Zavřít reklamu

Week Over #6: Dojmy z nových konzolí, remasterovaný Mass Effect a rostoucí herní průmysl

Next-gen je za rohem, EA ale pořád živí herní nostalgii.

9. 11. 2020    

Hlavní zprávy

Velká herní média se dostala k next-gen konzolím a podívala se na ně pod drobnohledem v lavině recenzí. Obě konzole jsou podle recenzentů vynikající stroje, každý se svými vlastními chybkami. Xbox Series X je prý vynikající konzolí, které však chybí exkluzivní aplikace, jež by její koupi obhájili. Zatím je ale perfektní na hraní starých známých, které dokáže skvěle vylepšit a díky fíčurám jako je Quick Resume úplně změnit zážitky z jejich hraní.

Playstation 5 na druhé straně nemá problém s exkluzivními hrami. První recenze Spider-Mana: Miles Morales mluví o kondenzované verzi původní hry s vylepšeným tempem a soubojovým systémem. Největším plusem nové Playstation je zjevně už tolikrát chválený ovladač DualSense, který nabízí u hraní zcela novou dimenzi zážitků. Problém mají recenzenti hlavně s malým úložištěm, které ovšem stále nedosahuje prťavých čísel Xboxu Series S.


Obě nové konzole jsou však pořádně výkonné, což jsme v uplynulém týdnu mohli vidět při hraní řady her ze starší generace. Stále ještě neoptimalizovaná verze Zaklínače 3 se na Xboxu Series X prakticky zbavuje čekání při rychlém cestování, zatímco Gears 5 na nové konzoli od Microsoftu vypadají lépe než na výkonném PC. Poměrně absurdní statistiku si zapsal letošní Ori and the Blind Forest, který z nového Xboxu dokáže vymáčknout rozlišení 6K, při 4K hra nabíne sto dvacet snímků za vteřinu.

Podobné úspěchy hlásí samozřejmě i testování her na páté Playstation. Všechny nové konzole těží z nových, super rychlých SSD disků, které nevídaným způsobem zkracují načítací časy. V různých testech se Playstation drží svého soupeře těsně, nový Xbox ale vede například u funkce spuštění ze spánkového režimu, kde je oproti konzoli od Sony rychlejší.


V Česku si na zahájení prodejů páté Playstation budeme muset ještě přes týden počkat. Zahájení prodejů v našich končinách stanovila japonská firma na 19. listopadu a nedávno upozornila, že konzole nebudou v den vydání dostupné ve fyzických prodejnách, ale pouze online. Společnost tím chce zamezit šíření nového koronaviru v klasických sáhodlouhých frontách.

Vedení Sony jinak pár dnů před vydáním konzole přišlo se snůškou horších zpráv. Nejde o úplné tragédie, jen o vyjasnění řady faktů jako například, že Playstation 5 nebude podporovat rozlišení 1440p, které ovšem nepodporovala ani její předchůdkyně. Společnost navíc oznámila, že při vydání nebude možné PS5 rozšířit o vlastní SSD disk. To je ale poměrně logické, když vezmeme v potaz skutečnost, jak rychlé disky ke svému správnému fungování next-gen hry budou vyžadovat, a že jich musí Sony ještě plno otestovat.


I když jsme na prahu nové generace hraní, starší platformy budou ještě nějakou dobu mít co říct. EA totiž během akce N7 odhalilo, že pracuje na remasteru celé trilogie Mass Effect, který vyjde příští jaro na PS4, Xbox One a PC. Nejhůře střežené tajemství herního průmyslu tu už tedy máme konečně oficiálně a to rovnou s teaserem, který ukazuje vylepšené podoby herních postav. V Biowaru se chystá i nový díl série.


Listopad je období, kdy obchodní společsnoti vydávají sé finanční výsledky za první polovinu fiskálního roku. Dočkali jsme se tedy takřka ze všech stran optimistických výhledů do dalších období. Nintendo ohlásilo takřka dvojnásobné navýšení tržeb oproti minulému roku společně se statistikou už sedmdesáti milionů prodaných Switchů.

