Zavřít reklamu

Asus Zenfone 5 – Recenze

Asus se vytasil s novými telefony řady Zenfone. Jaký je Zenfone 5?

29. 12. 2014    

Ačkoliv na našem trhu nejsou příliš známé, tak patří mezi nejkvalitnější produkty v oblasti mobilních telefonů. Asus je u nás znám především jako výrobce notebooků a tabletů, jenže i v mobilních telefonech má silné hráče. V předchozích letech byly dostupné modely řady Padfone, které u nás měl jen málokdo v ruce. Nicméně nyní přichází na trh modelová řada Zenfone, která se snaží přifařit ke známější řadě notebooků Zenbooků. Jaké jsou nové Zenfony?

Asus Zenfone 5

Konkrétně se dnes podíváme na model Zenfone 5. V Česku je běžně k dostání kolem 5 tisíc korun, což je nádherná cena za jeho dostupný výkon a funkce. 8GB verzi lze pořídit kolem 4 a půl tisíc, případně 16GB verzi seženete o 1000 Kč výše. Běžně je také k dostání Zenfone 4, který se liší právě velikostí displeje. Asus se vytasil i se Zenfonem 6, ten se však v české distribuci neobjevil a  neobjeví.

Zenfone 5 tedy spadá do střední třídy mobilních telefonů, coby střední model. Dle našeho přesvědčení je právě pětipalcová obrazovka ideálem dnešních telefonů. Zenfone 6 se sem nedováží zřejmě z důvodu příliš velkého displeje, na který tu uživatelé nejsou zvyklí. Nicméně po zkušenostech se Sony Xperia Z Ultra (6.4 palce), se nebráníme jistým experimentům.

Ačkoliv se jedná o telefon ze střední cenové relace, který může soupeřit zejména s modely Xperia L, Acer Liquid E3 nebo Xiaomi Hongmi, jeho výkon je až překvapivý. V jeho útrobách se nachází sice jen dvoujaderný procesor na frekvenci 1.6 GHz od Intelu, ale Zenfone je vybaven také 2GB pamětí RAM. Právě ta dělá telefon neuvěřitelně svižným. Jen málokdy vás překvapí nějaký výraznější problém či záškub. Pochopitelně není telefon stavěn na nejpropracovanější hry z Google Store, ale i tak zvládá bez potíží drtivou většinu dostupných aplikací.

Vysoký výkon a příslib Androidu 5.0

Momentálně telefon běží na Androidu verze 4.3, která postačuje na běžné používání, navíc Asus přislíbil, že již v dubnu 2015 se majitelé všech Zenfonů dočkají aktualizace na Android 5.0 s označením Lollipop (pro majitele některých telefonů od LG již dostupný).

Co se na telefonu opravdu královsky povedlo, tak je jeho design. Ten je totiž promakaný do nejmenších detailů. Telefon má příjemně zaoblený tvar na obou koncích a velice pěkně má zasazen displej do konstrukce telefonu. Možná je jen trochu škoda, že má telefon tak veliké horní a dolní okraje. Po stranách nemáme výhrad. Ale na hořejšku telefonu je spousta nevyužitého místa. Najdete tam akorát reproduktor, notifikační diodu, přední kameru a také logo výrobce. Spodní strana je využita zejména okrasně, neboť je v parádním proužku využit materiál, jakým jsou zdobeny Zenbooky. Parádní spirála díky hře světel dodává telefonu velkou eleganci.

Brilantní design

Co se týče zadní strany, ta je celistvá s tím že na ní naleznete akorát logo výrobce, reproduktor, přisvětlovací diodu a zadní fotoaparát. Materiál zadního krytu je však příjemný na omak, jediné co bylo poněkud nepromyšlené, tak je otevírání zadní části telefonu. Pod krytem naleznete sloty pro paměťovou kartu a dvě SIM. Paměťová karta se dá použít i ve formátu Micro SDXC s kapacitou 64GB. Co se týče reproduktoru na zadní straně, tak ten hraje velice slušně, i když například proti reproduktoru u HTC One M7 je to jen slabý odvar. Pakliže se chystáte se Zenfonem fotit, počítejte s průměrnými fotografiemi.

Pokud jde o boky telefonu, tak na pravém najdete tlačítka na hlasitost. Na horní straně je pak zapínací/vypínací tlačítko a také 3.5mm konektor pro jack, tedy na připojení sluchátek. Na spodní straně je pak mikrofon a také MicroUSB konektor.

Nyní si popíšeme zobrazování telefonu. Ačkoliv se jako spousta jiných konkurenčních zařízení, zejména těch z Číny, nemůže chlubit FullHD displejem, tak to ve finále vůbec nevadí. Zobrazení je skvělé, ostré a dobře nastavitelné v případě potřeby. Asus využívá technologie IPS panelu a v rámci této cenové kategorie se jedná o parádní displej. Co ale inženýři v Asusu nevychytali, tak je výdrž baterie u telefonu. Ta se pohybuje kolem půl dne až jednoho dne v závislosti na používání. Jestliže máte telefon jen v pohotovosti, tak to není problém. Ve chvíli kdy začnete používat hudbu či video nebo internet, jde baterie poměrně rychle dolů a to není dobré. Vzhledem k tomu, že displej není kdovíjak náročný na provoz a rovněž systém telefonu, dalo by se očekávat že budou lepší výsledky.

Za málo peněz, hodně muziky

V balení toho nenajdete mnoho, jedná se naprostý standard. Kromě samotného telefonu se v krabičce ukrývají sluchátka, USB kabel, který slouží na datový přenos a dobíjení telefonu. Jako poslední věc do skládačky je pochopitelně nabíjecí adaptér do zásuvky. Zde asi není příliš co dodávat, snad jen to, že bohužel sluchátka která jsou přibalena k telefonu patří jen do nutného základu a velkou potěchu pro uši nenabízejí.

Asus Zenfone 5 se nemá v rámci konkurence za co stydět. Za poměrně nízké peníze nabízí velice solidní výbavu, parádní design a také výjimečný výkon ve své řadě. Pokud se tedy rozmýšlíte nad telefonem, kolem 5 tisíc korun, můžeme bez okolků tvrdit že i v rámci konkurence se lepší telefon nenajde. Asus Zenfone 5 tedy rozhodně doporučujeme.

Klady

- brilantní design
- skvělý výkon
- cena

Zápory

- horší fotoaparát
- slabá výdrž baterie

Hodnocení: 85%