Zavřít reklamu

Resident Evil 0: HD Remaster – Recenze

Remaster Resident Evil 0 je perfektní pocta prequelovému dobrodružství, které se vrací v plné síle!

19. 1. 2016    

Recenzovaná verze: Xbox One

Resident Evil 0 vyšel kdysi dávno pro konzoli GameCube, což byl zásadní kámen úrazu. Jednalo se o perfektní díl herní série, nicméně tuto konzoli tehdy vlastnilo minimum hráčů. Je tedy pochopitelné, proč Capcom udělal remaster, který tuto hru přináší v novém podání na veškeré dnes dostupné platformy. Povedla se předělávka?

residentevil0-2

První díl ságy je zpět

Resident Evil 0 předkládá události, které těsně předchází těm z Racoon City. Umbrelle se krutě vymstí testování nového viru a ve vlaku mířícím Racoonskými lesy se stane něco děsivého. Hra se odehrává pouhý den (respektive pár hodin) před událostmi z prvního Resident Evil. Sídlo je již zamořeno virem a ve vlaku dojde také k podivuhodnému masakru.

Je tedy povolán tým S.T.A.R.S. Bravo aby vyšetřil onen masakr. Tým Bravo zázračně přežije pád helikoptéry a ze záznamů zjišťují, že za tímto zvěrstvem by měl stát kriminálník Billy Coen. Hlavní protagonistka, Rebecca Chambers (zdravotnice týmu) s ním záhy setká a během pár okamžiků spolu jsou nuceni bojovat bok po boku, na život a na smrt.

Kromě toho se v tomto díle dovídáme více o tajemném Weskerovi, který vystupuje napříč sérií, ale také o tvůrci prvního viru a pár střípků o korporaci Umbrella. Chronologicky se jedná o vůbec první díl v univerzu Resident Evil.

residentevil0-1

Atmosféra je brilantní

Zero staví na klasických principech série. Podobně jako v původní trilogii Resident Evil procházíte statickými scénami, v nichž se vám při průchodu mění úhel pohledu. Díky tomu je však problém v tom, že občas nevíte, co před vámi stojí. Spíše jen slyšíte. Škoda že v rámci remasteru nedošlo k nějaké nápravě v tomto směru.

Pozitivní je však předělávka ovládacích prvků. Můžete si zvolit starý dobrý styl. Nicméně po letech už jsem se sám přesvědčil, že mi nevyhovuje ani náhodou. Díky tomu je zde nová forma, která je zaměřená na ovládání analogem. I tak mi ale občas vadí archetypální podání hratelnosti, kdy se musíte otáčet na místě při míření a nelze se přitom pohybovat. Nicméně chápu, že si Capcom nedovolil příliš zasahovat do toho, co před lety fungovalo.

Na poměry jiných Resident Evil her je zde o něco méně nepřátel. V úvodní lokaci ve vlaku se jich příliš nepohybuje. Je tu pár zombií a také nějací brouci, větší rozptyl potvor na vás hra ale nevrhá. To je ale na jednu stranu velmi dobře. Resident Evil 0 je téměř nejatmosféričtější díl této série. Příběh je zde uvěřitelnější také proto, že ústřední dvojice je naprosto výborná. Pouze jedna potvora se zde podobá tak trochu Nemesis, a tím je Dr. James Marcus.

residentevil0-3

Ve dvou proti zlu a strachu

Billy a Rebecca navíc mají možnost mezi sebou kooperovat. Buďto můžete chodit po lokacích samostatně anebo je nechat pospolu. Díky tomu si můžete vzít pod palec svého oblíbeného hrdinu a ten druhý vás doprovází a dělá efektního společníka i v soubojích. Občas dojde i na situace, kdy se bez pomoci druhé postavy nemůžete dostat dále. Největším problémem je zde až zoufale malý inventář, který vás nutí některé věcí neustále nosit sebou a tím se samozřejmě objevuje problém, jestliže chcete sebrat něco dalšího.

Jak jsem již zmínil, tak veškeré prvky, které nejsou v Resident Evil 0 jsou však zachovány s největší pravděpodobností schválně, právě kvůli tomu, aby nebyla narušena původní hratelnost až příliš. Jinak není příliš výhrad. V rámci předělávky jde o kvalitní porci zábavy. Hra je plně předělána do FullHD rozlišení s velmi vylepšenou grafikou a předělanými texturami. Nechybí možnost hrát původní 4: 3 nebo nový formát 16:9. Brilantní je také zvuková stránka. Nechybí kompletní předělávka zvuku s podporou 5.1 a mnohdy mě hra trochu vystrašila. A to mnohem víc než například zvrácenost jménem Resident Evil 6.

Jako bonusy jsou tu možnosti, jako změna skinů pro hlavní dva protagonisty, či dokonce možnost hraní za Alberta Weskera. Bohužel pouze nahrazuje Billyho a tak je vše stejné, včetně hlasu a příběhu. Navíc si ještě můžete veškeré cutscény přehrát v galerii.

Resident Evil 0 příjemně překvapil. Naprosto parádní kousek, který mi unikl před mnoha lety, a nyní byla možnost se k němu opět dostat. Povedený remaster se starou dobrou hratelností a za slušné peníze. Tady není příliš o čem přemýšlet.

Resident Evil 0: HD Remaster neobsahuje žádnou formu české lokalizace

Klady

- příběh
- hlavní postavy
- zpracování
- stará dobrá hratelnost

Zápory

- malý inventář
- nemožnost chůze při střelbě
- zlobící kamera

Hodnocení: 80%