Zavřít reklamu

Ať žijí smrtelní hrdinové, aneb roguelike hry na vzestupu

Připomínáme se výběr těch nejlepších roguelike her, které jsou díky indie vývojářům opět na vzestupu!

27. 9. 2016    

Nemůžu se zbavit dojmu, že poslední dobou přibývá, v už tak našlapaném žánru, více a více nových roguelike her. Jejich kvalita bývá častokrát kolísavá, však jenom na Steamu pod štítkem „roguelike“ najdete her, že by se daly přehazovat vidlemi. Od rychlokvašek po propracované komplexní tituly. Moment! Že nevíte, co to vlastně roguelike je?  V podstatě se jedná o podžánr RPG. Vylepšování postav zůstává, těšit se můžete taky na monstra dungeony a všechno, co k tomu patří.

Hlavními pilíři roguelike jsou na rozdíl od většiny RPG klasického stylu – procedurálně generované levely (žádná vaše hra nebude stejná, mapa bude jiná, rozložení nepřátel také, i když se řídí podle nějakého klíče), častokrát jsou hry tahové a hlavním rozdílem a typickým bodem je tzv. „permadeath“. Permadeath znamená v překladu „definitivní smrt“, když vaše postavička zemře, tak jednoduše zemře. Žádné checkpointy, žádné zachovávání věcí, většinou žádný save-load. Přijdete o vše a začínáte od začátku. Kruté? Ano. Motivující? Rozhodně! Tohle vás naučí plánovat si svoje další kroky jako nic jiného. Ještě se sluší dodat, že samotný název se ujal po vydání hry Rogue v roce 1980.

Tak teď když už máme za sebou povinný úvod, můžeme se vrhnout přímo na náš seznam. Skládá se ze dvou částí, v první jsou hry, které už vyšly a řadí se, alespoň podle nás, k absolutní špičce roguelike žánru. V druhé části se posléze zaměříme na hry, které vyjít teprve mají a budou podle nás také pecky. Pojďme na to.

Don’t Starve

První hra z našeho seznamu je celá o přežití. Jakožto jedna z hratelných postav se probudíte na ostrově. Nemáte nic. A tím začíná zábava, sbíráte suroviny, vyrobíte si nástroje, seženete nějaké jídlo. Důležité je udržovat v normě tři potřeby – sanity (příčetnost), health (zdraví) a hunger (hlad). Jakmile vám jedna z potřeb klesne na nulu je to špatné. Ve hře se mění počasí a roční období, přičemž klíčem je přežít krutou zimu, která vás nejednou dostane. Celá hra je o správném naplánování, farmaření, přežívání a v nakonec také o boji. Samotnou hru můžete ovládat buď na klávesnici, nebo čistě na myši (kdybyste byli líní mačkat klávesy, my to respektujeme). Celou herní scenérii vidíte z pohledu z vrchu a vše je tak napůl 3D a napůl…ehm napůl 3D. Navíc se můžete těšit na krásnou kreslenou grafiku s osobitým stylem. Osobně Don’t Starve považuji za jednu z nejlepších a nejkomplexnějších hříček „o přežití“, které kdy vyšly. Pro hru navíc vyšlo několik datadisků přidávajících nové biomy (moře, džungle, jiné typy lesů), jeskyně, a v neposlední řadě multiplayer. Nic není lepšího než se s partičkou přátel snažit přežít na neúprosném ostrově.

Platformy:  PC, PS3, Vita, Xbox One, Wii U, Android, iOS

steamworkshop_webupload_previewfile_338062609_preview

Rogue Legacy

Další zajímavá hříčka v našem seznamu. Hlavně pojetím hrdiny jako nedokonalého člověka. V Rogue Legacy se totiž ujímáte reka s vrozenými vadami. Jeden je barvoslepý, druhý nanismem, třetí všude vidí kuřata. Vašim úkolem je pozabíjet bosse v hradu. Jakmile umřete (a že to bude často), přechází úkol na vašeho potomka, který má zase jiné vady, a pak zase na další, a tak dále. Za každý pokus si vyděláte nějaký finanční obnos, který můžete utratit za odemykání nových schopností, profesí anebo za nákup podpůrných předmětů. To jediné ve hře zůstává, jinak se vám peníze a dosažené úspěchy s každým dalším pokusem mažou. Samotná hratelnost je dobrá, byť jednoduchá. Rogue Legacy je klasická vertikální skákačka. Skáčete, překonáváte nástrahy, zabíjíte nepřátele, používáte schopnosti, sbíráte zlaťáky a utkáváte se s bossy. Výborná odreagovačka.

