Zavřít reklamu

Battlefield 3 Multiplayer – Recenze

Co si myslíme o multiplayeru nejočekávanější FPS podzimu?

19. 11. 2011    

Přestože mnozí hráči házejí sérii Battlefield do stejného pytle s konkurencí, v zásadě se dílo studia DICE liší od Call of Duty nejvíce, jak je to v daném žánru vůbec možné. Nečekejte tedy, snad krom jedné, či dvou map žádná stísněná prostředí, úzké městské uličky a malý prostor. BF3 naopak přináší rozlehlá, odlišnými prostředími se táhnoucí bojiště, na nichž krom vlastních nohou můžete cestovat i v nejrůznější bojové technice počínaje tanky, jeepy, rychlými buginami a konče supermoderními stíhacími letouny, či vojenskými helikoptérami, jejichž ovládání je sice ze začátku poněkud těžší, než byste čekali, avšak po několika hodinách cviku se z každého stane zkušený a smrtelně nebezpečný postrach nebes.

Naopak, pokud bychom chtěli multiplayer tohoto dílu s nějakou hrou porovnat, jako nejlepší kandidát nám vyvstane právě Bad Company 2, jehož hratelnostní prvky, odměny, upgrady a vylepšování zbraní tvůrcům posloužily jako odrazový můstek ke třetímu dílu. Zajímavě tak působí například možnost sebrat protivníkovi jeho psí známky a to brutálním podříznutím hrdla ze zadu.

Pokud bychom měli vybrat nějakou velkou inovaci, jaká se Battlefieldu 3 dostala, nezbývá, než prstem ukázat na Battlelog, nad jehož přítomností jsem nebyl příliš nadšený již v recenzi singlplayeru. Ve zkratce se tedy jedná o jakousi sociální, statistiky shromažďující službu, která se vám automaticky spustí v prohlížeči, pokud zapnete hru. Zde poté máte na výběr z kampaně, kooperace, multiplayeru, a také ovšem vidíte, jak si vedou vaši známí, včetně jejich postupu i odemknutých zbraní. Porovnat samozřejmě můžete i své statistiky v jednotlivých zápasech nebo si dokonce i vytvořit vlastní hráčskou skupinu. Co však na papíře působí skvěle, má hned několik povážlivých trhlin, přičemž zvláště jedna se začne drát na povrch od samého začátku. Proč, proč tvůrci tuto službu nezakomponovali přímo do hry, ale nutí nás, abychom si ji pouštěli zvlášť v prohlížeči? Hráč díky tomu musí být neustále připojen k internetu, jinak si nezahraje ani singlplayer, pokud chce změnit mód, či dokonce i server, musí hru samozřejmě vypnout. Pokaždé tak na vás čeká opakující se rituál a i když nezapočítám nic neumějící Origin, jenž se nyní nachází někde mezi úrovněmi vyspělosti interní alfa verze a Windows Vista, tak se o přílišný uživatelský komfort nejedná. Na druhou stranu jako celek má Battlelog rozhodně co nabídnout, i když stále potřebuje úpravy.

Konečně se ale podívejme na samotný multiplayer, jenž je bez dlouhých průtahů vyveden na jedničku a opravdu těžko se mu něco vytýká. I když se Battlefield 3 na povrchu reprezentuje celkem pěti různými herními módy, zajímavé jsou především tři – klasika Team Deathmatch, staronový Rush a obrovitý Conquest. Nejvíce zábavy si přitom užijete především na posledních dvou jmenovaných. Mód Rush se zaměřuje především na středně velké mapy a úkolem hráčů je zabírat vždy dvojice MCOM stanic, přičemž vítězí ten, komu dojdou tickety, získávané právě za dobití daných oblastí. Nejspíše tím nejprovařenějším, nejznámějším, ale značku Battlefield nejvíce definujícím módem je však Conquest skýtající vše, co dělá tuto sérii tak úspěšnou. Na ohromných mapách pro až 64 hráči teprve poznají pravé boje spojené se získáváním vlajek. Právě zde se tak projeví pravá síla této značky. Stíhačky letící nad vaší hlavou, tanky systematicky ostřelující dobře ukryté campery a odstřelovači schopní dát vám headshot i na vzdálenost jednoho kilometru, to vše teprve zde vytvoří perfektní symbiózu a hráče tím uvede do stavu válečně extáze.

Vylepšení ale doznaly i jiné prvky, jež pokulhávaly i Bad Company 2. Na mysli mám především daleko lépe vyřešené respawnování, jenž nyní probíhá buď na předem daných bodech, nebo i poblíže spolubojovníků, díky čemuž se lze ihned zapojit do boje bez dlouhých přesunů typických z minulých dílů. Ale i běh po svých má něco do sebe díky skvělému enginu, jež v multiplayeru dělá divy a vykresluje nádherné scenérie. Dokonce i jeho destrukční model zde tvůrci dokázali vylepšit, takže lze opravdu zničit téměř vše, co vám překáží ve výhledu a vzešlo z rukou člověka.

Velkými změnami oproti svým předchůdcům prošly i jednotlivé třídy, na jejichž bedra nyní připadá daleko více povinností. Voják (Assault) tak nyní musí zastat i práci medika, podpora (Support) opět disponuje lehkým kulometem a stará se o doplnění munice, inženýr (Engineer) může opravovat stroje, ale zároveň je i ničit bazukou a průzkumník (Recon) provádí dálkovou podporu a záškodnické práce díky své odstřelovací pušce a výbušninám.

Dle tříd si tak postupně odemykáte určité vylepšení, perky i schopnosti, což záleží především i na vašem týmovém duchu, jelikož například inženýr poctivě opravující stroje svému týmu získá několikanásobně více bodů, než sobec honící se za každou cenu po mapě za vidinou co nejvíce zabití. Multiplayer díky tomu získává daleko více na přitažlivosti, jelikož pokud se vám hraní za jednu třídu zprotiví, není nic jednoduššího, než zvolit jinou a proměnit se tak z například, tým značně podporujícího inženýra na osamělého lovce hlav, průzkumníka.

Zapomínat však nesmíme ani na kooperativní mód, který si v celkem sedmi různých misích můžete projít s kamarádem. Obtížnost je zde nastavena zvláště u pokročilejších misí poměrně vysoko, takže i přes nepřílišnou délku budete některé úkoly muset poměrně často zopakovat. Tomu přispívá i nulový možnost respawnu, kdy pokud zemřete, máte jedinou naději, a to doufat, že vás parťák co nejdříve znovu oživí. Účely misí v prostředích vyříznutých z kampaně poté většinou spočívají v ubránění pozice, najití důležité osoby, či dostání se na určitě místo. Celkově však kooperace potěší a i přes svou délku napraví pachuť, jež nám na jazyku zůstala ze singlplayeru.

Multiplayer Battlefieldu 3 bezesporu nabízí jeden z nejlepších zážitků, jakých jsme se tento rok u akčních FPS dočkali. DICE opět na výbornou skloubilo prvky, jež tuto sérii definují a navrch přidalo hromadu novinek i vylepšení, díky čemuž hře získali téměř nesmrtelnost. Poněkud ale zamrzí stále neodstranění zvukové i grafické bugy, občas chybující Battlelog, a také špatné začínajících hráčů. Jestliže ale patříte mezi na spíše rozlehlé boje zaměřené hráče, není lepší volby, než právě třetí díl Battlefield.

Klady

- inovace při zachování staré hratelnosti
- obří mapy
- opravdu dlouhá hratelnost

Zápory

- přetrvávající bugy a chyby
- horší začlenění nováčků

Hodnocení: 90%