Zavřít reklamu

Resistance 3 – Recenze

Akční recenze střílečky Resistance 3

6. 9. 2011    

Během pár dní nastane pro hráče vlastnící konzoli Playstation 3 další letošní svátek. Resistance se totiž vrací, aby ukázala, že i ve třetím díle má co nabídnout. Resistance je oblíbenou záležitostí, a tak Insomniac neponechal nic náhodě a snaží se přesvědčit o tom, že Resistance 3 je vrcholem jejich díla. Bylo také důležité ohlížet se na to, že začátkem roku vyšla vynikající KillZone 3, které lze těžko konkurovat. Jak se tedy Resistance 3 povedlo zaútočit na pozici krále stříleček?

Mimozemská invaze minulého století

Na samém počátku si pojďme říci, že velkou změnou prošla příběhová linie, neboť příběh není nijak zvlášť spjat s předchozími dvěma díly a také přináší zcela novou hlavní postavu. Novým odhodlaným bojovníkem je Joseph Capelli. Ten žije se svou rodinou a dalšími desítkami lidí v podzemním bunkru v roce 1959, kde se snaží schovávat před útoky mimozemské rasy známé jako Chimera. Hnusným monstrům z daleké planety se již podařilo zničit mnoho lidských metropolí a zkáza čeká i New York a jeho široké okolí. Společně s Josephem žije v bunkru také stařičký profesor Kalikov, který přijde na myšlenku, že je zde možnost jak odvrátit katastrofu. Joseph tedy vyráží na dalekou cestu, aby ochránil svou rodinu a část světa, z kterého již moc nezbývá.

V základu je hra stále stejná jako minule, také by to byl nesmysl, aby vývojáři měnili něco, co funguje bezvadně. Resistance 3 je stále střílečkou z pohledu první osoby. Autoři vás provedou napříč celou Amerikou, abyste nakonec došli do cíle vaší cesty, tedy do New Yorku. Oproti minulému dílu je zde podstatně zajímavější prostředí a výborně se osvědčila i jeho variabilita. Jednou se ženete zatopeným městečkem na staré rozvrzané loďce, jindy zase procházíte temné a smradlavé tunely metra a podíváte se i do jedné šílené věznice. V tomto ohledu, se autorům podařil krok vpřed, ačkoliv stále se cesta před vámi nijak nedělí a postupujete tedy jen jedním, předem daným koridorem. Díky proměnlivosti prostředí nedochází k tomu, že byste se u hry nudili.

Co bylo na samém začátku hry poněkud divné, tak to byl fakt, že ve hře se objevil ukazatel zdraví, který se dnes příliš nepoužívá. Nicméně nakonec šlo o chytře promyšlený záměr autorů. Tento ukazatel vám totiž značně rázně indikuje případný nedostatek života a nutí vás tedy více taktizovat a přemýšlet v boji. Budete se snažit přežít, tudíž budete využívat veškerých dostupných překážek na bojišti. Ve finále se tedy ukazuje, že to není až tak špatný nápad.

Poměrně rapidní změnou prošla inteligence vašich spolubojovníků, kteří se ve hře občas objeví, ale také vašich nepřátel. Někdy působí dojmem, že jsou protivníci dobře připraveni a i schopni taktizovat. Bohužel ale dojde i na chvilky, kdy je k vám nepřítel otočen zády jako naprostý idiot a kouká přitom do zdi. Je to škoda, protože se ve hře projevují slabší chvilky umělé inteligence a ty kazí dojem z poměrně dobrých bitev.

Poněkud zvláštně je zde vyvážena obtížnost hry. Na samém začátku vás hra navádí a urychleně zaučuje, poté už přijdou na řadu tužší přestřelky, nicméně v závěrečné pasáži hry jsou některé souboje, zejména na těžší obtížnost, takřka nepřekonatelné. Kromě mnoha různých druhů nepřátel se občas objeví i nějaký boss. Těch je poměrně málo, ale o to těžší je se s nimi vypořádat. Nicméně jde stále jen o to, že je potřeba do nich nasypat co nejvíce olova, aby padly hubou k zemi. Tady by se zřejmě hodila větší originalita.

S bohatým arzenálem nejdál dojdeš

V Resistance jsou velkou předností také vaše zbraně. Postupem hry jich získáváte stále více a více, až máte na výběr z deseti různých. Každá má své speciální schopnosti, rozptyl a dosah. Dále je zde jakési levelování každé z nich, díky čemuž se zbraně neustále vyvíjí. Základní zbraní je revolver a poté se zbraně začínají rozšiřovat o brokovnici, nejrůznější kulomety, raketomet, mutagenní pistol a další. Zbraně s dalším levelem dostávají do vínku lepší palebné vlastnosti. Zajímavé jsou také jejich alternativní módy palby, díky čemuž například revolver dokáže vystřelené kulky následně také odpálit, čímž nadělá mnohem větší škody. Dále například brokovnice je schopná v pozdější fázi hry pálit ohnivé střely, čímž dojde k zapálení vašeho nepřítele.

Hra je poměrně dlouhá, co se na počet kapitol týče. Těch je rovných dvacet a každá z nich je naprosto jiná. Nicméně časově je hra v pouhém průměru, tedy nějakých 8 hodin čistého času. Když to však porovnáme s kratičkou KillZone 3 je na tom Resistance 3 o mnohem lépe.

Resistance 3 není po grafické stránce nijak revoluční, ale i tak vypadá velmi dobře a jednotlivé textury jsou precizně zpracované a například voda je zde ztvárněna velmi dobře. Některé vzdálenější objekty však působí trochu fádně a jaksi odfláknutě. Celkově však Resistance 3 přináší slušnou vizuální podívanou a společně s poměrně slušným ozvučením je to to správné válečné kafe.

Zklamání pro nás byl v době recenzování multiplayer. Nejen že bychom nenašli další hráče k online soupeření, ale ani přístupový kód k online části hry nelze na PSN zadat. Tudíž část pro více hráčů tedy nemůžeme nijak blíže popsat, pouze se nám podařilo zahrát si kooperativní část. Tady se váš spoluhráč připojí pomocí druhého ovladače a vydáte se do bitvy společně na jedné konzoli. Hra také podporuje pohybový ovladač Move s nímž je možné si hru užít, jako kdybyste skutečně stříleli na nepřítele. U Resistance je ovladač navíc mnohem lépe nekalibrovaný než u KillZone 3, takže pokud ještě vlastníte nástavec Sharpshooter, je to parádní zábava.

Resistance 3 nebo KillZone 3?

Resistance 3 je naprosto výbornou záležitostí, která v některých ohledech pokulhává a v některých naopak překonává svého největšího konkurenta Killzone 3. Osobně stále více sympatizujeme s třetím KillZone, ale Resistance 3 příjemně překvapila a nabídla prvotřídní zážitek, na který budeme ještě dlouho vzpomínat. Jste-li pro kvalitní akční zážitek, zvolte Resistance 3, pokud však vyžadujete epičtější bitvy, zvolte KillZone 3. Rozhodnutí je pouze na vás, obojí je však to nejlepší co letos v žánru vyšlo.

Klady

- grafické ztvárnění
- skvělé bitvy
- kooperativní hra
- podpora PS Move

Zápory

- občas zlobí AI
- nic nového
- lineární postup

Hodnocení: 90%