Platformy: PC, PS3, PS4, Vita, Xbox One

ss_fb2ffc96c48196ed29c354b2889a5448d56fdf4f-1920x1080

The Binding of Isaac

Srdcovka. Zajímavý kousek v našem výčtu. Ujímáte se kluka, který utíká před vlastní matkou. Uprostřed spletité sítě místností a různých poschodí se snažíte dostat k poslednímu bossovi. Budete umírat. Budete umírat hodně. Zabíjet vás budou různé potvory, od pavouků, přes chodící mrtvoly, až oživlá hovínka. Bránit se můžete slzami, které Isaac střílí (postupně si budete vylepšovat jejich sílu a dostřel), případně jedním z mnoha power-upů rozesetých po hře. Ty většinou Isaaca nějakým legračním způsobem deformují a zároveň posilují. Po každém úseku vás čeká boss. Jejich obtížnost se liší a na každého platí trochu jiná taktika (i když utíkáním okolo a zběsilým střílením nic nezkazíte). Jakmile vyřídíte dostatek bossů, čeká vás final boss a ještě nějaké ty skryté úrovně. Hra se dá hrát i ve více lidech, ti slouží ale spíše jako podpora, než aby měli ve hře nějakou extra důležitou roli. Dobré je si proklepnout i vydané datadisky, které přidávají nové možnosti.

Platformy: PC, datadisk pak i na Xbox One, PS4 a Vita, Wii U a Nintendo 3DS

550923-the-binding-of-isaac-afterbirth-1838x996

Spelunky

V roce vyšla předělaná verze úspěšné týmové skákačky Spelunky, a nutno říci, že svému předchůdci rozhodně nedělá ostudu. Ba naopak, řekl bych, že je daleko lepší, zábavnějším a obsáhlejším titulem. Primárně se jedná ho hru pro více hráčů (hrát sám není taková zábava), až čtyři hráci se pak prohání po náhodných úrovních (hrobka, džungle, hra, led, pyramida, atd.), aby nakonec zabili bosse a… možná byli překvapení. Jako základní výbava vám poslouží lano a bomby, dále pak můžete získat nebo koupit za naškudlené zlaťáky lepší cerepetičky (od brokovnice po padák). Ale pozor na obchodníky, neradno je namíchnout. Když jeden z vás umře, druhý ho může v další úrovni oživit. Jakmile skonáte všichni – můžete začít znova. Co se samotné hratelnosti týká, jedná se o klasickou skákačku, místy je to opravdu výzva, s roztomilou grafikou a hudbou, ze které vám po 236. rupne cévka.

Platformy: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Vita

9778041786_2edcd29795_o

Crypt of the Necrodancer

Rytmus! Udržujte rytmus. Přiznám se, že jsem máčka. Minimálně na stálé udržování rytmu. A přesně o tom hra je. Ano, máte v ní příšery, kostlivce, boj, dungeon. Všechno, co by měl správný fantasy roguelike mít. Ale je tu i něco navíc. Neotřelá hratelnost. K celé hře vám totiž hraje soundtrack Danny Baranowského a vaším úkolem je, pokud chcete provést nějakou akci (jít nějakým směrem, zaútočit, apod.), trefit se do beatu. Je nadmíru důležité ponořit se do hudby a už mít naučené, kdy zmáčnout příslušnou klávesu. Duc – zmáčknout – na na na na, Duc – zmáčknout. Je to jednoduché, neotřelé, zábavné. Ale ono je to ještě složitější. Vžíváte se totiž do role Cadence, dcery lovce pokladů, který se ztratil. Musíte po něm pátrat v hrobce zlého NecroDancera, který vám ukradl srdce a nutí vás v rytmu jeho bytí (a v rytmu hudby) bojovat se zástupy nepřátel. Takže tak. Příběh se vyvíjí dál a vy postupujete hloub a hloub do kobky. Sbíráte zlaťáky, za které si kupujete u obchodníků vybavení. Na konci se střetnete se samotným NecroDancerem.

Platformy: PC, PS4, Vita, iOS

2ttwftrearfs3jpcy6mgz9

FTL – Faster then Light

Pro změnu tu máme jednu vesmírnou roguelike. Na začátku hry si vyberete svou loď. Na výběr máte z několika možností, které se liší svými vlastnostmi, zbraněmi, pohonem, zastoupením posádky nebo velikostí. Samotnou posádku si vybíráte také, konkrétně z osmi ras. Jakmile máte vše navolené, čeká vás výlet do vesmíru. Ten je rozdělen na osm sektorů, ve kterých jsou menší lokace. V každé lokaci vás čeká nějaká událost – bitka, úkol, obchodník nebo třeba krizová situace, jako je roj meteoritů. Postupně prolétáte sektory a vylepšujete si loď a posádku. Na cestování budete potřebovat palivo, které si na své cestě na různých místech doplňujete. Boj funguje v reálném čase a vy ovládáte každou kajutu (místnost chcete-li) zvlášť. Rozdělujete energii podle potřeby – když oslabíte nepřátelskou loď, přesunete veškerou energii do místnosti se střílnou, abyste se nepřátel zbavili definitivně, apod. Je to dost o taktice a osvojení. Jakmile se dostanete do posledního sektoru, čeká vás boss. Když zemřete, jedete od znovu. Klasika. Příjemné vesmírné cestování.

