Zavřít reklamu

FIFA 13: dojmy z předváděčky

FIFA 13: dojmy z předváděčky

11. 8. 2012    

Ve čtvrtek 9.8. se uskutečnila oficiální předváděčka nejnovějšího fotbálku FIFA 13 z dílny EA Sports a já jakožto zástupce redakce vyťukej jsem u toho samozřejmě nemohl chybět. Akce se konala v prostorách fotbalového stadionu Eden a musím říct, že oproti minulému roku, se páni organizátoři pořádně vytáhli. Nechybělo občerstvení, spousta konzolí ke hraní a hraní fotbalové hry na fotbalovém stadionu má zkrátka něco do sebe.

V krátké prezentaci nám jeden ze zaměstnanců EA představil hlavní prvky FIFA 13, což je vylepšená útočná inteligence vašich spoluhráčů, vymakanější dribling a s tím souvisí i first-touch control, dále prý „snad už doladěný“ impact engine (vtipem uznali, že minule to fakt byl fail) a nakonec taktické přímé kopy.

Na začátku jsme byli upozorněni, že se jedná o alfa verzi, což je verze daleko před beta verzí, která je daleko před demem, které si budete moci zahrát, až jej EA vydá (o datumu ale bohužel nepadlo ani slovo). Hra tudíž nebyla kompletně odladěná, občas nám zamrzla, nebo jsme hráli bez míče, což ale samozřejmě není ničí chyba, tak to prostě u alfa verzí je. Spíše jsem se snažil nasát všechny novinky a vyzkoušet, jestli je tomu opravdu tak, jak nám EA prezentuje.

Výběr týmu probíhá klasicky, tady se žádné změny nedějí. Menu je zjednodušeno a překopáno do světlejších barev (hurá) a snad z každé obrazovky na nás házel svůj kukuč božský Leo. No někomu se to třeba může líbit, já bych rozhodně byl raději za verzi bez žádného hráče. Co se týmů a lig týká, tak NE, ve hře není česká liga a ANO, ve hře je český národní tým. Jinak můžete očekávat všechny ligy z minulého ročníku plus ligu z Irska, Rakouska, Skotska, Švédska a jedno překvapení na konec – Saudská Arábie.

Čekání na nahrání zápasu ve FIFA 13 nebudete trávit čutáním si v aréně, ale tuto chvilku vám zpříjemní nové minihry. V těch si můžete vyzkoušet centrování na terče, kopání penalt do určitých míst branky, nahrávání panákům a tak dále. Za každý přesný pokus získáváte body a za tyto body si pak můžete ve FIFA katalogu koupit nové kopačky, dresy, zápasy a miliardu dalších věcí.

Gameplay samotný jakoby z oka vypadl minulému dílu. Hra je stále (na mou chuť) příliš zaměřená na rychlost hráčů a vaši schopnost co nejrychleji poslat přihrávku / zahrát narážečku mezi útočníky a všem utéct. Dribling a poslat přesný pas je naopak o něco těžsí, než ve FIFA 12. Míč o dost více odskakuje a zpracování na jeden dotyk se povede opravdu jen těm nejlepším. Nicméně se mi zdálo, že takto bude mezi hráči příliš veliká propast a například hraní za anglické QPR, kteří rozhodně nejsou žádní žabaři, pro mě bylo téměř porodem. Na druhou stranu, kdo se to taky má za ty tři hodinky pořádně naučit, že.

Během zápasu jsem si taky všiml pár nových animací a pohybů gólmanů, ale tady je opět možné, že v plné verzi se některé neobjeví, nebo naopak jich tam bude spousty nových, které v naší verzi ještě nebyly. Vlastně až teď si vzpomínám, že jsem za celou dobu nekopal ani jeden přímý kop a dokonce ani jednu penaltu, škoda, alespoň jednou mi to pan rozhočí uznat mohl. Mimochodem, stále jsme nezjistili, jestli ve hře může gólman dostat červenou kartu. Ve FIFA 12 se kolem tohoto topicu hodně diskutovalo, takže hned jak vyjde demo, musíme tuto teorii potvrdit, či naopak vyvrátit. A pokud bych měl srovnat fyzikální stránku hry a zároveň si položit ruku na srdce, musel bych se (pro někoho bohužel) letos přiklonit na stranu PES 2013. V EA by se měli přestat snažit dostat do hry každou pralesní ligu světa a konečně vyladit ten zpropadený Impact Engine, grrr…

OK když si to tedy shrneme, tak FIFA 13 přináší přesně to, co se od ní očekává. Místo velkých změn pouze mírnou evoluci, která tak bude pokračovat ve šlépějích minulých her, další rok bavit miliony fanoušků po celém světě rychlou a nenáročnou hratelností a neodradí tak stávající fanoušky série. A vlastně, co já tady můžu psát za závěry, vždyť jsem hrál jen alfa verzi. Jedno vím ale jistě, letos to bude na nože…