Zavřít reklamu

Rollcage 2, Re-Volt, F-Zero GX – Minirecenze

Neobvyklé závodní hry, se kterými není nuda.

24. 7. 2012    

Skupina závodních her je stále na dnešní poměry rozšířeným žánrem. Navzdory zaběhnutým konvencím, se závodění může zaměřit i na jiná dopravní hejblata a vehikly. Tyto tři starší hry dovedou zabavit na hodně dlouhou dobu a stereotyp se jim vyhne pěknou oklikou.

Rollcage 2

Zapomeňte na NFS, Forzu, Test Drive, Richard Burns Rallye, DIRTy, Flatout, Gran Turismo. Rollcage je jiná liga. Kdysi dávno, se parta kluků rozhodla změnit pravidla silničního provozu. Do garáže se dostaly autíčka, která hodně připomínala topinkovače, cihly, kartony, jen ne auta. Vtip byl v tom, že pokud jste se převrhli, mohli jste pokračovat a neohlížet se na destrukční model. Futuristické tratě zásobovaly power upy, náhodné bonusy, či zbraně. Ty jste mohli použít proti soupeřům. Byla zde kariéra i jednotlivé závody. Když jste sehnali dostatečný počet kamarádů, bylo závodění o to sladčí. Tratí ani aut nebylo nazbyt. A proto pokládám Rollcage spíše k předkrmu, protože…

Re-Volt

Infantilní, divné, zvláštní, bizarní. Všechno na hru od Acclaimu sedí. Re-Volt okopíroval pár vychytávek z Rollcage,  náhodně generované zbraně, ujeté mapy, bezva rychlost. Jenže Re-Volt mi byl milejší. Proč? Protože na rozdíl od Rollcage měl vše hezčí, lepší, prostě hratelnost byla o 180 stupňů do kladných hodnot.

Základem všeho je pěkné menu. Pokud jste si vybrali šampionát, hra nabídla několik desítek autíček – autíček na ovládání s anténkou, odborně RC modely pro závodění. Za tehdejších (a možná i dnešních) výborný koníček pro mladé i staré. Hra na toto téma tu ještě nebyla. Každý model byl pěkně vymodelován, měl několik vlastností, které jste pak využili přímo na trati.

A že jich bylo! Silnice, westernové městečko, Titanic, hračkářství, džungle, muzeum, obchoďák. Do cesty se vám kladly překážky, agresivní soupeři do vás vráželi. A rychlost? Malá auta zvládla krásně projet v plné palbě i tu nejhorší zatáčku, když jste uměli řídit. Občas se vyměnil i směr celé trati, takže jste nejezdili pořád stejně.

Při cestě jste mohli nasbírat celou řadu zábavných zbraní. Byla tu zahrnuta bomba, kterou jste si předávali tak dlouho, dokud nevybuchla, blesk, který byl nášlapnou minou, elektrická střela na odmrštění, výboj na zastavení auta, olejová skvrna, rachejtle, baterka na lepší akceleraci atd.

Hru doprovodil ujetý hudební doprovod. Inteligence byla příjemná, a soupeři sem tam improvizovali. Grafika je pestrá a určitě neurazí ani dnešní hráče. Hratelnost je vytříbená, a hra obsahuje i multiplayer. Re-Volt je hrou, která stojí za vyzkoušení. Moc záporů totiž nemá.

F-Zero GX

Najít závody z budoucnosti je těžké. Díru spolehlivě zacelí hra s krkolomným názvem, F-Zero GX. Tato hra je velmi podobná populárnímu Wipeoutu. Hra nabídne několik módů. Příběh je vyprávěn komiksovými scénkami. Doprovázet vás bude kapitán Falcon. Než si vyberete letoun, musíte myslet i na jeho vlastnosti.

Hlavní lákadlo je v tratích a letounech. Počet všeho je tu opravdu velký, kdo chce, může si za vyhrané závody sestavit i letoun vlastní. Závody mají hned několik vrstev. Rychlost je totiž ZÁVRATNÁ! Během divokých letů si užijete uhýbání, salta, výkruty, nálety, vývrtky, to vše a v rychlosti přes několik stovek kilometrů. Řidičský um musíte natrénovat. Kompromis a opatrnost ať jdou k čertu! A propos, mnohokrát vyletíte z tratě.

Tratě jsou vyvedeny do zběsilých barev. Jako kdyby Joker ukradl duhu. Epileptici ocení množství ostrých efektů. Někdy se vám možná zatočí i hlava. Ovšem to by vás nemělo  odradit. Tratě jsou velmi originální, čili je o legraci a napětí pečlivě postaráno. Do rytmu hraje i slušný hudební ansámbl bujarých tónů.

Hra je dnes ke stažení zcela zdarma. Musíte však použít emulátor na rozjetí. Osobně doporučuju Dolphina, se kterým by neměl být problém. Lehká obsluha a český jazyk v nastavení by vám měl dostatečně pomoci.