Zavřít reklamu

Heavy Rain & Beyond: Two Souls Collection – Recenze

Beyond: Two Souls a Heavy Rain se vrací v remasterované verzi pro Playstation 4. Jde o dobrý kup?

28. 3. 2016    

Recenzovaná verze: Playstation 4 (hry jsou exkluzivními tituly této konzole)

Sony začíná být poněkud pověstná z hlediska remaků svých starších her. Jako poslední remasterovaná klasika je kolekce Heavy Rain a Beyond: Two Souls. Obě hry si zakládaly na unikátním konceptu hratelnosti a precizním zpracování. Jaká je přepracovaná kolekce těchto dvou titulů?

HEAVY RAIN™_20160315154030

Heavy Rain

Prvně se podíváme na zoubek Heavy Rain. Hned z kraje mohu říct, že hra je co se hratelnosti a příběhu týče o něco zajímavějším kouskem. Příběh se točí kolem čtveřice postav, která se zaplete do řádění takzvaného Origami killera. Ten zabíjí malé chlapce tak že je vždy nechá utopit v dešťové vodě. Otec, soukromý vyšetřovatel, novinářka a agent FBI, zažijí strašné a temné věci v honbě za vrahem a záchranou malého chlapce.

HEAVY RAIN™_20160313230243

Heavy Rain je postaven zejména na atmosféře. Skutečně se jedná o mrazivou, temnou detektivku, v níž si nemůžete být nikdy jisti tím, zda bylo či je vaše rozhodnutí správné. Právě rozhodnutí značně ovlivňují vývoj příběhu. Rozhodli jste se takto? Inu třeba ztratíte stopu, nebo vám unikne nějaká vedlejší činnost, možná tím dokonce zabijete danou postavu. Heavy Rain právě umožňuje zabití veškerých postav. Příběh je tak pouze ve vašich rukách.

HEAVY RAIN™_20160315190253

Hratelnost je lepší ale poněkud složitější než u hry Beyond. Interakcí je zde mnoho, ale pohyb postav zůstal stejně hloupý jako kdysi. Analogem točíte pouze hlavou postavy a R2 uvádíte postavu do chůze. Přece jen se tyto nešvary daly odstranit a také některé pasáže mohly být zjednodušeny z hlediska ovládání. Mnohdy vás hra nutí držet až pět různých tlačítek.

HEAVY RAIN™_20160315175459

Pokud jde o technické zpracování, na titulu je samozřejmě vidět že už je staršího data. Nicméně podstatnou změnou je fakt, že nyní hra běží plynule. Dříve měla na Playstationu 3 poměrně prudké poklesy frameratu. Stíny jsou vylepšeny a nyní jsou ostřejší i textury. I při svém stáří vypadá Heavy Rain velmi dobře. Perfektní je hudební doprovod, ten obstaral již zesnulý Normand Corbeil. Atmosféru má titul naprosto vynikající.

HEAVY RAIN™_20160315173859

Heavy Rain je výborný titul i po letech. Zcela pohlcující atmosféra hry vás vtáhne a nepustí až do konce. Pro některé hráče pouze nevýhoda, že titul již hráli. Spíše tedy doporučuji nováčkům. Zamrzí pouze absence DLC balíčků.

Beyond: Two Souls

Beyond: Two Souls byl ve své době dost kontroverzní titul. Hodně se mluvilo o tom, že to vlastně ani není hra, neboť autoři do ní zakomponovali málo interakce a občas měl hráč pocit, že se jej to příliš netýká. Pojďme se mrknout, jak se zdařila úprava pro PS4.

Beyond: Two Souls™_20160321234251

Beyond se zaměřuje na Jodie Holmes, kterou zosobňuje herečka Ellen Page. Sledujeme příběh Jodie od dětství až po 23. rok života. Hlavní hrdinka je zkrátka jiná. Od narození je s ní propojená neznámá entita, která ji občas pomáhá a občas jí dělá ze života hotové peklo. Nelze ji odstranit, je tu stále. Vy budete hledat odpověď na to, proč tu stále je? A kdo to vlastně je?

Tím se mění trochu princip hraní. S Jodie můžete provádět základní interakce, nicméně Aiden, což je ona entita, vám umožní procházet zdmi či stropem a pohybovat s různými předměty či nutit lidi k různým činům. Bohužel často máte pocit, že hra plyne a vy vlastně nic neděláte, což je u Beyond velký problém. Nejhloupěji působí pasáže kdy Jodie například utíká, ale přesto že vy na ovladač ani nesáhnete, tak kapitola prostě nějak plyne dál. Oproti Heavy Rain nemáte o Jodie zkrátka strach.

Beyond: Two Souls™_20160314175052

Původně se kapitoly hrály u této hry na přeskáčku. Tudíž jste jednou za Jodie ve věku teenagerky a následně jste opět jako dítě. Kolekce nově umožňuje hrát hru chronologicky za sebou. Nicméně příběh na přeskáčku, zejména pro ty co jej nehráli, je o hodně zajímavější.

Beyond bylo určitě jednodušší přivést na PS4. Titul není tak starý a díky tomu je i grafické podání brilantní. Zejména herecké výkony jsou opravdu silné, oproti Heavy Rain. Brilantní je i hudba, kterou má tentokrát ve spolupráce s Hansem Zimmerem na svědomí Lorne Balfe.

Beyond: Two Souls™_20160314151525

Beyond: Two Souls je velmi zajímavý titul a fascinuje zejména zpracování. Bohužel ale selhává z hlediska hratelnosti a to je škoda. Z kolekce je tedy určitě zajímavější volbou právě Heavy Rain. Kolekci doporučuji zejména těm, kteří hry ještě neměli možnost vyzkoušet. Ti co je již znají, pokud čekají něco jiného, dostanou pouze vylepšené původní verze, nic víc.

Zatímco Heavy Rain absentuje s českou lokalizací v Beyond: Two Souls jsou obsaženy kompletní české titulky

Klady

- zpracování
- postavy
- oba děje

Zápory

- v Beyond málo interakce
- v Heavy Rain herecké výkony

Hodnocení: 80%