Zavřít reklamu

Skládací telefon: chystá se velkolepý návrat?


Pamatujete na dobu, kdy jste vyřídili hovor a stylově pak svoje „véčko“ zaklapli?

2. 11. 2023    

Pokud ne, gratulujeme, protože to znamená, že jste mladí. Ale pokud ano, nejnovější niche segment na trhu smartphonů vás možná nadchne. 

Ve světě technologií teď čeří vody skládací telefon, který slibuje velkolepý návrat, ale současně je na hony vzdálen jednoduchým zařízením, které tu byly po roce 2000. Tato špičková zařízení nabízejí celou plejádu herních možností a chystají se změnit způsob, jakým s telefony pracujeme.  

Skládací telefon 2.0 na vzestupu

Tvrdit, že „véčkové“ telefony od doby svého největšího rozmachu po roce 2000 zcela vymizely, by nebylo poctivé. V posledních letech se totiž na trhu objevilo hned několik modelů, a to především od společnosti Samsung, která přišla s modelem Z Flip. Nedávný nástup skládacích zařízení nicméně situaci posouvá na zcela novou úroveň.

Tato nová generace skládacích telefonů, která se na nás valí díky obrovskému zájmu spotřebitelů v Asii, se bude od verzí z počátku nového tisíciletí, kde jsme si mohli zahrát leda tak hada, dost lišit. Můžeme na nich hrát spoustu her, ať už tituly pro Playstation 4, nebo třeba online kasinové hry, ale otevírá se i celá galaxie dalších možností. 

Podle společnosti IDC, která se zabývá průzkumy, se očekává, že dodávky skládacích telefonů v letošním roce vzrostou o 50 %, zatímco celkový trh se smartphony se podle odhadů smrskne o 3,2 %.
 
Zdaleka nejzajímavějším modelem je novinka od Samsungu, která odstartovala na jihokorejském trhu. Ve snaze vylákat zákazníky z ekosystému Applu se společnost rozhodla uspořádat prestižní mezinárodní předváděčku svých produktů „Unpacked“ poprvé ve své vlasti. Na akci, která se konala v nablýskané soulské čtvrti Gangnam, vystoupila i K-popová senzace Suga ze skupiny BTS, což humbuk kolem uvedení novinky ještě více umocnilo.

Nové skládací telefony, které byly na trh uvedeny 11. srpna, mají toho času stejnou cenu jako jejich předchůdci. Za Flip zaplatíte cca 17 000 Kč a za Fold 26 000 Kč. 

Společnost Samsung se před čtyřmi lety stala průkopníkem na trhu telefonů s ohebnými displeji a tento segment zůstává na jinak zpomalujícím trhu se smartphony jediným světlým místem. Vzhledem k tomu, že cykly výměny se prodlužují a vývoj převratných funkcí, které by zákazníky nalákaly, stagnuje, představuje skládací verze jedinečnou příležitost, na které může společnost doložit schopnost inovovat.

Konkurence Samsungu

Jenže Samsung není zdaleka jediným koněm v tomhle dostihu a v segmentu skládacích telefonů čelí silné konkurenci.

Na trh nedávno vstoupili rivalové jako Google a Motorola a o skládací modely rozšiřují svůj sortiment i čínské společnosti. A údajný vstup společnosti Apple na trh skládacích zařízení do roku 2025 by mohl konkurenci ještě vyostřit.

Aby si společnost Samsung svůj náskok udržela, tenčí a lehčí verze telefonů Galaxy Z Flip jsou v roce 2023 na trhu naprostou nutností. 

Model Z Flip 5 je vybaven výrazně větší krycí obrazovkou. Z kapesního smartphonu se dá rychle přetransformovat na širokoúhlý tablet, který se pyšní vylepšeným skládacím pantem.

Za krokem společnosti Samsung, která uvedla svůj telefon na trh v Jižní Koreji dříve, než je obvyklé, je strategie a cílem je zvýšit svůj podíl v prémiovém segmentu ještě před uvedením dalšího iPhonu od společnosti Apple. 

Vzhledem k rostoucí popularitě skládacích telefonů se šéf mobilní divize společnosti Samsung TM Roh domnívá, že už nejde o niche segment, ale že brzy budou ve světě naprosto běžné.

Sebevědomí společnosti Roh pramení z působivých výsledků „véčkových“ telefonů Samsung. V současné době dominuje trhu se skládacími telefony s impozantním 79% podílem, přičemž cílem společnosti je, aby do roku 2025 tvořily skládací telefony polovinu prodejů prémiových smartphonů. 

Skládací budoucnost

Analytici sice předpovídají skládacím telefonům slibnou budoucnost, ale pořád je třeba vyřešit problémy v oblasti spolehlivosti hardwaru a optimalizace aplikací.

Pokud budou tyto překážky překonány, pak by pozici největšího trhu pro tyto telefony mohla zaujmout Čína. Společnosti jako Oppo a Huawei mají výhodu v tom, že mohou optimalizovat aplikace ve spolupráci s místními vývojáři, a tím obejít potřebu služeb od Googlu. Samsung má sice větší zkušenosti, pokud jde o produkci odolnějších skládacích zařízení, ale to samo o sobě nemusí stačit, pokud chce konkurovat atraktivitě domácích čínských značek.

Nejnovější skládací telefony od Samsungu ale jasně dokládají snahu společnosti udržet si vedoucí postavení v této tržní niche a přetáhnout zákazníky Applu. 

Společnost má samozřejmě na úspěchu eminentní zájem a doufá, že tento konkrétní retro trend cílovou skupinu zaujme a stane se z něj dlouhodobý spotřebitelský segment.