Zavřít reklamu

Valkyria Chronicles: Remastered – Recenze

Valkyria Chronicles se vrací v remasteru, aby hráče navnadila na své pokračování a ukázala že se jedná o hotový skvost.

11. 8. 2016    

Recenzovaná verze: Playstation 4

Některé hry přehlížíte záměrně, některé zkrátka minete a některé nenávidíte. Tento titul je přesně s té druhé jmenované skupiny. Jde o hru, kterou jsem kdysi minul a zkrátka se k ní nedostal. Valkyria Chronicles vyšlo původně již na Playstation 3, jenže v době remasterů se tomu také nevyhnula a přichází také pro Playstation 4 v novější verzi.

valkyria1

2. světová? Nebo snad ne?

Valkyria Chronicles je jakousi variací na 2. světovou válku. Europský kontinent je pod tíhou války, kdy na jedné straně barikády stojí Atlantic Federation a na té druhé East Europan Imperial Alliance. První zmíněná je demokratickou částí, zatímco druhá zmíněná je pod drsnou diktaturou. Konflikt se rozrůstá a na vás bude abyste se do něj naplno zapojili. Na začátku se ve hře píše rok 1935.

Hlavním hrdinou je Welkin Gunther, který se shodou okolností setkává s postavou Alice Melchiott a spolu budou bojovat proti císařství. Je až obdivuhodné, jak moc větvený je příběh Valkyrie. Probírají se tu osobní vztahy – poměrně komplikované, válečný konflikt a nechybí ani boj o důležitý nerost Ragnite.

valkyria4

Tahovka s příměsí přímého boje

Hratelnost hry je opravdu zajímavá. V základu jde o tahové, bojové RPG. Vy máte vždy k dispozici několik jednotek v dané skupině. V každém tahu si pak zvolíte jednotku a dle jejích schopností se přesouváte po bojišti a dáváte jí rozkazy, jak má zaútočit. Dokud nezačnete útočit, tak má váš soupeř možnost na vás pálit. Koncept je to zajímavý a nutno uznat že velmi zábavný.

Na obrazovce máte veškeré potřebné údaje k dispozici, takže víte kolik střel je třeba k tomu, abyste sundali jednotku, která na vás útočí a kolik takzvaných tahů na to také bude třeba. Hra je tak i maličko o přemýšlení dopředu a předvídání soupeřova dalšího kroku. Jako základ hratelnosti to však funguje skvěle. Každý z vašich vojáků má předem stanovené povolání a následně dle jeho schopností se odvíjí další možnosti. Tříd je celkem 5 – Scout, Engineer, Sniper, Lancer a Shocktrooper.

valkyria2

Čím déle ve službě, tím lepší

Každá z jednotek je vhodná na něco jiného. Hlavní postava Welkin má na starosti tank, Engineer opravuje stroje a také vám hlídá munici, Scout je dobrý v obhlížení situace, není však účinný do přímého boje. Lancer je těžká jednotka vhodná na přímé střety a proti silným nepřátelům. Sniper je vcelku jasný a co se týče Shocktroopera, ten disponuje těžkým kulometem.

Ve hře je i systém levelování. Vaše jednotky se tak dostávají stále výše v žebříčku hodnot a také dostávají k dispozici zcela nové vybavení. Pokud jde o samotnou délku hry, tak ta činí zhruba 25 hodin, co se příběhu týče. Občas budete plnit nějakou tu misi mimo, a tak se to celé může protáhnout. Porce zábavy je to ale pořádná.

valkyria3

Grafická stránka je poměrně zvláštní, ale rozhodně neurazí a nevypadá ani špatně. Vše je ostré, bez nějakých větších komplikací byl remaster uveden v poměrně pěkné verzi. Zpracování je tedy velmi dobré a oproti PS3 verzi je ta na PS4 o něco svižnější. Soundtrack je pak pouze třešinkou na pomyslném dortu.

Není pochyb o tom, že jsem si kdysi nechal ujít jednu z nejzajímavějších her na Playstation 3. Valkyria Chronicles je naprosto unikátní záležitost a svým způsobem téměř umění. Je škoda, že díky nízké reklamě bude zejména v našich končinách problémy s prosazením se, ale na Valkyria: Azure Revolution se těším už nyní.

Valkyria Chronicles nenabízí žádnou formu české lokalizace

Klady

- příběh
- zpracování
- hudba
- postavy

Zápory

- krásně by zapadla čeština

Hodnocení: 90%