Platformy: PC, iOS

726758

Hero Siege

Známé nepsané pravidlo, že hraní je zábavnější ve více lidech zde platí dvojnásob. Hero Siege je asi nejméně známý zástupce z našeho seznamu. Je to roguelike, ale v trochu jiném smyslu. Nechodíte po dungeonu a nehledáte příšery a bosse. To oni chodí a hledají vás. Objevíte se totiž na mapě a ve vlnách na vás postupně útočí stovky nepřátel. Vy zběsile pobíháte, sbíráte životy, zbraně, artefakty a snažíte se všechny pozabíjet. Po několika vlnách přijde na řadu boss. Někdy je to pěkná fuška, někdy ho zmáknete s prstem v nose. Tak či tak se připravte na hodně umírání a vydatné mlácení do klávesnice. Ale není to tak zlé, staty a vylepšení (získáváte zkušenosti a za ty si otevíráte nové schopnosti) vám zůstávají, mizí akorát postup, i když v dalších částech hry si můžete odemknout jakési záchytné body, a mizí také vaše zbraně a cennosti. Občas se na mapě objeví mini dungeon, většinou plný pastí a zakončený minibossem a pokladem. Ještě je dobré dodat, že na začátku máte samozřejmě výběr z mnoha postav. Od lukostřelce, přes samuraje až po týpka s motorovou pilou. Ke hře vyšly i DLC, většinou odemykající nové postavy.

Platformy: PC

hero-siege-classes-gameground

Další roguelike hry, které si zaslouží zmínku: Enter the Gungeon, Dungeon of Endless, bit Dungeon I a II, Risk of Rain, Nuclear Dungeon, Hero Siege, Sunless Sea, Hammerwatch

Tak se pomalu dostáváme k naší druhé kategorii, hrám, které ještě nevyšly. Vybíráme tři nejzajímavější tituly u nichž je šance, že vyjdou v blízké době.

Below

Očekávaná a trochu tajemstvím opředená hra. Vypadá úžasně, s vizuální stránkou si torontské studio Capybara vyhrálo dokonale. Horší už je to s pouštěním informací, o hře nevíme skoro nic a to má vyjít už letos. Každopádně víme, že se bude jednat o roguelike RPG s adventurními prvky. Ve hře budete bojovat s nestvůrami z temnot, postupovat do nitra hory a řešit různé puzzly. Autoři hru přirovnávají k indie Dark Souls. Na světě je jeden trailer, takže neváhejte a nasajte zajímavou atmosféru. Snad se autoři nepřecenili a hra opravdu vyjde už tento rok. Nezbývá než věřit. Vychází 2017.

2890125-below_07

Beacon

Další zajímavá hra, která nás čeká v blízké budoucnosti. Sci-fi střílečka z pohledu z vrchu. Ztroskotáte na opuštěné planetě a vašim úkolem je na ní najít nouzový vysílač, s jehož pomocí se budete moci dostat domů. Při své pouti se budete střetávat s různou mimozemskou havětí, ze které můžete načerpat DNA. To využijete po své smrti, protože když budete chtít začít s novou postavou, můžete DNA spojit a vytvořit tak zajímavé statistiky a mutace. Hra má v sobě skloubit frenetickou rychlou akci při boji o život a zároveň prvek taktizování a plánování při vašich dalších pokus. Zní to celé velice zajímavě, nechme se překvapit. Vychází 2017.

gameplay-screenshot-of-beacon-4

Moonlighter

To jste zase takhle jednou v obchodě a sníte o tom, stát se hrdinou. A hle. Už stojíte v dungeonu a mlátíte potvory. Moonlighter je příběh jednoho prostého prodavače, který se rozhodne být hrdinou. Každý den chodí do světa nasbírat cennosti, které by mohl prodat ve svém krámku. Aby získal potřebné předměty, musí samozřejmě pozabíjet stovky nepřátel a zlikvidovat těžké bossy. Moonlight bude hra o pevné vůli, zlatě, předmětech a jednom obchodníkovi, který má sen. Celé to zní a vypadá velice slibně. Vychází 2017.

web41

Shadowborn

Poslední ale neméně zajímavá hra našeho seznamu je Shadowborn. Zajímavá je především zpětnou vazbou na akce vykonané vašim hrdinou. Vypije váš hrdina pivo – staty se posunou směrem k alkoholismu. Soustředíte se výhradně na sbírání zlaťáků? Je veliká šance, že budete mít hamižného hrdinu. A podobně. Každá akce ovlivní vaše vlastnosti a statistiky ve hře. Další zajímavou věcí je například komplexnost zranění. Ty se dělí na několik kategorií, to samé platí třeba o nakažení. Krom jiného vás samozřejmě čeká temný fantasy svět, ve kterém o souboje nebude nouze. Vychází 2017.