Zavřít reklamu

Playstation 5 konečně odhalil své uživatelské prostředí. Vypadá fantasticky

Playstation vstupuje do nové éry v novém kabátku

15. 10. 2020    

Sony konečně odhalilo podobu uživatelského prostředí Playstation 5 v 11 minutovém videu, ve kterém kromě řady novinek a úhledného vzhledu nového prostředí můžeme vidět i nové záběry z her Sackboy: A Big Adventure a Destruction All-Stars. Video začíná v novém kontrolním centru systému. V něm získáte přehled o všem, co během používání konzole potřebujete vědět. Prostředí vypadá moderně a nově používá speciální karty k zobrazení nových zpráv z prostředí Playstationu – hlavně ale nabízí přístup k Aktivitám.

Nespleťte si novou fíčuru konzole se známou party hrou, Aktivity jsou spojeny s jednotlivými hrami a odkazují na různé úrovně a výzvy ve hrách. Z nabídky Aktivit může hráč skočit rovnou do herní pasáže, na kterou každá z karet odkazuje. Na videu komentátor ukazuje, jak nový systém dokáže pomoci hráčům v plnění úkolů pomocí zabudovaných nápověd, které ho v jeho případě dovedou ke sběratelskému předmětu ve hře.

Změnou k lepšímu prošla i integrace sociálních služeb. Během hraní konzole zobrazuje nově založené chaty vašich přátel včetně možnosti sledovat, jak vaši kamarádi zrovna hrají. Sledování podporuje funkci obrazu v obraze s volitelným umístěním na obrazovce. Nemusíte si tedy vybírat mezi sledováním kamarádů a vaší vlastní hrou. Fíčura jako stvořená pro lidi s poruchou pozornosti. Díky stisku pár tlačítek se na Playstation 5 snadno připojíte k multiplayerovým seancím svých přátel.

Představení se také konečně dočkalo tajemné Create tlačítko na Dualsense ovladači. Pomocí něho budeme típat screenshoty a videa z hraní, a to samozřejmě až v rozlišení 4K. Média se poté objeví na jedné z karet v sekci Aktivit a v sekci hlavního menu pro ně určené. Aktivity se budou kromě obecného kontrolního centra objevovat i v sekcích jednotlivých nainstalovaných her.

Změnou prochází i Playstation Store, který bude plně integrovaný v systému – už nebude samostatnou aplikací. Na videu nabíhá bez jakýchkoliv prodlev, za což musíme být všichni po pomalých reakcí obchodu na Playstation 4 náležitě vděční. Objevování her v obchodě a komunikaci s ostatními bude nově o poznání pohodlnější díky mikrofonu v novém ovladači, který podporuje funkci převádění mluveného slova na text. Při launchi konzole ovšem pravděpodobně nebude poporovaná čeština.

Za mě jde o sérii velmi povedených změn k lepšímu. Prostředí vypadá extrémně svižně a moderně. Minimalistický styl je v módě a je dobře, že nová Playstation drží prst na tepu doby. Sony upozirňuje, že jsme dnes nahlédli pouze na část uživatelského rozhraní. Můžeme tedy v blízké budoucnosti čekat snad i další informace, například o streamovacích možnostech konzole. A jak se líbí uživatelské prostředí vám? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Na celé video představení uživatelského prostředí konzole se můžete podívat níže.