Zavřít reklamu

Battlefield 3: Back to Karkand – Recenze

První DLC pro Battlefield 3 v našem hodnocení

23. 1. 2012    

Battlefield 3 byl i přes své pozdní vydání bezesporu jednou z nejhranějších a nejlepších multiplayerových her minulého roku. Tuto pozici výtvor studia DICE samozřejmě udrží i letos, ale to neznamená, že by jeho další vývoj a růst chtěli tvůrci nějak zanedbat. Ba právě naopak, ke konci roku vyšlo první větší DLC, jenž se zaměřuje právě na hru pro více hráčů, kterou byla obohacena o 4 staronové mapy. Proč jsem použil slovíčko „staronové“? Jak již z názvu přídavku vyplývá, vrátíme se opravdu do těch nejlepších map Battlefieldu 2 obohacených o model destrukce a nejrůznější vizuální vylepšení. O to lepší zprávou poté zůstává, že všichni hráči, kteří předobjednali limitovanou edici dostanou Back to Karkand zcela zdarma a ti ostatní? Těm nezbývá, než zaplatit nekřesťanských čtyři sta korun, což je v současnosti téměř polovina ceny celé hry. Důležité je však jedno, obě skupiny budou odměněni spoustou zábavy a dalším důvodem, proč nepřejít ke konkurenci.

Jak jsem naznačil, celý balíček se skládá především ze čtyř, dle autorů nejlepších a nejvíce různorodých map druhého dílu, tedy – Strike at Karkand, Wake Island, Gulf of Oman a samozřejmě Sharqi Peninsula. S prvně jmenovaným se tak vrátíme do pravděpodobně nejoblíbenějšího prostředí Battlefieldu 2. Mapa Strike at Karkand, jak jistě víte, nabízí různorodé podmínky. Především však atmosféru arabské aglomerace, jež nabízí spousty příležitostí pro snipery, obyčejné vojáky, ale i zastánce techniky. Každý si zde přijde na své, což spolu s nádherným vizuálním kabátkem a zničitelným prostředí opět vybízí k nominaci na nejlepší mapu třetího dílu.

Zatímco Strike at Karkand zůstal celkem nezměněn, výrazným faceliftem, či spíše odtučňovací kúrou prošel Wake Island. Zde došlo k poměrně značnému zmenšení původní rozlohy. Díky tomu zde dominuje především rychlejší způsob boje. Pořád zde naštěstí zůstává pověstná atmosféra, i když ji poněkud utlumuje právě nutné zmenšení.

Opravdovým velikánem mezi multiplayerovými prostředími byl v Battlefieldu 2 bezesporu Gulf of Oman a nejinak je tomu i zde. Autoři se tentokráte neštítily do mapy něco přidat a tak i velký fanoušek bude zpočátku mírně zmaten. Leckde totiž přibyly stavby, jiné byly upraveny, a další přesunuty o kousek dále. Na své si tak především v městské části přijdou pěší vojáci, zatímco v otevřenějších prostranstvích budou ve výhodě majitele jakýchkoliv vozidel právě díky velkým vzdálenostem.

Jako poslední do čtveřice autoři zařadili mapu Sharqi Peninsula, jenž nabízí opět boje převážně v městské zástavbě, i když tentokráte zaměřeny na dobývání výškových budov, čímž dynamikou i převýšením prostředí spíše vyhovuje rychlejším hráčům. Co však ocení všichni bez rozdílů, je nádherná scenérie, jenž se před vámi objeví pokaždé, když se dostanete do vzduchu.

Všechny mapy ale mají jedno společné. Svou výjimečností převyšují většinu základních prostředí, což platí zejména u modelu destrukce. Jak je vidno, autorům měsíc navíc při dodělávání a vychytávání nedodělků značně prospěl, takže pokud se celý tým nedrží značně při zemi (což se téměř nestává). Konečný pohled na zdevastovanou mapu mnohdy evokuje spíše dopad atomové bomby, než „obyčejných“ pár minut válčení.

Krom map v DLC naleznete i několik zajímavých bonusů. Tím největším je mód Conquest Assault, kdy jeden tým vždy dostane plný počet bodů a druhý má za úkol mu je sebrat. Vznikají tak zajímavé situace, jelikož tým s plným score má vždy výhodnější situaci. Naopak protihráči musí pro výhru opravdu spolupracovat. Dále autoři do přídavku zakomponovali i desítku nových zbraní v čele s navrátivším se famasem a opomenout nesmíme ani trojici dopravních prostředků – bojový letoun F-35 VTOL, obrněnec BTR-90 a neuvěřitelně rychlou pouštní buginu.

Back to Karkand je pravděpodobně jedním z nejlepších map-pack DLC, jaké jsem kdy hrál. Nabízí nostalgické vzpomínky na desítky hodin v Battlefieldu 2 v moderní grafice a s úpravami, které většině map velmi prospěli. Bonusem navíc jsou poté nové zbraně, vozidla i skvělý mód, což ve výsledku zaručuje zábavu na hodně dlouhou dobu. Pokud jste fanouškem Battlefieldu 3, není lepší volby, i přes případnou investici 400 Kč.

Klady

- Nostalgické vzpomínky
- Model destrukce
- Skvělé zpracování

Zápory

- Cena pro ty, kteří nemají limitovanou edici
- Velikost přídavku (2,7 GB)

Hodnocení: 85%