Zavřít reklamu

The Last of Us Part II se blíží, tentokrát si zahrajeme za Ellie!

Fanoušci thrillerovky The Last of Us netrpělivě čekají na druhý díl, který by se měl točit okolo již 19náctileté Ellie, která byla v prvním díle ještě dítětem. Na letošní E3 se hráči dočkali pořádně nabité ukázky, jež odkryla více informací k příběhu, ale i nové herní prvky.

11. 7. 2019    

Exkluzivní titul The Last of Us, jež jste si mohli zahrát oficiálně pouze na PS, se dočká druhé části, která by měla celý příběh završit. Připomeňme si, jak to s touhle thrillerovkou šlo v čase.

Původní hrou se inspirovali i další vývojáři a jisté podobnosti bychom mohli vidět například i v relativně novém Days Gone. Kultovní hra, která se vyšplhala téměř na vrchol „zombie“ her, vybudovala obrovskou základnu fanoušků, dokonce tak obrovskou, že se jí snažili pomocí emulátoru RPCS 3 přivést i do světa PC. Pokud se vše podaří a hra bude dostupná i pro herní počítač, bude to opravdová bomba.

Od data vydání, tedy 14. června 2013, uběhlo pár měsíců a dočkali jsme se příběhového rozšíření The Last of Us: Left Behind, které se časově odehrává před událostmi základní hry a soustředí se především na Ellie a její kamarádku Riley. Pro obrovský úspěch hry vyšel v roce 2014 i remaster pro PS4.

Příběh hlavní hry nemusíme jistě složitě rozebírat. Jedná se celkově o postapokalyptický survival, který se z počátku točí okolo Joela, jež přišel při pandemické nákaze o svou dceru. O 20 let později se mu do života dostane Ellie a společně putují zdecimovanou zemí, schovávají se před nakaženými, zabíjí a plíží se ruinami rozbořené Ameriky za Světlonoši, kteří se snaží vyhubit nákazu. Ellie je totiž proti napadení odolná, takže je to jediná šance, jak se zbavit epidemie. Příběh je plný nečekaných zvratů a událostí a jeho silnou stránkou je i celková uvěřitelnost, což je jeden z důvodu, proč se hráči po celém světě nemohou dočkat dalšího dílu.

A kdy přijde? Nejpravděpodobnější se jeví říjen 2019 nebo začátek roku 2020, oficiální datum ovšem stále chybí. Prozatím uniklo pár ukázek, ze kterých vyplývá, že jsou hotové cut scény a ředitel Neil Druckmann z Naughty Dog potvrdil na svém Twitterovém účtu, že herečka Laura Bailey dokončila poslední motion-capture záběry.

Na letošní E3 jsme se všichni dočkali další ukázky, která poodhaluje něco více z příběhu, a ne jen atmosféru postapokalyptického světa. Diváka okamžitě zaujme, že vývojáři se tentokrát nebáli a mnohem víc se zaměřili na homosexualitu Ellie, jež bude v dalším díle jasně patrná. Poprvé se tento fakt objevil v již zmiňovaném příběhovém rozšíření. Nenápadná zmínka o „staříkovi“, pak jasně odkazuje na Joela.

Po tomhle ovšem přichází to nejlepší, což je demo ze hry, které naznačuje, že půjde, stejně jako v případě Cyberpunku 2077, o hru nové generace. Vypadá to, že hra bude mít výjimečně dobře vyvinutou herní inteligenci, otevřené lokace, jež budete moci využít k improvizaci, a skvělé animace.

Hratelnost by se měla podstatně vylepšit. Přibude tlačítko pro skok – hurá sláva, a přibude i možnost regulovat plížení. Ve spojitosti s lepší umělou inteligencí to znamená, že nestačí jen to, že se schováte do trávy a nakažený kolem vás projde jako by nic, protože jste prostě přikrčení v trávě. Budete se muset plížit opravdu promyšleně, bude záležet na tom, kolik je kolem vás nepřátel, kam se koukají, jaký mají výhled i to, v jakém jsou od vás úhlu. Plížit se budete muset například i v leže. S tím se spojuje další nový herní prvek, což je schovávání pod autem. Novinkou je také systematičnost prohledávání u nepřátel, kteří budou velmi pečliví, takže jim jen tak nic neunikne. Hra vám tedy měla zajistit opravdu perné chvilky napětí.

Další vylepšení by se mělo točit také okolo útoků, které si budou vyžadovat notnou dávku rychlosti v uskakování. Bojové animace by měly být uvěřitelnější, propracované a realistické. V praxi to znamená to, že pokud do vás někdo strčí, a za vámi bude auto, tak do toho auta prostě narazíte, což vás zpomalí. Pokud sestřelíte někoho, kdo bude u sebe mít toulec s šípy, tak se mu při pádu, dle očekávání, šípy rozsypou.

Jak vidno, novinek bude mnoho, a pokud se Naughty Dog povede tahle pecka, a nejedná se jen o těchto pár záběrů, pak tu máme po letech zase novou generaci her, která bude udávat tempo dalším vývojářům.