Zavřít reklamu

AMD Threadripper 2990X poběží díky novému chladiči stabilně až na 4.0 GHz

AMD představí společně s novými procesory i nové chladiče Wraith.

1. 8. 2018     Zdroj

AMD nedávno v Maranellu konalo událost, ze kterého jsme se dozvěděli jednu skvělou novinku. AMD společně s procesorem AMD Threadripper 2990X představí i nové chladiče Wraith Ripper. Pomocí těchto chladičů by nová vlajková loď od AMD měla být schopná stabilně běžet až na taktu 4.0 GHz. Tento takt je opravdu vysoký a myslím si, že tomuhle 32-jádru nebude 28-jádrová konkurence od Intelu ani šlapat na paty.

Níže se můžete podívat, jak tento nový chladič vypadá. Design je dle mého naprosto skvělý a futuristický a myslím si, že rozhodně neudělá ve vaší počítačové skříni ostudu. Je nutno podotknout, že se pořád jedná o „stock“ chladiče přímo od výrobce procesoru. Z velké části ale AMD tak vysokému taktu vděčí především technologie XFR2 – jedná se o technologii, která je svým způsobem podobná Turbo Boostu od Intelu. Samozřejmě na tom ale má podíl i 12nm výrobní proces, kterým jsou tyto procesory vyráběny.

Threadripper 2990X bude opravdu výkonný procesor – naznačuje tomu už i to, že se objevily úniky, které nám řekly, že si v Cinebenchi tento procesor odnesl přes 6000 bodů. Je tohle dostatečná motivace pro Intel, aby konečně začal něco se svými procesory dělat a opustil 14nm výrobní proces? Těžko říct, každopádně by bylo fajn, kdyby si oba tito gigantičtí výrobci konkurovali a předháněli by se v tom, kdo bude mít lepší technologie. Prozatím to tak ale nevypadá.