Zavřít reklamu

ZombiU – Preview

Podívejte se spolu s námi na jeden z nejočekávanějších launchových titulů nové konzole od Nintenda. ZombiU.

2. 9. 2012    

S příchodem letošního podzimu se na nás řítí nová herní konzole od Nintenda, která nám opět nabídne tak trochu jiný herní zážitek, než jsme z ostatních konzolí zvyklí. Nintento Wii U by rádo nově zaútočilo na hardcore hráče, kteří v současné době dávají přednost spíše konzolím od Sony a Microsoftu, popřípadě PC platformě. Asi největším lákadlem, o kterém v současnosti víme, je hra ZombiU od UbiSoftu. A jaké jsou naše dojmy z hraní?

Příběhová linka rozhodně originalitou neoplývá, zato samotné převedení příběhu do herní podoby, vizuálního zpracování spolu s „lekacími“ momenty už je jiné kafe. Píše se rok 2012 a neznámá virová infekce pohltila praktický celý svět. Po celé Zemi přežilo jen malé procento obyvatel a právě s těmi se budete i často setkávat. Vaším největším (ne)přítelem ale budou samozřejmě všudypřítomné zombie. Graficky hra rozhodně překvapí každého vlastního Nintenda Wii. Na herní konzoli od Ninteda nejsme rozhodně zvyklí na tak povedené vizuální zpracování, které možná není až úplně dech beroucí, ale skvěle vystihuje tíživou atmosféru hry

ZombiU si bere to nejlepší ze survival hororů, čehož si lze také často všimnout. Hra se rozhodně netají občasnou inspirací prvními díly série Resident Evil. Při prvních krůčcích ve hře zjistíte, že svět je kolem Vás více méně v troskách a čas od času logicky vyběhne nějaká ta maso cítící zombie. Na slabší zombie je samozřejmě lepší používat vše co najdete po ruce a ušetřit tak cenné náboje, kterých je opravdu velmi velmi velmi málo! To je rozhodně pro zaryté fanoušky žánru vítaná „novinka“. Zpět je tedy pečlivé prohledávání lokací z cílem najít alespoň nějaký ten náboj, který Vás uchrání od nepěkné smrti. Ta soudě podle výdrže nepřátel přijde nesčetněkrát a pravděpodobně i velmi často. V takovém případě hra přichází s velmi zajímavou novinkou. V případě Vaší smrti neexistuje možnost nějaké resurekce, či klasického nahrání uložené pozice. Zkrátka začnete hrát jako naprosto jiná postava – jedna z oněch mála přeživších, o nichž jsem psal výše. Logicky ztratíte i veškeré vybavení. Jakoby strach ze smrti dostával nový rozměr, že?  Většinu z Vás asi nyní napadne, že by nebylo od věci najít vybavení své předešlé postavy a pokračovat s nimi. To je ve hře možné a pokud tedy najdete mrtvé tělo své předchozí postavy (které je již dle očekávání značně znetvořené), můžete posbírat vše co najdete a vesele pokračovat.

Protože je zdlouhavé šmejděné po lokacích s cílem najít jakékoli herní předměty již v herním světě ohraná písnička, přichází ZombiU s dozajista vítanou  novinkou. Zapnutím jakéhosi scanneru se hra přepne do třetí osoby a po zamíření gamepadu na obrazovku slouží ovladač právě jako onen scanner, na kterém uvidíte interaktivní předměty ve Vašem okolí. Pokud nemáte zrovna aktivovaný scanner, Wii U ovladač zobrazuje na svém displeji herní mapu, nebo po stisknutí příslušného tlačítka slouží například i jako inventář, kde si vybíráte zbraně a náboje do nich. Velká škála možností dotykového ovladače nám ale zůstává i nadále skryta. Bezpochyby nabízí daleko větší vcítění do hry samotné a velký příklon k realismu, kdy například kódy k odemčení dveří vyťukáváte na ovladači a nevybíráte jednotlivá čísla šipkami, tak jako na jiných platformách.

U hry pro novou konzoli nebude chybět samozřejmě ani hra více hráčů, kterou prozatím známe jen z teoretického hlediska, ovšem už nyní vypadá velmi vydařeně. Chybět tedy nebude kooperativní režim, kdy se budete společně bránit vlnám nabíhajících zombie a ještě více nás nadchnul režim zvaný Survivor vs. Zombie, kdy jeden z hráčů bude určovat jaké druhy zombie, kolik, kudy a kdy se na dalšího hráče pohrnou. Zmínit musím i zajímavou sociální funkci, kdy se o Vaší smrti dozví ostatní hráči a pokud budou chtít, mohou se vydat na lov zombie která se z Vás stala.

V UbiSoftu nepochybě tlačí na to, aby se ze ZombiU stal onen „must-have“ titul, který nás konečně dokope ke koupi nové konzole a nutno říci, že prozatím to tak rozhodně vypadá. Skvělá atmosféra, která nikoho nenechá ani na chvíli bez napětí a dokreslující vydařená grafika spolu s vynikajícím hudebním doprovodem, který u pořádného hororu nesmí chybět.