Zavřít reklamu

Uncharted: Golden Abyss – Recenze

Archeologická recenze na Uncharted: Golden Abyss!

18. 2. 2012    

Vydání konzole Playstation Vita je na spadnutí, a tak ji pro vás pečlivě testujeme. Co se týče samotných her, tak jejich recenze budou vycházet postupně a jako první jde na řadu samozřejmě dobrodružství Nathana Drakea. Jako poslední vás pak čeká recenze samotného přístroje. Ale nyní zpět k našemu hlavnímu tématu a tím je recenze Uncharted: Golden Abyss. Splnil, Nate to, co v reklamních kampaních slíbil?

Na další pouti

Není to až tak dlouho, co jsme s Nathanem Drakem navštívili rozlehlou poušť Rub-Al-Chálí a už jsme v jeho kůži znovu. Tentokrát se vracíme opět do prosté džungle, podobně jako tomu před pár lety bylo v Drakes Fortune. Drake se vydává na výpravu, která předchází všem předchozím a tudíž je zde Nate ještě bez dnes již charakteristického strniště.

Příběh je poměrně povedený a opět přináší spoustu zvratů, ostatně jako klasické díly Uncharted. V Golden Abyss se k vám přidá Chase, což je mladičká a poměrně tvrdohlavá slečna, ale její pomoc se vám bude hodit. Na poměry kapesní konzole je totiž příběh poměrně výpravný a překvapivý. Navíc herní doba je poměrně slušná, jedná se o nějakých 8 hodin zábavy, a co se týče počtu kapitol, tak v těch jednoznačně Golden Abyss dominuje, jelikož jich na vás čeká hutných 33.

O Uncharted: Golden Abyss se dá s klidem prohlásit, že se jedná o plnohodnotné „pokračování“ a užijete si ho plnými doušky. Hra se drží klasických principů Uncharted série. Nathan má po ruce vždy dvě palné zbraně, často také bude nucen použít své pěsti, poměrně hodně toho naskáče a naleze a spousta dalších možností, o které bych vás předem nerad připravil.

Adrenalin v žilách

Trochu zamrzí absence více WOW momentů, kterými se pyšní ostatní tituly z této série a dokonce když už se k nějakému schyluje, není to až taková pecka jako jindy. Ale i tak bude Nathan nejednou bojovat o život, když mu pod nohama praskne ztrouchnivělé prkno, či se rozpadne skalní stěna za níž zrovna jednou rukou visí či podobné zážitky. Při nich se vám adrenalin dere do žil, přesto mohl proudit v ještě větších dávkách.

Co však hodně potěší, tak to je zejména fakt, že tentokrát se kladl poměrně velký důraz na hádanky a lehké puzzly. Poměrně často budete muset seskládat nějaký roztrhaný svitek nebo budete muset správně seskládat jednotlivé sochy a podobně. Hra hodně využívá parádních možností PS Vita. Často se hra zastaví, jelikož Nate, právě nalezl například starou přilbu. Vám se přilba zvětší na obrazovce a pomocí zadní dotykové plošky můžete s předmětem otáčet a prstem na předním dotykovém displeji předmět očišťujete od hlíny. Dále se dá využít funkce kamerky, kdy musíte silně posvítit na nějaký svitek a tak musíte Vitu dát pod světlo a nápis se začne pomaličku zobrazovat. Díky zadní plošce se také dá šplhat po laně nahoru nebo dolů a spousta dalších doplňujících funkcí.

Je vidět, že Uncharted: Golden Abyss byla věnována velká péče a jedná se opravdu o nejsilnější titul jaký má zatím Sony k dispozici. Ale právě díky tomu jsme se dočkali skvělého kousku, jenž díky přidaným trofejím a skrytým pokladům, můžete hrát několikrát znovu a stále budete mít co k odhalování a k získání. Kromě klasických pokladů můžete nalézt i skryté relikvie.

Hra se výborně ovládá. První PSP značně trpělo tím, že mu chyběl sekundární analog. Zde jsou k dispozici oba a je to o poznání hratelnější. Navíc díky gyroskopu, dotykovému displeji a kamerce můžete využít dalších funkcí a dokonce se některé případy dají vyřešit alternativně. Buďto můžete klasickými tlačítky mířit a nebo použijete zadní dotykovou plochu, za to rozhodně palec nahoru.

Výtvarné umění v kapse

Golden Abyss je tu proto, aby dokázal co vlastně malá, pěkná Vita umí. Graficky je totiž nádherný a jednotlivé detaily jsou broušeny podobně jako u klasického PS3 kousku. Zejména když vás například unáší prudké koryto řeky tak nestíháte sledovat tu veškerou nádheru kolem sebe jen kvůli tomu, že se zrovna prudkým nakláněným konzole zachránit Nathanovi život. Zvukové ozvučení a dabing jsou rovněž na brilantní úrovni, zejména pokud si připíchnete sluchátka. Osobně mě překvapilo, že ani u Golden Abyss nezapomněli autoři na vtipné dialogy, které opět perfektně koření celkový příběh (zejména Nathan a Sully).

Celkově je Uncharted: Golden Abyss více než nadprůměrným titulem, kterým rozhodně Sony perfektně demonstruje sílu svého nového přístroje. Hra disponuje parádním audiovizuálem, skvělým ozvučením a dokonale využívá snad veškeré funkce které Vita má. Přesto však není úplně dokonalým dílem, jelikož mu oproti jiným Uncharted chybí více takzvaných WOW momentů, kterými jsou například druhý a třetí díl doslova nepěchovány. S launchem konzole však jde o nejlepší titul, který je k dispozici a možná i nějakou dobu tomu ještě zůstane. A my jsme rádi, že Nathan Drake si ponechal svou dokonalou image bez většího zaškobrtnutí.

Klady

- Využití všech funkcí konzole
- Nádherné zpracování
- Profesionální dabing
- Výborně podaný příběh

Zápory

- Málo WOW momentů

Hodnocení: 86%