženosti, jako třeba moderní zbraně, vozidla, noční vidění, stealth prostředky a jiné. Od nepřátel zase můžete očekávat úskoky vycházející ze znalostí terénu a z využití gerilové války, což nám dokazuje i průběh jedné z misí, které EA uveřejňuje na svých předváděčkách. V té se skupinka Tier One vojáků snaží zajistit dřevěnou chýši, ve které se údajně má ukrývat skupinka afghánských povstalců. Na místo toho po vykopnutí dveří (efekt tohoto vypadá prostě úchvatně) a prozkoumání interiéru se pod stolem pouze ozve zapípání mobilního telefonu… a celý obraz doslova vyletí do povětří, což se stane i s chýší samotnou. To dozajista nebude jediná podobná herní situace, proto se nejspíše můžeme těšit na mnoho zvratů, překvapení a pastí, které na nás budou v Medal of Honor čekat a které by celé hraní mohly náležitě okořenit.
Grafika dvakrát jinak
Nesmíne opomenout ani grafickou stránku hry. Ta se v podstatě rozdělí na dvě části – singleplayerovou a multiplayerovou. Singleplayer bude pohánět znatelně upravená verze Unreal Enginu 3, ale už z ukázkových demoverzí jsme plni očekávání, až si ho budeme moci sami proklepnout. Multiplayerovou grafiku má pak na starost Frostbite Engine využitý v obou dílech Battlefield: Bad Company, a zde se již v multiplayerové betě ukázalo, že svou práci odvádí velice dobře.
Dostane Medal of Honor čestnou medaili?
Takže si to celé shrňme. Nové Medal of Honor bude zasazeno do Afghánistánského konfliktu, poznáme jak precizní operace tak krutou válečnou řež, užijeme si vozidla, moderní zbraně i všemožné technické vymoženosti, to vše ve výborné grafice, u které si ještě počkáme na hardwarové nároky a dle všeho i s výtečným multiplayerem. Pochybuje ještě někdo o tom, že Medal of Honor vnese čerstvý vítr na pole válečných her? Já tedy rozhodně ne!