Zavřít reklamu

V prodeji je první monitor na světě se 4K, 120Hz a HDR od Wasabi Mango

Velcí hráči na trhu s monitory se nechali předběhnout korejskou značkou Wasabi Mango.

17. 5. 2018    

Sliby výrobců jsou jedna věc, ale realita ta druhá. Již přes dva roky se hovoří o tom, že na trh dorazí monitory, které zvládnou 4K při 120 Hz a s podporou HDR. Jenže čas plyne a stále se tak neděje. A tak proti tradičním značkám zakročila společnost Wasabi Mango. Tento u nás neznámý výrobce je korejskou manufakturou.

Model UHD430 nabízí neuvěřitelných 43 palců, což je 108 centimetrů úhlopříčky. Na herní monitor je to opravdu hutná porce. Obrazovka navíc slibuje již zmiňované trio funkcí, které u ostatních výrobců stále chybí, a to 4K, 120 Hz a HDR. Situace ohledně těchto typů monitorů byla poněkud na bodu mrazu, dokud nedorazila Nvidia s BFGD (velkoformátové herní displeje).

Když se špičky trhu nechají zaskočit trpaslíkem

Díky podpoře BFGD se výrobci rozhodli společnými silami tyto monitory a obrazovky připravit. V létě by tak první displeje měli vypustit výrobci jako Acer, Asus či HP. Ti navíc slibují, že kromě 4K, 120 Hz a HRD nabídnou i podporu G-Sync a velké 65 palcové obrazovky. Nějak si však nedokážeme představit, že sedíme kousek od takového monstra.

Nicméně korejský výrobce Wasabi Mango si uzmul prvenství a svůj model oproti ostatním již prodává. Jedná se 43 palcový monitor, který nabízí rozlišení 4K (3840 x 2160 pixelů). V tomto režimu je schopen skrze HDMI přenášet až 120 Hz a podporuje i HDR, nicméně v nejnižším možném standardu.

Monitor má 10bitový IPS panel s odezvou 5 ms, jas 400cd/m2 a kontrast až 1200:1. Pokud však budete hrát při frekvenci 120 Hz, tak kombinace s HDR nelze zvolit. V režimu HDR totiž nestačí propustnost použitého HDMI 2.0 (3×) ani Displayportu 1.4 (1×) a maximum s HDR je 96 Hz. Cena monitoru je 1400 dolarů (cca 35 000 Kč). I když je to poměrně hodně, tak je třeba zdůraznit, že obří monitory od Nvidie budou začínat na trojnásobku.

Zdroj: techreport.com