S působivými výsledky se pochlubili i mobilní hry v čele s letos miliardovým Pokémon Go a Call of Duty Mobile, které vydělalo Activisonu během svého prvního roku už tři sta milionů dolarů. Na konci účetního období v září si však nejlépe vedl nově vydaný Genshin Impact, který čínským vývojářům vygeneroval za jeden měsíc takřka čtvrt milionu dolarů.


Chystané vesmírné RPG od Bethesdy Starfield bude využívat masivně přepracovaný engine Creation, který bude podle šéfa firmy Todda Howard představovat stejný skok jako posun od The Elder Scrolls: Morrowind k následujícímu Oblivionu. Jeho hlavním úkolem stále zůstváá renderovat obrovské herní světy a kromě Starfieldu ho studio využije i v šestém dílu The Elder Scrolls.


Multiplayerový fenomén letošního roku, Among Us, odhalil sbírku nových fíčur na cestě. Do hry vývojáři z Intersloth nedávno přidali alternativní možnost rozeznání barev v minihrách pro barvoslepé hráče. Do konce roku má následovat přidání nové mapy, systém uživaetlských účtů, seznamy přátel a překlady do nepsecifikovaného množství nových jazyků.


Před týdnem jsme vás v novince informovali, že EA Motive, tvůrci simulátoru Star Wars Squadrons, pracují na další hře z ikonického světa. Studio ale v týdnu oznámilo, že popis pracovní pozice v inzerátu obsahoval chybu, další Star Wars hry se tak od nich nedočkáme. Hlad po titulech z předaleké galaxie však může zahnat alespoň loňský Jedi: Fallen Order, který bude od 10. listopadu dostupný v rámci předplatného EA Play.


Bystrozraký fanoušek možná odhalil datum vydání Gran Turismo 7. Ve francozské reklamě na hru objevil zmínku o příchodu hry někdy v první polovině příštího roku, Jestli se informace ukáže jako pravdivá, lavina exkluzvních her pro Playstation 5 nezpomalí ani během příětího roku, ve kterém by nový díl závodní série měl doplnit i nový Ratchet & Clank, druhý Horizon a možná God of War: Ragnarok.

Trailery

Spider-Man: Miles Morales se ukazuje v nové televizní reklamě, kde nám všem dává cennou radu – buďte sami sebou.

Destruction All-Stars konečně ukazuje pořádné záběry z hraní, a nevypadají nic moc.

Novým trailerem se připomíná nová hra od tvůrců Life is Strange, Twin Mirror. Pokud chcete vidět ze hraní víc, můžete si pustit její první půlhodinku.

Vyšlo

DiRT 5

Vývojář: Codemasters | Platformy: PC, Playstation 4, Xbox One | Metacritic: 81% (PS4) | Naše recenze: 85%

Need for Speed: Hot Pursuit Remastered

Vývojář: Criterion | Platformy: PC, Playstation 4, Xbox One, Switch | Metacritic: 75% (PS4)

Chicken Police

Vývojář: The Wild Gentlemen | Platformy: PC, Playstation 4, Xbox One, Switch | Metacritic: 86% (PC)

Na konec

Netflixovský Zaklínač se připomíná v halloweenském videu, které se soustředí na všechna monstra, která jsme mohli vidět v první sezóně. Natáčení druhé řady už poněkolikáté zhatil koronavirus, stále bysme se jí ale měli dočkat na začátku roku 2021.


Že skejťáctví a Harry Potter nejdou dohromady? To si určitě nemyslí fanoušek, co přetvořil celé Bradavice v editoru v Tony Hawk’s Pro Skater 1+2.


Velký fanoušek Wipeoutu si nechal první vyrobený kus nového superauta od firmy BAC upravit podle designu z legendární závodní hry. Líbí se vám?


Talentovaný vývojář už nesnesl čekání na Cyberpunk 2077 a tak kyberpunkové scenérie přetvořil v mobilním Roblox.